#

Анатомія злочину: як поліція розслідувала справу жахливого вбивства на Макарівщині

07.09.2020 08:11
Анатомія злочину: як поліція розслідувала справу жахливого вбивства на Макарівщині
Поліція знайшла вбивцю

Як вже повідомляв портал «Моя Київщина», у п’ятницю, 4 вересня, відбувся брифінг начальника головного управління Нацполіції в Київській області Андрія Небітова, який розповів журналістам про факт затримання правоохоронцями п’ять разів раніше засудженого уродженця сусідньої Житомирської області Віктора  Когтєва, 1967-го року народження, за скоєння серії нападів на жінок, один з яких призвів до смерті влітку минулого року Антоніни Шпір.

На брифінгу побував наш кореспондент, який за  результатами річних пошуків правоохоронців,  знайомить наших читачів з деякими подробицями обставин скоєння серійних злочинів та судовими перспективами цієї справи.

Постраждала: та, яку любили усі…

Вересень – за традицією знаменується не тільки стартом навчального сезону, але й політичного, оскільки початок календарної осені співпадає з відновленням роботи українського парламенту. Погода в цей час – ще досить тепла,  а політики й журналісти ще не дуже обтяжують гардеробниць своїм верхнім одягом, тому працівники відповідного сервісу Верховної Ради за традицією завжди знаходили час, або привітати один одного із закінченням коротенької відпустки, а ще й для поздоровлення з днем народження найдосвідченішої своєї колеги – тьоті Тоні…


Зауважимо, що у народних обранців є свій вхід до парламенту та свій гардероб, а Антоніна Шпір була загальною улюбленицею усіх журналістів та працівників апарату парламенту, бо працювала саме на першому під’їзді Верховної Ради, де власне й обслуговуються представники четвертої ради, помічники нардепів та експерти, що мають акредитацію до Ради. Завжди привітна, елегантно одягнена із постійною посмішкою на обличчі, вона справедливо мала реноме найбільш позитивної людини парламенту, що дещо контрастувало з образом надмірно прагматичних техпрацівників Верховної Ради, виведених у телесеріалі «Недоторкані»…

Але вже другий рік поспіль в день 2-го вересня замість радощів для колежанок- настає день смутку – день пам’яті Антоніни Федорівни Шпір, оскільки торік смерть раптово перервала її життя наприкінці червня, у переддень закінчення сесії парламенту, ще попереднього восьмого скликання.

Цього ж року, слабкою, але все ж таки дещо обнадійливою втіхою для рідних та колег,  може стати той факт, що саме в переддень її народження, особа, яку небезпідставно підозрюють у скоєнні цього, та серії інших, аналогічних  злочин на території Київської та Житомирської області, була нарешті затримана правоохоронцями, а після допиту та проведення слідчих експериментів визнала свою провину.

Нагадаємо, що торік не відразу було очевидно, що жінку вбили, і спершу було оголошення про її зникнення, тож у близьких та колег була надія, що вона невдовзі з’явиться на роботі. Але – не судьба… Про зникнення жінки заявив її син – він сказав, що та напередодні поїхала на дачу у Макарівський район і зникла.

Хронологічно Антоніна Шпір пропала 29 червня 2019 року. Принаймні, саме в цей день її в останній раз бачили знайомі, коли вона їздила до своєї дачі. У Facebook–групі «Києва Оперативного» тоді оперативно було розміщено пост про те, що жінка пропала і її шукають: « Шпір Антоніна Федорівна 02.09.1953 року народження. 29.06.2019 вийшла з маршрутки Фастів-Юрівка між Вільна і Юрівка Макрівського району. Пішла через поле кукурудзи і ліс в село Диміновку. Швидше за все, була в довгій спідниці і заколеним в дульку волоссям. До сих пір не виходить на зв'язок», - йшлося у повідомленні.

Лише 3 липня тіло жінки (зі слідами насильницької смерті – механічної асфіксії, тобто удушення) знайшли на кукурудзяному полі знайомі, які прочісували місцевість після зникнення.

Тодішній спікер Нацполіціі регіону Микола Жукович підтвердив інформацію про виявлення тіла жінки: «Спочатку вона значилася як безвісти зникла, її пошуками займалися правоохоронці і місцеві жителі. Виявили її на кукурудзяному полі. За даним фактом зареєстровано кримінальне провадження про умисне вбивство (ст.115 КК України)», - повідомив тоді він представникам ЗМІ.

Вже зараз, рік потому, коли затримали особу, яку підозрюють у скоєнні цього злочину, в ході слідчого експерименту, поліція з`ясувала, що покійна була задушена мотузкою, якою була перев`язала сумка з цибулею. Що свідчить про те, що сам злочин не був ретельно підготовлений, а злочинець діяв спонтанно, як хижак, що встрів потенційну жертву в місці, де не було зайвих свідків.

Підозрюваний: той, хто ніколи не працював, але кнопковому телефону воліє IPhone

Згодом метрів за 700 від скоєння злочину, були знайдені окремі речі покійної, в тому числі її кнопковий телефон, який той огидливо викинув, оскільки мав власний IPhone.

Злочинця затримали декаду тому, наприкінці серпня, коли він намагався у полі зґвалтувати Тетяну з Фастівського району.

Два дні правоохоронці знаходилися в засідці, аби затримати Когтєва.


Після затримання, пригадуючи події минулого року, маніяк зізнався в тому, що вбив жінку: «Задушив жінку. Це гріх я собі на душу взяв великий», -зізнався він на допиті і пояснив свій вчинок алкогольним сп'янінням: «мені не можна пити, але я трішки переборщив. Чіплявся до жінок, але я поганого не робив».

