#

Затриманий за хабар міністр Сольський отримував адвокатське свідоцтво на Київщині

30.04.2024 16:34
Затриманий за хабар міністр Сольський отримував адвокатське свідоцтво на Київщині
Микола Сольський

Затриманий за хабар міністр Микола Сольський отримував свідоцтво адвоката та обліковувався у Раді адвокатів Київської області 

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "БізнесЦензор".

23 квітня САП повідомила міністру агрополітики Сольському про підозру у злочинах за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу "Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем".

Йдеться про угіддя держпідприємств "Іскра" та "Надія", що наразі відносяться до Фонду держмайна, а раніше перебували у структурі Національної академії аграрних наук (НААН).  У одного підприємства нібито не без допомоги Сольського забрали з користування близько 2,5 тис. га вартістю 291 млн грн, у іншого - спробували  відібрати 3,3 тис. га на 190 млн грн. 

Водночас сам Сольський заявив, що працював адвокатом в період, якого стосуються звинувачення в заволодінні державними землями.

У повідомлені САП вказана також ч. 3 ст. 27 кодексу "Види співучасників", Сольський фігурує у справі як організатор схеми.

Також прокурор у підозрі вказав ч. 3 ст. 15 "Замах на кримінальне правопорушення", яке особа "з причин, що не залежали від її волі", не вчинила.

Основна стаття передбачає для міністра покарання у вигляді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років, з конфіскацією майна, якщо його провина врешті буде доведена.

Вищий антикорупційний суд обирає запобіжний захід для Сольського. САП просить арештувати міністра з альтернативою внесення застави у розмірі близько 200 млн грн.

За інформацією НАБУ, історія із заволодінням угідь на Сумщині мала місце у 2017 році, коли Микола Сольський був співвласником низки сільськогосподарських підприємств, зосереджених головним чином на Чернігівщині.

Це, наприклад, вже ліквідоване "Тростянець Агро", де партнерами Сольського були колишній голова ОП Андрій Богдан та екс-заступник голови Секретаріату Президента часів Віктора Ющенка Ігор Пукшин.

Ігор Пукшин, Олександр Радавський та син екс- судді Конституційного суду Олександр Баулін є ключовими бенефіціарами "Українського аграрного холдингу", який, за даними системи Youcontrol, зараз оперує земельним банком у близько 60 тис га.

Серед активів холдингу називається ТОВ "Наташа-Агро", ТОВ "Рожнівка-агро", СТОВ "Агро-Лучки", Малодівицьке ХПП, "Берегівське ХПП", "Носівське ХПП" Безпосередньо у ТОВ "Український аграрний холдинг" Микола Сольський наразі має частку в 0,10%. Серед власників цієї фірми окрім вище зазначених Пукшина, Бауліна, Радавського та Сольського значиться Руслан Кирилюк, екс-голова Державної судової адміністрації України. Ігор Пукшин у далекому 2004 році заснував юридичну фірму "Пукшин і партнери", якийсь час Микола Сольський, що також має юридичну освіту, її очолював та був долевим партнером.

У 2005 році Сольський отримав свідоцтво адвоката, обліковувався у Раді адвокатів Київської області.

Після парламентських виборів 2019 року, коли Микола Сольський був обраний до Верховної Ради, де майже одразу очолив Комітет з аграрної політики і земельних відносин, він адвокатську діяльність припинив.

З березня 2022 року очолює Міністерство аграрної політики та продовольства.

Отже, за версією НАБУ, у 2017 році Сольський у змові з головою Держгеокадастру України та "кураторами органів Держгеокадастру" вирішив заволодіти землею, яка перебувала у користуванні  державних підприємств на Сумщині.

Задля цього, як зазначають у САП, були знищені документи, на підставі яких держпідприємства мали право постійного користування цією землею. Що для обласного Держгеокадастру стало підставою "виселити" з земель держпідприємства, видати їм акт про самовільне зайняття цих ділянок.

Як згадує директор Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН Віктор Кабанець, до структури якого належили ці підприємства, основна "війна" за землі велась з Держгеокадастром. Навесні 2017 року Держгеокадастр видав наказ перевірити угіддя "Іскри" і "Надії", в результаті цієї перевірки встановили, що землі самозахоплені.

Ми почали судитися. Ось тоді і почала зʼявлятися на горизонті юридична фірма, яку очолював нинішній міністр Микола Сольський. Вони напряму не брали участь в судах, їх роль була закулісна

- розказав виданню Latifundist Віктор Кабанець.

За його словами, на той момент вся документація на землі "Іскри" і "Надії" була вже розроблена та чекала підпису в обласному Держгеокадастрі. Землям були присвоєні кадастрові номери, але потім вони зникли з кадастру.

Тобто спочатку їх можна було побачити у кадастрі, а потім вони зникли

- розказує Кабанець.

За його словами, спочатку опоненти спробували виставити землі обох підприємств на аукціон в Чернігівській області. Але НААН встигла оспорити торги в суді. Аукціон не відбувся.

Далі зʼявилась історія про виділення земель учасникам бойових дій. "Держгеокадастр намалював шахматку по 2 га і виділив ці землі. Під керівництвом "Довіри 2008" створили компанію, якій орендували кабінет в приміщенні біля Сумської ОДА. В цьому кабінеті приймали заяви на 2 гектари від атошників і відразу віддавали їх в оренду "Довірі"", - розказав Кабанець.

Як зазначається в повідомленні САП, посадовці обласного Держгеокадастру передали ділянки у приватну власність місцевим мешканцям. "При цьому землі передавались наперед визначеним громадянам під виглядом реалізації їх права на безкоштовну землю, а умовою отримання землі було підписання договору про її передачу в оренду агрохолдингу ще до моменту отримання", - йдеться в заяві прокурорів.

Ця схема, за інформацією правоохоронців, дозволила у 2017-2021 роках приватним фірмам заволодіти земельними ділянками загальною площею 2493 га, вартість яких становила понад 291 млн грн.

Крім того, організатори планували "прирости" ще 3282 га землі на Сумщині, проте не змогли через арешт, що був накладений на ділянки.

За словами  Миколи Сольського, обставини кримінальної справи стосуються виключно спору між державними підприємствами та фізособами, зокрема військовими АТО за землі, які були надані їм у володіння.

Спори вирішуються судами, в тому числі Верховним судом, і як мені відомо, на сьогоднішній день ряд рішень констатують відсутність права держпідприємств на землі, які, ймовірно, має на увазі НАБУ

- зазначив Сольський у повідомленні для преси, -

Події, щодо яких, за інформацією НАБУ, повідомлено про підозру мені та щодо яких поширюються інформація в ЗМІ, стосуються періоду 2017-2018 рр., тобто в час коли я був адвокатом та не був ані Міністром аграрної політики та продовольства України, ані Головою Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.

Ввечері 25 квітня стало відомо, що Микола Сольський написав заяву про відставку.

Я написав заяву про відставку з поста Міністра. В такій ситуації вважаю це правильним кроком. Вирішить Верховна Рада прийняти мою відставку, буду вдячний за таке рішення, вирішить, що я маю працювати далі - продовжу працювати

- прокоментував міністр своє рішення піти з посади.

У декларації за 2023 рік Микола Сольський зазначив дві квартири та три земельні ділянки, у сім’ї міністра три авто Land Rover, що були придбані у 2019-2020 рр.

В минулому році Микола Сольський отримав 971 524 грн зарплати міністра та 18,40 млн грн дивідендів від свого сільгоспбізнесу.

Сольський є співввласником СТОВ "АГРО – ЛУЧКИ", ТОВ "НАТАША -АГРО", ТОВ "РОЖНІВКА АГРО", ТОВ "УКРАЇНСЬКИЙ АГРАРНИЙ ХОЛДІНГ", ТОВ "МАЛОДІВИЦЬКЕ ХПП".

Міністр зберігає в готівці $296,5 тис, 226 тис євро та 5,63 млн грн.

Нагадаємо, що посадовець патрульної поліції Київщини вимагав 15 тис доларів США хабаря за сприяння у знятті з військового обліку.


Читати "Моя Київщина" у Telegram