#

5-й сміттєвий полігон у Підгірцях, як криве дзеркало сміттєвої проблеми

30.03.2019 13:25
5-й сміттєвий полігон у Підгірцях, як криве дзеркало сміттєвої проблеми
Круглий стіл

У п'ятницю, 29 березня, в Укрінформі відбувся експертний круглий стіл за участю екологів, громадських активістів та бізнесменів, причетних до утилізації та переробки відходів, на якому обговорювалась проблематика реалізації нещодавно затвердженої відповідної національної стратегії

Сама стратегія передбачає, що на її виконання має бути розроблений загальний національний план, який в свою чергу буде складатися з регіональних та місцевих розділів. Власне за результатами вчорашньої професійної дискусії днями й буде створена робоча група, яка має намір підготувати пілотний проект діючої моделі співпраці столиці та Київської області у цій делікатній сфері.

Модератор дискусії член правління БО "ВБФ "Екологічна Україна" Володимир Волков закликав її учасників до систематизації та створення публічного реєстру успіху регіонів та окремих бізнесменів в справі утилізації та переробки відходів, аби на місцях було на кого орієнтуватися в справі покращення екологічної ситуацію та пожвавлення економічної активності за рахунок ресурсозбереження.

Щоправда, дехто з останніх зауважив, що в окремих аспектах сміттєвого бізнесу існує комерційна таємниця, тому вони не завжди готові ділитися власним ноу-хоу, а науковці з екологічного вишу зазначили, що універсальних рецептів бути не може, оскільки кожен регіон має свою специфіку, структуру відходів та потенційну логістику подібної співпраці між муніципальною владою та бізнесом, який візьметься за реалізацію таких проектів.

Директор Львівського КП "Зелене місто" Вадим Ноздря також зауважив, що передовий досвід західних країн теж не завжди може бути автоматично адаптованим для України, оскільки технологічно ми набагато відстали від них, тому для нас краще вивчати їхні не найновіші технології переробки та утилізації сміття, а ті, які вони використовували  десятиріччя тому.

Окремо говорили на круглому столі й про майбутнє столичного полігону твердих відходів № 5. Так на бюрократичній мові названо екологічно небезпечне сміттєзвалище  у селі Підгірці Обухівського району. Колишній голова Обухівської районної ради Костянтин Шушаков пригадав яких зусиль вартувало громадським активістам та екологам добитися позитивного рішення з 15-ти пунктів, яке під їхнім тиском прийняла столична влада у 2016-му році.

Йдеться про перспективу закриття полігону після того, як на першому етапі тут відбудеться дегазація та роботи по рекультивації земель.

Присутні висловили невпевненість щодо дати закриття полігону, адже згідно до вищезгаданого рішення київської мерії це має статися відразу після 2021-го року.

В ході дискусії порушувалися питання розділеного збору сміття, діяльності сортувальних ліній та використання відходів як палива для теплових електростанцій. Зокрема, цікавим та насиченим в цьому плані був виступ Петра Семка, директора Українського виробничо-екологічного об'єднання із заготівлі і використання вторинних матеріальних ресурсів "Укрвторм".

Зазначено, що на сьогодні найкращої співпраці між мегаполісом та областю у проблематиці утилізації та переробки твердих відходів досягнуто у Харкові, певний досвід накопичений і у Львові, не дивлячи на дещо заполітизований тутешній сміттєвий скандал. Однак, передбаченого спершу скайп-підключення ані з Геннадієм Кернесом, ані з Андрієм Садовим не відбулося.

Учасники круглого столу висловили впевненість, що саме Київ та столичний регіон мають згодом продемонструвати іншим областям України приклад успішної співпраці в сміттєвій сфері. Щоправда, Київський міський голова Віталій Кличко та голова Київської обласної державної адміністрації Олександр Терещук так і не пришли на цей захід, хоч і були запрошені, мабуть через передвиборчі пристрасті.

Втім, можна здійснити припущення, що вони підключаться на заключному - презентаційному етапі, після того як робоча група підготує відповідний регіональний план. Також учасники круглого столу зазначили, що вистачить роботи й законодавцям, оскільки для реалізації національної стратегії Верховній Раді слід прийняти понад десятка рамкових та галузевих законів.

Читати "Моя Київщина" у Telegram