Ярослав Добрянский (заступник голови Київоблради): Нам треба впроваджувати світовий досвід створення спеціальних економічних зон
Польща стала на шлях ринкових і демократичних перетворень понад два десятиліття тому, коли на початку 1990-х років у країні стартувала програма реформ, або так звана шокова терапія Л.Бальцеровича. Реформи були радикальними, проте спрацювали швидко і вже через кілька років почали давати результат. На цій хвилі, аби прискорити процеси реструктуризації економіки регіонів, парламент прийняв акт про створення спеціальних економічних зон (The Act of 20 October 1994 on Special Economic Zones) — адміністративно відокремлених частин польської території, призначених для ведення підприємницької діяльності на пільгових умовах.
Передбачалося, що СЕЗ простимулюють економічне зростання регіонів шляхом розвитку певних видів економічної діяльності, а також нових технічних і технологічних рішень із забезпеченням їх використання в економіці, підвищення конкурентоспроможності товарів і послуг, розвитку експорту, створення нових робочих місць, використання існуючих промислових активів та економічної інфраструктури, задіяння невикористаних природних ресурсів згідно з принципами екологічної рівноваги.
Провідною економічною зоною Польщі є Катовіцька. Катовіцька СЕЗ від самого початку приваблювала інвесторів багатими промисловими традиціями та розвиненим промисловим сектором регіону Катовіце, а доступ до висококваліфікованих фахівців завдяки зосередженню в регіоні освітніх закладів і науково-дослідних інститутів лише зміцнював її інвестиційну привабливість. Окрім того, більшість території, яку охопила СЕЗ, розташована в безпосередній близькості до міжнародних транспортних шляхів, які є великими транспортними вузлами.
Сьогодні основними інвесторами Катовіцької СЕЗ є компанії автомобільної галузі, на їх частку припадає 63% загального обсягу залучених інвестицій, зокрема, таких найбільших гравців автомобільного ринку, як General Motors, Fiat Powertrain Technologies, Nexteer Automotive, Johnson Controls, Eaton Automotive Systems. У СЕЗ отримали розвиток скляна промисловість, металургія та будівництво; сумарно на їх частку припадає 16,3% загального обсягу інвестицій. Загалом компанії інвестували 6 млрд євро і створили понад 65 тис. робочих місць у цій зоні.
Щиро хочеться порадіти за поляків і за їхню системність в організації спеціальних економічних зон.
А у нас в Україні, на відміну від нашого західного сусіда, ситуація зовсім інша. Слово "реформи" набуло вже іронічного значення, економіка є заполітизованою, базові принципи економічної свободи — верховенства права, ефективної судової системи, захисту прав власності, нетерпимості до корупції, вільної та чесної конкуренції поки що не дотримуються. Інструменти, які успішно спрацювали в інших країнах, в Україні не приживаються значною мірою через їх бездумне копіювання, зухвале нехтування вимогами законодавства та зловживання владою.
Тож залишається лише сподіватися, що критичне осмислення світового досвіду, підсилене системним аналізом національної моделі СЕЗ, сприятиме виробленню адекватних сучасним реаліям заходів державної політики у сфері розвитку промисловості та активізації інвестиційно-інноваційної діяльності. Доводиться вкотре констатувати, що державна політика відносно СЕЗ має бути добре виваженою, системною та передбачуваною для гарантування стабільності умов інвестиційної діяльності.
Читати "Моя Київщина" у Telegram