#

Російський сморід над Київщиною: як вплине арешт Гунька на політрозклади в столичному регіоні

16.08.2023 08:00
Російський сморід над Київщиною: як вплине арешт Гунька на політрозклади в столичному регіоні
Колаж "Моєї Київщини"

Останнім часом серед "важковаговиків" з Київщини спостерігаються повальні проблеми. Днями браслет наділи на одіозного нардепа-мажоритарника з Обухівщини Олександра Дубінського. Буквально синхронно взяли на хабарі ще одного нардепа Анатолія Гунька, який є чоловіком депутата Київської облради Наталії Гунько. Чому це не може не позначитися на політичному ландшафті столичного регіону, читайте в матеріалі "Моєї Київщини"

Нардеп-"слуга" Анатолій Гунько давно ходив під загрозою посадки. Ба більше, у 2018 році він навіть просидів у СІЗО 4 дні у справі щодо знищення "Радіопередавального центру" в Броварах. Тоді йшлося про незаконне привласнення земельної ділянки площею понад 94,5 га та знищення стратегічного обладнання. Утім, він не лише зумів уникнути покарання (20 березня 2019 року кримінальне провадження було закрито "у зв'язку з невстановленням достатніх доказів для доведення їхньої вини в суді та вичерпанням можливості їх отримати"), але й у 2020 році стати народним депутатом від президентської партії «Слуга народу».

При цьому його позиції (а також позиції його основного роботодавця, скандального проросійського олігарха Віктора Поліщука, забудовника і власника бізнес-центру "Гулівер", а також родича російського екс-президента і «чорносотенця» Дмитра Мєдвєдєва) на Київщині лише посилювалися. І не лише в Броварах, де люди з оточення Гунька-Поліщука у міськраді усіляко намагалися послабити мера міста Ігоря Сапожка, з яким вони протягом тривалого часу діяли разом, але в певний момент розсварилися. У 2021 році головою облради стала Наталія Гунько, що стало безумовним посиленням родини. Утім, в травні цього року її прибрали з посади, після чого почалися неприємності у її чоловіка.   

Минулого вівторку НАБУ затримало Анатолія Гунька на хабарі у 85 тисяч доларів. Під прикриттям слідчої комісії ВР, яку він очолював, Гунько вирішив "обілетити" бажаючих обробляти землі Аграрної академії наук.

За словами прокурора САП, Гунько у змові зі своїм помічником Ігорем Калініченком та ще одним спільником Володимиром Івасиком вимагали та одержали хабар від представника сільськогосподарського підприємства. Наразі встановлено, що народний депутат, будучи головою Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування фактів корупції на державних підприємствах, в установах та організаціях Національної академії аграрних наук, використав свої повноваження для надання приватному підприємству земельних ділянок загальною площею 1700 га, що належать Державному підприємству академії аграрних наук. Рішенням суду до Гунька застосували запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб, тобто до 7 жовтня включно. Альтернатива – 30 млн грн застави.

На опублікованому правоохоронцями відео видно, що затримання одіозного нардепа відбулося в офісі в Києві у бізнес-центрі «Гулівер» Поліщука. Тут треба зазначити, що як власник компанії АТ "Гільдія права", Гунько багато років надавав адвокатські послуги Поліщуку. І небезрезультатно: попри низку скандальних проєктів, олігарху вдавалося виходити сухим з води. Мабуть, один із найбільших скандалів – збанкрутілий банк "Михайлівський". Ця фінансова установа надавала кредити компаніям Поліщука, які за допомогою шахрайських схем гасили свої кредитні зобов’язання. Після того, як "бульбашка луснула", були ошукані тисячі інвесторів.

Що ж до Гунька, то і він до останнього часу фігурував у гучних скандалах, і теж залишався на волі. Так, у 2021 року на окрузі Гунька розгорівся рейдерський скандал. З полів ДП ДГ "Іванівка" вивезли збіжжя соняшника та кукурудзи. Як стверджують місцеві, Гунько тоді пролобіював через Аграрну академію наук свого директора Миколу Половіка. Останнього супроводжували юристи "Гільдії права" Гунька.

Зерно вивозили через ТОВ "Прилуцька аграрна компанія" на ПП "Трансвіт", власником якої є Сергій Селютін – бізнес-партнер ще одного народного депутата від "слуг" Павла Халімона, якого ще у 2020 році підозрювали у низці афер із землями Аграрної академії наук. Але тоді хтось злив інформацію фігуранту, а колишня генпрокурорка, а нині посол України в Швейцарії Ірина Венедіктова фактично блокувала справу.

Як повідомляє Цензор. НЕТ, експарламентар та аграрний бізнесмен Олег Дмитренко звернувся до НАБУ із заявою щодо можливого вчинення злочину народним депутатом від "Слуги народу" Павлом Халімоном. Він повідомив, що здійснював на диктофон аудіозапис зустрічей та телефонних розмов із депутатом та його довіреною особою – іншим підприємцем Сергієм Селютіним, які свідчать про те, що ці дві особи пропонували йому вирішення проблем із правоохоронцями та сприятливі умови для ведення аграрного бізнесу у Чернігівській області – в обмін на грошову винагороду у 40 мільйонів гривень.

Йшлося про велике держпідприємство "Івківці" у Чернігівській області, 5 тисяч гектарів землі якого було взято в оренду структурами Дмитренка.

Але Халімон не просто депутат, а теж аграрний бізнесмен і влітку 2020 року він вирішив взяти підприємство під свій контроль, поставивши на посаду заступника директора "свою людину" – Інну Лещенко.

Як зазначив Дмитренко, нардеп Халімон вимагав він від нього 50% прибутку "Івківців", тобто 40 млн грн і запросив на зустріч. Не де-небуть, а в кабінеті радника заступника голови ОП Бориса Баума на Банкову.

За даними журналістів, окрім Чернігівщини у Гунька є аналогічні підприємства на Київщині, Рівненщині і Вінничині + 300 га під Крутами (Ніжинський район, Чернігівщини). У Халімона – Івківці на Прилуччині. Обидва фактично паразитують на землях НААН, і звідти незадекларовані мільйони. Гунька ловили навіть на переписці, де він зізнався, що вкладав гроші в посівну.

Зараз Гунько і його патрон, проросійський олігарх Поліщук явно переживають не кращі часи. Так, як розповіли джерела "Моєї Київщини", один з активів Поліщука, мережа магазинів побутової техніки та електроніки "Ельдорадо" може вже найближчим часом закритися. Непрямим доказом згортання "Ельдорадо" стало нещодавнє повідомлення про те, що там зараз проводять скорочення IT-спеціалістів.

Ослаблення групи Поліщук-Гунько спостерігається і на рівні Київщини. Зокрема, й тому, що російський сморід, яким тхне ця пара ділків після 24 лютого став надзвичайно токсичним, і відлякує навіть тих, хто раніше товаришував з ними заради певних «бонусів»…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст