#

Журналісти з'ясовували, чому гальмує відбудова приватного сектору в Ірпені (ФОТО)

09.10.2024 15:44
Журналісти з'ясовували, чому гальмує відбудова приватного сектору в Ірпені (ФОТО)
будинок на карті

Недобудову на вул. Багірова, 26 звели за кілька місяців, завершили ще в грудні минулого року, відтоді  будівництво більше не рухається

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "Texty.org.ua".

Аби дізнатися подробиці, на місці комплексної відбудови житлового кварталу в Ірпені на вулиці Багірова побували журналісти, які поспілкувалися з мешканцями, зайшли в гості до сусідів, отримали пояснення від міської влади й звернулися з проханням оцінити ситуацію незалежного архітектора.

Після деокупації Київщини на цю вулицю, яка межує з Гостомельським шосе, возили численні офіційні делегації, щоб показати вщент розбомблений квартал. А тепер делегаціям демонструють квартал на Багірова як зразок комплексної відбудови приватного сектору.

Відремонтовані будинки однакового кольору спершу створюють враження цілковитого добробуту.  Кошти на відбудову надає обласна адміністрація. Начальник Київської ОВА Руслан Кравченко відзвітував, що роботи виконано на 67%.

За інформацією директорки комунального підприємства "Ірпіньжитлоінвестбуд" Жанни Остапчук, яка опікується відбудовою від міської влади, за минулий рік зробили капітальний ремонт у 36 будинках: замінили покрівлю, фасади, вікна, вхідні двері. 42 будинки зводять із нуля. З них вісім ще не накриті, решта має дах, виконано фасадні роботи, вставлено вікна. У 18 будинках вже є вхідні двері. Остапчук стверджує, що за цей рік до всіх будинків провели газ, каналізацію, водопровід.

Під час поїздки журналісти поспілкувалися із родиною Кучеренко, які проживали у одному із зруйнованих під час бойових дій будинків на вулиці Багірова. У березні вони евакуювалися із міста, але вже у травні повернулися - на руїни. Втрату майна задокументували. Ходили в поліцію, до пожежників, описували, що втрачено. Коли оголосили про відбудову приватного сектору, міська рада підписала з власниками договір суперфіцію — це право користування чужою земельною ділянкою для забудови. Їм сказали, що двоповерховий будинок на дві родини, який вони мали раніше, не відбудують, бо всі будинки мають бути однотипні.

Господарі погодилися. Хоча, як зараз уже видно, на вулиці зводять і двоповерхові. Згідно з тендером на Prozorro на будинок Галини Кучеренко виділили більш як п’ять мільйонів гривень.

Київський архітектор Олег Гречух вважає, що конкурс проєктів забудови проводився непрозоро. Каже, його оголосили, рік нічого не було чути, а потім з’ясувалося, що вже підписали договори з переможцями. 

Проєкт нам скидали для ознайомлення в електронній формі. Подивилися планування, наче все влаштовує. Але чи багато людей розбирається в таких планах? Намальовано гарно, а як буде насправді, мало хто уявляє. Очної зустрічі із забудовниками не було,

— розповідає Світлана, невістка Галини Кучеренко.

Тендери, як вважає Гречух, також проводилися за не зовсім конкурентною процедурою, адже був лише один кандидат, який і перемагав. 

Приблизно в жовтні 2023 року будівництво закипіло. До грудня звели "коробку". А потім усе зупинилося. Нещодавно господарям повідомили, що змінився забудовник. Назву фірми Галина не знає.

Жанна Остапчук з Ірпінської міськради пояснює, що фірма-забудовник залишилася та сама, тільки власник змінився. За даними сервісу Опендатабот, ТОВ "БК Белбуд", що зводить будинок Кучеренків, два місяці тому змінило керівника і власника. Раніше власником був Анатолій Белінський, а керівником Вадим Белінський, тепер нова власниця і директорка Світлана Жидкова. Новим людям у фірмі треба був час для того, щоб вивчити проєктну документацію, пояснює вона. А тепер ще й не вистачає грошей, тому робота стоїть.

Жанна Остапчук запевняє, що будівництво планують завершити до кінця 2024 року. Нині міський голова Олександр Маркушин веде переговори з областю про виділення додаткової субвенції.

Субвенцію нам давали траншами, частинами. На сьогодні практично всі кошти, виділені на будинки, вже витрачені й підрядчики чекають іншого траншу, щоб мати змогу виконувати внутрішні роботи. Зараз коштів немає практично по всіх будинках. Ми офіційно звернулися до ОВА, поки що чекаємо. Обіцяють, що ці кошти буде виділено,

— розповідає Жанна.

Завітали журналісти і до Наталії Федорової, якій пощастило більше - її будинок відремонтували. Жінка каже, що фасад їм зробили державним коштом, а ремонт усередині вони роблять самі — кошти на це їм також виділили, але ще тільки перший транш. Дах допомогла зробити Ірпінська біблійна церква, вікна надав "Карітас", двері купили власним коштом. А вже у 2023 році, коли започаткували програму відбудови, влада виділила гроші на ремонт. Роблять усе самотужки. Кажуть, що цих грошей на все не вистачить.

Загалом складається враження, що робота в приватному секторі йде вкрай нерівномірно. На деяких об’єктах видно робітників, інші стоять пусткою. Гроші виділяються частинами, відповідно рухається й робота. Виділили транш — закипіло будівництво, використали гроші — все затихло. Є гроші на вікна — ставлять вікна, є гроші на дорогу — роблять дорогу. Багато що залежить від забудовників. Комусь пощастило більше і в тих будинках уже є вхідні двері. Комусь менше, як-от Галині Кучеренко. Забудовник продав фірму, а тепер нова мітла по-новому мете, а будівництво завмерло. Зі спілкування з власниками та представницею міської влади склалося враження цілковитої дискомунікації.

Власникам не надали повної інформації, не дали права вибору. Підхід до будівництва ресурсозатратний і не сучасний. Архітектор вважає, що є набагато ефективніші рішення, які допоможуть і матеріал зекономити, і будинки зробити функціональнішими. Забудовники керуються будівельними нормами радянських часів. Щоб змінити норми, потрібно багато часу. Якщо чекати цього, то будинки ще довго стоятимуть у руїнах. А людям, які втратили житло, важливо отримати хоч щось. І нові будинки за старими нормами — це, звісно, краще, ніж нічого. Але це гірше, ніж могло б бути.

Нагадаємо, що у рамках програми "єВідновлення" в Ірпінській громаді погоджено 4000 виплат на проведення ремонтних робіт.

Галина Кучеренко біля свого недобудованого будинку. Фото авторки

Вулиця Багірова в Ірпені в процесі відбудови. Фото авторки

Вулиця Багірова в Ірпені в процесі відбудови. Фото авторки

Читати "Моя Київщина" у Telegram