#

Рейдерство фермерів на Обухівщині організував депутат Узинської міськради Мойсеєнко (ВІДЕО)

07.07.2025 09:09
Рейдерство фермерів на Обухівщині організував депутат Узинської міськради Мойсеєнко (ВІДЕО)
Земельний скандал в Обухові: хто стоїть за фірмою "Роза-Л" та чому гинуть гектари посівів – розслідування

Правова колізія чи агрорейдерство: узинська бізнесово-політична "династія" претендує на... чужі наділи? Вже майже десятиліття триває конфлікт навколо земельних паїв в Обухові. У центрі скандалу – фірма "Роза-Л" та її власник, син відомого бізнесмена з Узина й за сумісництвом – депутат Тарас Мойсеєнко

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "СтопКор".

В Обухові, що на Київщині, вже дев'ять років не вщухає земельний конфлікт, який набув характеру справжнього бойовика. Регулярні акції протесту, знищені гектари посівів, десятки судових рішень – лише частина боротьби за тисячі гектарів землі колишнього радгоспу-комбінату. 

Передумови конфлікту

Історія сягає корінням у часи існування колишнього радгоспу-комбінату, який з 1999 року вирощував в Обухові зернові культури. У 2006 році комбінат перетворили на відкрите акціонерне товариство, передавши 100% акцій співробітникам підприємства. З 2011 року кінцевим бенефіціаром став Юрій Бондарчук, а підприємство перетворилося на ПрАТ "Обухівське". Всі землі за правом користування перейшли до правонаступника.

ПрАТ готувало власний проєкт розпаювання, склавши списки працівників та підписавши з ними попередні договори, згідно з якими після отримання землі люди мали віддати її в оренду підприємству. Проте на етапі затвердження проєкт "зник" з Держкомзему.

Хто стоїть за суперечкою?

У центрі конфлікту – приватна компанія "Роза-Л", яка орендує спірні земельні ділянки. Засновником фірми є Тарас Олександрович Мойсєєнко – депутат Узинської міської територіальної громади та син власника Узинського цукрового комбінату.

Сам цукровий завод з 2018 року знаходиться під пильною увагою громадськості через імовірні екологічні порушення. Під час спроби журналістів отримати коментар від старшого Мойсєєнка, той агресивно відреагував: "Шо ви мелете? Чим я отруїв людину? Чого ви бездоказово говорите, що я трую людей?"

Сумнівна легітимність розпаювання

Юристка ПрАТ "Обухівське" Катерина Школьна стверджує, що більшість претендентів на паї ніколи не були працівниками підприємства: "Знайшлася ініціативна група – одна тільки працівниця була, а то всі не причетні були до пайової землі, зовсім сторонні люди".

За словами представників агропідприємства, процес розпаювання мав проводитись офіційно, але проєкт зник з Держкомзему на вимогу прокуратури. Натомість з'явився новий проєкт, в якому кожен пайовик отримував на пів гектара менше землі.

Хто керує "ініціативною групою"?

Журналістське розслідування Марії Винниченко для СтопКору виявило цікаві деталі організації протестів. Пенсіонери, які регулярно їздять на акції до різних органів влади, отримують організовану підтримку: автобуси, плакати, навіть їжу та алкоголь. За деякими даними, вартість таких акцій може сягати 10 тисяч доларів.

Роль ексчиновниці

Ключову роль у скандалі відіграла колишня очільниця Держгеокадастру Київщини Людмила Приходько.

Приходько просто не вносила відомості державних актів у Державний земельний кадастр. Користуючись тим, що на кадастровій мапі не було позначено жодних земельних ділянок, вона вважала їх вільними. Створювала там квадратики. Але квадратики створювали лише тим людям, які спершу з 'Розою' укладуть договори оренди,

– пояснює Школьна.

Нині Приходько перебуває в СІЗО за підозрою у спробі захоплення понад тисячі гектарів землі під Києвом. Цікаво, що згідно із законодавством, можна отримати максимум 2 гектари землі для особистого сільського господарства, але фігуранти справи отримали понад 3 га.

Знищення посівів під час війни

Найтрагічнішим аспектом конфлікту є знищення посівів. У травні 2024 року невідомі особи знищили 25 гектарів кукурудзи, засіяної ПрАТ "Обухівське". Усе це відбувається в умовах, коли 17% орних земель України перебуває під окупацією, а зерно має критичне значення для економіки країни.

Експертка в галузі земельного права Вікторія Варєнікова підкреслює: "Якщо землі досі не розпаювання і власності не було, то важливо довести власність на посіви. Важливо довести, хто витрачається на пальне, на насіннєвий матеріал".

Конфлікт триває, а остаточне рішення досі не знайдено. Поки міжнародні партнери відкривають Україні зернові коридори, гектари посівів гинуть через неспроможність сторін домовитися, резюмуть журналісти.

Нагадаємо, що депутати Білоцерківської міської ради внесли зміни до бюджету на цей рік.


Читати "Моя Київщина" у Facebook