#

Після Дня пам’яті київський музей "Чорнобиль" закривається на реконструкцію та оновлення експозиції

28.04.2025 14:31
Після Дня пам’яті київський музей "Чорнобиль" закривається на реконструкцію та оновлення експозиції
ФОТО: інтернет-видання "Вечірній Київ".

Традиційно 26 квітня в Національному музеї "Чорнобиль", що на Подолі, — День відкритих дверей. Всі охочі мають змогу оглянути постійну експозицію, однак вона вже потроху зачиняється на ремонт, наразі недоступний третій зал

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на інтернет-видання "Вечірній Київ".

Також 26 квітня о 12:00 біля скульптури "Чорнобильська мадонна" в експозиції пройшов меморіальний захід — тематична зустріч "Пам’ять Чорнобиля — відповідальність поколінь" для внутрішньо переміщених осіб спільно з Краєзнавчим музеєм Волноваської міської територіальної громади, закладами культури Волноваської та Вугледарської міських територіальних громад.

А вже не пізніше як 1 травня музей зачиняється на ремонт.

Ми рухаємося згідно з нашим графіком реставрації. Інтенсивно проводяться зовнішні і внутрішні роботи. Вже закрили нашу найбільшу, третю експозиційну залу. Зараз для відвідування доступні перша і друга. Після Дня пам’яті й вони будуть зачинені, тоді розпочнеться демонтаж експозиції. — Працюємо з жовтня минулого року. Коли проводили обстеження та готували проєктну документацію для виконання реставраційних робіт, в будівлі виявили декілька аварійних ділянок: на даху та на башті, що було достатньо небезпечною і для працівників, і для відвідувачів музею.

 розповіла директорка Національного музею "Чорнобиль" Віталіна Мартиновська.



Тож почавши будівельні роботи, ми акцентували на цих ділянках, і на сьогодні аварійність усунута. Також торік розпочали роботи з облаштування укриття в нашій будівлі. Згідно з проєктом, плануємо побудувати укриття на 96 осіб, і ці роботи тривають. Враховуючи, що наша будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення, що розташована на пам’ятці археології місцевого значення, ми, роблячи заглиблення, мали ризик пошкодження культурного шару Подолу. Тому спільно з Інститутом археології провели археологічні дослідження нашої ділянки. І те, що було знайдено, ми попросили надати до наших фондів. Зараз роботи продовжуються. Укриття буде спорудою подвійного значення, і потім, у безпечний час, ми розмістимо там свої фонди. Адже маємо велику кількість експонатів

- резюмувала директорка.

За її словами, оновлення експозиції планується вже до кінця року. Ще торік пройшов відкритий конкурс щодо концепції експозиційного простору, на якому обрали переможця. Оновлення відбуватиметься одночасно та узгоджено з ремонтними роботами: прокладення внутрішньоелектричної мережі, системи вентиляції, кондиціювання.

Ми розчистили фасади, і за пізнішими шарами фарби виявили цегляну кладку, яка збереглася в гарному стані. Тому зараз докладаємо максимум зусиль, аби відновити автентичний вигляд фасадів. Також хочемо відкрити нашу башту як оглядовий майданчик. Провели додаткові інструментальні обстеження, щоб визначити максимальне навантаження на карнизи і балкони, чекаємо розрахунків.

 — зазначила Віталіна Мартиновська. 


Історична частина почнеться з розповіді про радянський період, гонку озброєнь, будівництво станції. Також відвідувачів познайомлять з хронологією подій після аварії на 4 енергоблоці, найбільший тематичний блок присвятять ліквідації та ліквідаторам. Йтиметься й про наслідки аварії, а також загрозу, яка нависла у 2022-му. Аби розкрити всі ці теми, використають нові музейні предмети з фондів.

Будуть й інтерактивні сучасні інформаційні кіоски (хроніки подій на ЧАЕС, книга ліквідаторів, історія музею та тих, хто формував фонди, про колекцію та послуги закладу).

Освітню частину наповнять макетами та графіками. Зокрема, що відбувається в ядерній галузі в Україні та світі, як Чорнобиль вплинув на розвиток культури, зумовивши появу різних культурних продуктів та проєктів, про зону відчуження як зону відродження та її сучасний стан.

Після реновації у музеї не тільки збільшаться експозиційні площі, але й він стане безбар’єрним та доступним для всіх. Планується будівництво ліфтової шахти та ліфта, що з’єднає 1-3 поверхи.

Для людей з порушенням зору розмістять інформаційні таблички та 3D-моделі різних станів 3 і 4 енергоблоків. В окремих зонах будуть субтитри та підсилений звук для людей з порушенням слуху.

Нагадаємо, від атаки дронів постраждав відомий музей ретро-автомобілів на Київщині

Читати "Моя Київщина" у Facebook