У Вишгороді відбулося відкриття виставки "Обухівський шитий рушник" (ФОТО)
Днями відбулося відкриття виставки "Обухівський шитий рушник" в Історичному музеї КЗ КОР "Вишгородський історико-культурний заповідник"
Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина".
На початку заходу з привітальним словом до присутніх звернулася кандидатка історичних наук, директорка «Вишгородського історико-культурного заповідника» Влада Литовченко:
Обухівський шитий рушник — це яскравий елемент нематеріальної культурної спадщини Київщини. Майже рік тому, у грудні 2023 року, традиція і технологія виготовлення Обухівського «шитого» рушника поповнила Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України. Ми дуже раді приймати цю виставку в Історичному музеї ВІКЗ та запрошуємо всіх у наші музеї з цікавими експозиціями, екскурсіями та майстер-класами.
Засновниця ГО "Обʼєднання майстрів "Творча спадщина" Ольга Матвійчук розповіла про непростий та тернистий шлях до визнання обухівського символа. А провідна майстриня Ольга Стахів познайомила з особливостями та відмінностями обухівського рушника. Відвідувачі з захопленням слухали розповіді про основні елементи, символи та семантику, техніку виконання, історичні факти.
Для виготовлення одного рушника може знадобитися до 3-5 метрів полотна та десь 400 г ниток, основний колір вишивки — червоний. На створення одного обухівського рушника майстриня витрачає від 6 місяців до одного року, — розповідає Ольга Стахів — Перша документальна згадка у форматі фото, яку ми знайшли про обухівський рушник датується 1860 роком. На зображенні — традиційне українське весілля, де молоді підперезані як крайкою обухівським шитим рушником. Тому раніше він традиційно був вузький та довгий.
Ця традиція має бути якісно і грунтовно досліджена та задокументована, адже загальнодоступної інформації про обухівський шитий рушник небагато. Ми з ГО "Обʼєднання майстрів "Творча спадщина" докладаємо максимум зусиль для її вивчення та популяризації, передання досвіду майстринь майбутнім поколінням,
— додає Ольга Матвійчук.
Експонати представлені на виставці — це роботи різних майстринь, які були зібрані ГО «Обʼєднання майстрів «Творча спадщина». Свої роботи надали майстрині: Людмила Басанець, Наталія Дударчук, Світлана Зохнюк, Ніна Крижанівська, Ірина Оніщук, Надія Поліщук, Вероніка Поліщук, Світлана Путятіна, Ольга Стахів, Олена Таценко, Тетяна Шевчук.
В основі орнаменту Обухівського рушника покладено головний символ української вишивки – Дерево Життя або Древо Роду, яке зростає з квіткового горщика та спирається на основу, відокремлену від основної композиції тонким безконечником. Подібним елементом обведено весь рушник по периметру. На деяких рушниках зустрічаються пташки, що розташовуються попарно ліворуч і праворуч від стовбура та повернені голівками одна до одної. Знизу рушники прикрашені трьома або п’ятьма кутасиками.
"Шитими" обухівські рушники називають тому, що ці рукотворні витвори мистецтва виконують виразною рельєфною вишивкою, яка щільно покриває тканину та створює враження суцільно зашитого полотна.
Гармонійно доповнили виставку хатні образи (ікони) на склі та дереві, створені членкинею Національної спілки майстрів України Ольгою Матвійчук.
Наприкінці заходу вчений секретар ВІКЗ Володимир Щибря розповів про український традиційний одяг та унікальні строї Київщини, які представлені у музеях КЗ КОР "Вишгородський історико-культурний заповідник".
Виставка триватиме до 17 жовтня 2024 року в Історичному музеї КЗ КОР "Вишгородський історико-культурний заповідник" за адресою: м.Вишгород, вул. Шкільна, 58
Організатори виставки:
- КЗ КОР "Вишгородський історико-культурний заповідник"
- ГО "Обʼєднання майстрів «Творча спадщина"
- Центр фольклору та етнографії Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка
- Департамент культури та туризму Київської обласної державної адміністрації
- Київська обласна рада