На Київщині з'явилися екскурсії для іноземців місцями воєнних злочинів росії
У Київській області відкрили екскурсії для іноземних туристів, щоб показати воєнні злочини росіян
Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на TagesSchau.
Туристи приїжджають із Тайваню, США, Великобританії та Німеччини і їм пропонують відвідати Бучу, Бородянку, Ірпінь та Гостомель, а половину прибутків від екскурсій жертвують на потреби української армії.
У німецькому виданні розповіли про одну із таких екскурсій – 22-річному студенту Ітану з Тайваню. Ітан – вперше в Україні і вперше перебуває у зоні бойових дій.
Святозар Мойсеєв веде сходами у Бородянці. По підлозі розкидані шматки щебеню та уламки. У 2022 році цей житловий чотириповерховий будинок сильно постраждав, внаслідок російського нападу. Тут немає вікон, а на зовнішньому фасаді видно чорні сліди від вогню. Сьогодні до руїн приходять переважно безпритульні та діти. І приходять такі люди, як Мойсеєв, який пропонує туристичні екскурсії слідами російського вторгнення.
Чи я боюся? Так, можливо, небагато. Але врешті-решт Київ нині безпечний порівняно зі східною Україною. Думаю, мене це влаштовує,
– зазначає тайванець.
Незважаючи на це, вдома Ітан майже нікому не розповів про свій приїзд в Україну. Знають лише кілька його близьких друзів. Батьки нічого не знають, адже їм не варто хвилюватись.
Святозар Мойсеєв везе тайванського студента передмістями Києва. Бородянка, Буча, Ірпінь та Гостомель – усі ці міста відомі на весь світ. Їхні назви є синонімом російських воєнних злочинів. У перші дні російського вторгнення, внаслідок запеклих боїв загинуло багато мирних жителів, а пізніше сотні людей загинули під час російської окупації. На багатьох тілах, виявлених після виведення російських військ, були сліди тортур.
У новинах на Тайвані не так багато уваги надається війні і тому, як Україна чинить опір Росії. Я приїхав сюди, оскільки хочу побачити те, про що нам не розповіли журналісти. Я боюсь, що Тайвань може опинитися в аналогічній ситуації з Україною. У нас – поганий сусід,
– зазначає Ітан, маючи на увазі Китай.
Він не сподівається, що його країна зазнає нападу з боку Китаю, але закликає до цього підготуватися.
Ітан — один із небагатьох іноземців, який приїхав в Україну. Просто дістатися сюди складно та забирає багато часу. Літаки не літають, єдиний спосіб потрапити в Україну – потягом, автобусом чи автомобілем. У 2024 році Україну відвідали 800 000 внутрішніх та іноземних туристів.
До війни тільки до Києва щорічно приїжджало 2 мільйони туристів з-за кордону. Більшість іноземців, які приїжджають сюди зараз, – це офіційні делегації, представники ЗМІ, волонтери та помічники. Лише певний відсоток із них становлять індивідуальні туристи,
– повідомляє Марина Радова, керівниця управління туризму у Київській міській державній адміністрації.
Екскурсовод Святозар Мойсеєв також зазначає, наскільки скоротилася кількість туристів з-за кордону із початком великомасштабного російського вторгнення. Він займається туристичним бізнесом уже 10 років, супроводжуючи відвідувачів історичним центром Києва. Ідея екскурсій до передмістя Києва спала йому на думку після відходу звідти російських окупантів. Він хоче інформувати відвідувачів про події. Половину свого прибутку він жертвує на потреби української армії.
Просто важливо опинитися серед цих руїн і побачити це на власні очі. Тут просто пахне трагедією. Це – не YouTube, оскільки тут туристи відчувають, що йдеться про реальні будинки та життя,
– розповідає Святозар.
Взяти, наприклад, Бучу. Коли навесні 2022 року російські окупанти залишили цей населений пункт, їхні звірства стали відомими на весь світ. Тоді на дорозі лежали трупи. У деяких частинах міста майже усі будинки були повністю зруйновані. Багато будинків зараз відбудовано заново. На багатьох вулицях майже не залишилося нічого, що нагадує нам про жах, які пережили тоді люди.
Але у деяких місцях досі збереглися сліди, що свідчать про воєнні злочини росіян. Святозар показує приклад на задньому дворі, який спочатку виглядає непомітним. Він зупиняється біля задньої частині будинку. На стіні намальовано графіті уклінної жінки, що молитовно склала руки. Поруч висять фотографії восьми чоловіків різного віку. Усі вони були вбиті за те, що спорудили барикаду проти російських військ. Їхні тіла були знайдені зі зв’язаними за спиною руками. Ще можна побачити, куди потрапили набої Калашнікова, коли розстрілювали чоловіків.
Більшість туристів Святозара приїжджають із США, Великобританії та Німеччини. Він визнає, що деякі з них можуть бути шукачами гострих відчуттів.
Ітан із Тайваню, схоже, не шукає тут пригод. Спокійно і з серйозним виразом обличчя він стежить за розповідями Святозара, прогулюючись руїнами Бородянки, де колись жили люди. Йому важко знайти слова, коли він розповідає про свої враження.
Нагадаємо, що об’єкт "Поле бою: Битва за Мощун" внесли до Держреєстру нерухомих пам’яток.
Читати "Моя Київщина" у Facebook