Абсурд і культура: чому депутати облради взяли в заручники білоцерківський театр
Про регулярні скандали навколо Київського обласного музичного-драматичного театру ім. Саксаганського чули багато людей, проте заглиблюватися у причини, що їх спричинили, цікаво було всім. "Моя Київщина" дізналася, чому відбувалися перипетії навколо творчого колективу та на чиїй стороні правда
У цій історії нас цікавить не весь період діяльності театру, а останні п’ять років, які "дивним чином" співпадають з каденцією Київської обласної ради VII скликання: саме з того часу почалися проблеми у творчого колективу. Враховуючи те, що заклад культури не може повною мірою самостійно забезпечувати свою фінансово-господарську діяльність, він залежить від обласного бюджету, звідки щорічно виділяється близько 25 млн грн.
Саме за часів керівництва облрадою Ганни Старикової завершився термін дії контракту з директором-художнім керівником В’ячеславом Усковим (12 серпня 2018 року), який понад 10 років очолював колектив. Працівники закладу вимагали від обласної влади призначити в.о. директора на період проведення конкурсу на заміщення вакантної посади саме Ускова, проте його місце зайняв Богдан Пущак. Останній до того часу працював диригентом та не мав управлінського досвіду, проте допомогли зв’язки з окремим депутатами облради.
Варто відзначити, що спроби звільнити Ускова були ще до завершення дії контракту. Тоді облрада пішла на своєрідний шантаж: замість закладених у бюджеті майже 25 млн грн заклад отримав лише 15 млн грн. Тоді від деяких депутатів були пропозиції до Ускова, щоб він залишив пост директора в обмін на повернення фінансування. Але директор цього не зробив... На сесії обласної ради 14 грудня 2017 року Ускова було звільнено із займаної посади, але Білоцерківський суд поновив Ускова на посаді 16 лютого 2018 року. Увесь час театрали підтримували свого керівника, виходили на мирні акції протесту та навіть оголошували безстрокове голодування.
Ще раніше Пущак, якого призначали в.о. директора театру повноцінно зайти на посаду так і не зумів. Під час проведення першого конкурсу двоє претендентів – Усков і Пущак – набрали однакову кількість голосів. Згодом було оголошено про проведення повторного конкурсу, де перемогу здобув Пущак, проте колектив так і сприйняв нового керівника.
Через суспільний резонанс та велику кількість публікацій у ЗМІ в січні 2019 року на проблему навколо театру звернув увагу тодішній голова Київської ОДА Олександр Терещук, який ініціював проведення робочої групи з вивчення даного питання. Згодом було встановлено, що конкурс був проведений із порушеннями по 6 пунктах, зокрема, були проігноровані вимоги Закону "Про культуру", згідно яких представники громадських організацій, включених до складу конкурсної комісії, повинні працювати виключно в сфері культури. Окрім того, комісія складалася лише з 6 членів замість 9.
Робоча група вирішила звернутися до Київської облради з вимогою скасувати результати конкурсу на посаду гендиректора і повторного його провести. Але ситуація змінилася: 12 травня 2019 року на сесії Київоблради було звільнено Старикову та обрано головою Миколу Стариченка. Того ж дня депутати призначили в.о. директора Ускова.
Проте зовсім нещодавно нашому виданню стало відомо, що група чинних депутатів Київської обласної ради, як і декілька років тому, займається вимаганням відкатів від директорів комунальних підприємств за "кришування" і безперешкодну діяльність. У випадку з обласним театром щорічний "кешбек" становить 20%, тобто близько 5 млн грн необлікованої готівки, яка мала б осідати в кишенях корумпованих посадовців. Відтак, протягом семи місяців Усков виконує обов’язки директора, а новий конкурс так і не був оголошений.
Наявність такої інформації пояснює усі намагання облради поставити "свого" директора. Від самого початку було зрозуміло, що боротьба йде за великі гроші, тільки невідомими залишалися суми. Фактично, громаду міста та прихильників кожної зі сторін конфлікту просто використовують для досягнення власних цілей. Варто відмітити, що остаточну крапку в цій історії може поставити фінансовий аудит театру, адже Ускову неодноразово закидали непрозорість ведення діяльності. Також логічним було б проведення прозорого та відкритого конкурсу на посаду директора театру.
За інформацією нашого видання, така ж історія очікує на інші комунальні заклади області, зокрема медичні. Зараз оголошуються конкурси на заміщення вакантних посад директорів некомерційних підприємств, але згадана раніше група депутатів облради намагається діяти за відпрацьованою схемою в 20%. А цим мають займатись правоохоронці...
Анатолій Тихий, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Telegram