Постраждала землячка Тетяна каже, що незнайомий чоловік приїхав до її дому і запропонував допомогти по господарству. Потім він завіз її в поле, хоча повинен був відвезти додому.

«Я нахиляю голову і бачу, лежить клейонка. Один край відкритий, а другий згорнутий. І ніж лежить і пляшка», - згодом розповідала жінка правоохоронцям на камеру і додала: «Їй в якийсь момент вдалося втекти. Але його блакитні очі і оскал «як у вампіра» я ніколи вже не забуду».

Під час допиту виявилося, що кількома днями раніше зловмисник напав на Наталю в лісосмузі біля залізничної зупинки. Коли вона почала чинити опір, наніс удар. Маніяк вимагав від жінки «зробити йому приємно, якщо вона хоче залишитися в живих». Силою і хитрістю Наталі вдалося вирватися.

Свідки розповідають, що підозрюваний три роки жив з жінкою та її матір'ю Любов'ю під одним дахом. Остання каже, що алкоголем не зловживав, дочку не бив.

Слідство також  з`ясувало, що після останніх двох нападів ґвалтівник вирішив переселитися у землянку в лісі, де жив останні два тижні. Колись у подібному  «житлі» підозрюваний прожив аж півтора року.

Сусіди кажуть, що чоловік називався Мельник Сергій Володимирович. Пізніше виявилося, що ім'я вигадане.

Крім двох нападів та вбивства підозрюваному інкримінують ще два. Тоді він примушував жертв задовольняти його сексуальні потреби «неприродним способом».

А загалом- справжнє ім'я – затриманого – Когтєв Віктор Анатолієвич,  53-річний уродженець Житомирської області, який свого часу відбував покарання за скоєні злочини.  Останній вирок суду у 2011 році – 5 років позбавлення волі за грабіж. Загалом рецедивіст  мав звичку – постійно представлятися іншими іменами.

Детектив: переконаний, що у майбутньому,  завдячуючи новітнім досягненням криміналістки, рівень розкриття злочинів буде зростати.

Кожен раз, коли заходжу до Ради, через  рамки металодетектору, що розташований відразу за парламентським гардеробом, пригадую покійну з її постійною привітністю. Кілька разів запитував у її молодих колег (яких вона незмінно називала «Дітка») : чи є якість відомості від слідства?

Негативна відповідь породжувала думки: мовляв тут не можуть резонансні вбивства політиків розслідувати роками, де ж їм розкрити злочин проти пересічної громадянки?

Але, виявляється і я, і колеги покійної недооцінили наполегливості поліцейських, які ще торік, розпочинаючи з ретельного відпрацювання місця скоєння злочину,  крок за кроком встановлювали перебіг обставин. Саме сліди і речі вилучені під час огляду місця події і стали ключовими у розкритті цього зухвалого злочину.

Надалі правоохоронці розпочали аналітичну роботу, у результаті якої поліцейським вдалося вийти на слід підозрюваного і затримати його.

Під час тематичного брифінгу керівника поліції Київської області Андрія Нєбитова щодо затримання серійного зловмисника, полковник поліції наголосив, що надважлива частка профілактичної функції правоохоронців та суспільства – це висвітлення інформації про злочин та невідворотність покарання для зловмисників.

Відпрацювавши всі випадки пограбування жінок, правоохоронці вирахували чоловіка, який вчинив раніше такі злочини в Житомирській і Київській областях.

За його словами, розкрити злочин вдалося, зібравши докази й отримавши ДНК-профіль імовірного вбивці в лабораторії.

На запитання кореспондента «Моєї Київщини» щодо ролі експертизи, Андрій Нєбитов зазначив, що цей фактор суттєво допомагає слідству і висловив надію, що завдяки наявному ДНК-профілю злочинця, вдасться згодом знайти і ґвалтівника та вбивцю 66-річної пенсіонерки, яке сталося на початку року в одному з сіл регіону...

Втім, полковник поліції зауважив, що криміналістика має доповнюватися й оперативними навичками правоохоронців, зазначивши, що завдяки цьому поєднанню, всі 86 розбійних нападів на людей, які були зафіксовані на Київщині з початку року,- розкриті.

Але повернемося до Віктора Когтєва. На даний момент доведено п’ять фактів його насильницьких дій по відношенню до жінок. Зловмиснику вже повідомили про підозру в розбої, вбивстві і зґвалтуванні, за115, 153 та 187-ю  статтями Карного кодексу.

Санкція першої з перелічених статтей  передбачає позбавлення волі від десяти до п’ятнадцяти років або довічне позбавлення волі. Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Однак в поліції вважають, що постраждалих від його рук може бути набагато більше, тому не проти того, аби фотографія затриманого потрапила до засобів масової інформації, раптом кількість потенційних жертв Когтєва – значно більша.

Разом з тим керівник обласної поліції, зазначив, що після змін в чинному законодавстві, у суді власні зізнання тих, хто перебуває під судом – на стадії слідства, прийматися не будуть, а братиметься до уваги лише той масив показань та доказів, який під протокол буде задокументований під час судових засідань.

А втім, цілком можливо, що після рішення суду, злочинець буде відбувати покарання в себе на малій батьківщині й потрапить у Житомирську в`язницю, де є камери для засуджених до довічного ув`язнення. Там свого часу сидів найбільш відомий в Україні серійний вбивця Анатолій Онопрієнко.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Олександр Воронін
журналіст