#

Аграрій з Білоцерківщини Малієнко стурбований тенденціями на ринку землі

25.04.2024 14:02
Аграрій з Білоцерківщини Малієнко стурбований тенденціями на ринку землі
Фото з мережі Інтернет

Аграрій з Білоцерківщини, директор СТОВ "Перемога" Микола Малієнко стурбований тенденціями на ринку землі

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "Апостроф".

Із початку 2024 року в Україні розпочався другий етап земельної реформи. Тепер до ринку землі допущені юридичні особи, а максимальний розмір ділянки, якою може володіти одна особа, збільшено в 100 разів - з 100 гектарів до 10 тисяч гектарів.

Наприкінці 2023 року значна частина українських аграріїв пропонувала відкласти ці зміни до закінчення війни, посилаючись на те, що їх запровадження зараз призведе до перекосів на ринку і поставить вітчизняних фермерів у нерівноправне становище.

Нині середній бізнес, який є найбільш активним покупцем землі, позбавлений можливості в неї інвестувати. У фермерів не вистачає грошей навіть на посівну кампанію.

За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Дениса Марчука, порядок проведення земельної реформи був сформований до повномасштабного російського вторгнення, коли більша частина країни жила у відносно мирних умовах. Цей порядок був зрозумілий учасникам ринку і влаштовував їх. Проте після лютого 2022 року ситуація різко змінилася, адже сьогодні практично вся територія України знаходиться під загрозою ударів. Крім того, доходи товаровиробників різко знизилися через низькі ціни на зернові і проблеми з експортом. Тому аграрії вважають, що запроваджувати новий порядок буде доцільно тоді, коли фермери зможуть покращити своє фінансове становище і на рівних конкурувати як покупці земельних ділянок.

Втім, керівництво держави вирішило залишити все як планувалось, і тому з 1 січня 2024 року юрособам було дозволено купувати земельні ділянки. І це негайно відбилося на ринку. Згідно з даними "KSE Агроцентр", на початку нинішнього року вартість землі зросла на 13,3% і склала в середньому 41,6 тисячі гривень за гектар, що є найбільш різким ціновим стрибком за весь час роботи земельного ринку в Україні з 1 липня 2021 року.

Після значного збільшення в січні ціна не відкотилася назад і в лютому залишилася на тому ж рівні що свідчить про те, що на ринку дійсно відбулися системні зміни, пов’язані з приходом на нього юридичних осіб. Також спостерігається збільшення площі землі, що знаходиться в обігу, на 50-60% порівняно з тим же періодом минулого року.

При цьому, за словами експерта, частка угод купівлі-продажу землі, які укладають юридичні особи, досить швидко зростає. Якщо в січні на них припадало близько 10% від загальної кількості, то в лютому - уже 15-16%.

На думку багатьох фермерів, великі аграрні холдинги в майбутньому планують значно розширити закупівлю землі, а тому зацікавлені в тому, щоб обмежити конкуренцію з боку менших господарств.

Поки що вони ймовірно вирішили виснажити фінансові ресурси малих та середніх фермерів. В нинішньому році агрохолдинги різко підняли плату за оренду земельних паїв. Торік вона складала 15 тисяч гривень за пай, зараз - уже 22 тисячі. Для того, щоб зберегти орендодавців, фермери також вимушені йти на підвищення орендної плати, і це ще більше підриває їхнє і без того непросте фінансове становище. Тим часом агрохолдинги накопичують фінансові ресурси, з якими пізніше вийдуть на ринок для купівлі землі 

-  розповів директор СТОВ "Перемога" з Білої Церкви Микола Малієнко.

При цьому експерти вважають перебільшенням побоювання стосовно можливої експансії на земельному ринку юридичних осіб є перебільшеними. 

Утім, аграрії вважають, що такі підстави з’являться після закінчення військових дій, коли операції з землею значно активізуються. Доки великі підприємства, які володіють значними фінансовими ресурсами, заходитимуть досить швидко на ринок, то малий та середній бізнес буде перебувати в глибокій кризі, для виходу з якої йому можуть знадобитися роки.

Також аграрії побоюються, як працюватиме закон про подвійне громадянство. За ним етнічні українці зможуть отримати українське громадянство, що може стати причиною появи на ринку людей, предки яких декілька поколінь тому виїхали з України, і які мають більші фінансові можливості, ніж українські фермери, які працюють на землі 30 років.

Також деякі учасники ринку висловлюють занепокоєння щодо того, що під прикриттям юридичних осіб власниками українських сільськогосподарських угідь зможуть стати іноземці попри те, що це заборонено законом.

Нагадаємо, що японці скуповують землі на Київщині через "підставні" структури.

Читати "Моя Київщина" у Facebook