#

Україна відзначає 105-ту річницю бою під Крутами

29.01.2023 14:30
Україна відзначає 105-ту річницю бою під Крутами
Фото з мережі інтернет

Сьогодні, 29 січня, в Україні відзначається річниця бою під Крутами, коли українські воїни на кілька днів спинили наступ більшовиків на Київ у 1918 році

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина".

Бій під Крутами для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Наступ переважаючих сил ворога було зупинено на декілька днів. Це дало змогу представникам Української Народної Республіки підписати Брестський мирний договір із країнами Четверного союзу.

Більшовицькі сили наступали на Київ під командуванням Михайла Муравйова. Як і зараз, у 1918 році росіяни не планували щадити українців. Муравйов закликав:

Наше бойове завдання – взяти Київ... Жаліти київських мешканців нема чого, вони терпіли гайдамаків – нехай знають нас і одержать відплату. Жодного жалю до них! Кров’ю заплатять вони нам. Якщо треба, то каменя на камені не залишимо.
Однак на станції Крути їхній наступ зупинили українські частини, до яких підійшло підкріплення – курсанти  Київської юнацької військової школи імені Богдана Хмельницького сотника Аверкія Гончаренка та добровольці Помічного студентського куреня Січових стрільців (18-20-річні юнаки з Університету святого Володимира, Українського народного університету, Київської гімназії Кирила та Мефодія). До курсантів юнацької школи, студентів і гімназистів приєдналося ще десь 80 добровольців із підрозділів Вільного козацтва з Ніжина.

29 січня 1918 року в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв при 16 кулеметах та з однією гарматою на залiзничнiй платформi. Росіяни мали десятикратну перевагу в живій силі, бронепотяг та артилерію.

Завдяки вигідній позиції українці завдали окупантам значних втрат та стримали ворога. Після цього сили УНР організовано відступили до ешелонів на станції неподалік і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. На жаль, одна студентська чота – 27 юнаків, – заблукала в темряві і повернулася до станції Крути. Юнаків катували, а потім стратили. Загалом у бою під Крутами загинуло з української сторони, за різними оцінками, 70–100 осіб. Втрати бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Теги: