#

Багатодітні сім'ї: коли це стане нормою, а не винятком із правил

06.09.2019 05:00
Багатодітні сім'ї: коли це стане нормою, а не винятком із правил

Низький рівень доходів та соціальної захищеності не додає населенню впевненості у майбутньому. До того ж інститут сім'ї з кожним роком все більше знецінюється. Всі ці чинники впливають на те, що сьогодні мало хто наважується народжувати більше двох дітей. Будемо відвертими – багатодітність у більшості з нас асоціюється з малозабезпеченістю та неблагополучністю. Та ситуація може змінитися, якщо держава надаватиме достатню допомогу сім'ям та створювати умови, за яких витрати на догляд за дітьми будуть мінімальними. Уже зараз законодавством України передбачена низка виплат та пільг для батьків і, особливо, багатодітних. Проте дуже часто такі родини не знають про всі привілеї, які їм надаються, та в яких випадках їх можна застосовувати. На що сьогодні можуть розраховувати багатодітні сім'ї, дізнавалася "Моя Київщина"

Для початку варто розуміти, яка родина може називатися багатодітною. Відповідно до Закону України "Про охорону дитинства", багатодітна сім'я – сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. Наразі у Київській області зареєстровано 14 902 таких родин.

Для того, щоб скористуватися будь-якими пільгами, знижками та виплатами, сім'ї обов’язково потрібно мати посвідчення, що підтверджує відповідний статус. Отримати його можна в структурному підрозділі районної держадміністрації чи виконавчому органі міськради за місцем реєстрації. Для цього одному з батьків потрібно подати:

- заяву

- копії свідоцтв про народження дітей

- копію свідоцтва про шлюб (крім матері та батька, які виховують дітей самостійно)

- копії паспортів усіх членів родини старших 16 років

- довідку про склад сім'ї

- фотокартки батьків і дітей 30*40

- довідку про те, що за мiсцем реєстрації батька чи матері посвідчення структурним пiдроздiлом не видавалися

- довідку iз загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу для осіб вiд 18 до 23 poків, якщо вони навчаються за денною формою навчання.

Посвідчення повинні видати протягом 10 днів з часу подання всіх документів.

Після того, як сім'я офіційно отримає статус багатодітної, перед нею відкривається ряд можливостей, про які більшість і не здогадується. Зокрема, держава попіклувалася про те, щоб родини, у яких зростає 3 і більше дітей, сплачували лише 50% за комунальні послуги (газо-, електро-, водопостачання), за паливо (у тому числі й рідке, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо вiдповiднi будинки не мають центрального опалення) та вдвічі менше за користування телефоном. Також для таких сімей на 50% зменшена квартплата – наразі визначені законодавством норми складають 21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена ciм'ї, який постійно проживає в жилому примiщеннi, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

З огляду на те, що подібні тарифи постійно зростають, молодим та ще й багатодітним сім'ям дійсно складно покривати всі витрати. Тим більше, один з батьків зазвичай не працює, оскільки перебуває у декретній відпустці. У такому разі подібні знижки дійсно можуть частково вберегти сімейний бюджет. Та існує одне "але". Для того, щоб мати змогу скористатися подібними пільгами, розмір середньомісячного сукупного доходу ciм'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не повинен перевищувати величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу – наразі це 2690 грн (у той час як прожитковий мінімум у 2019 році визначений у розмірі 1921 грн – ред.). Таким чином, якщо офіційний дохід сім'ї, яка складається з двох батьків та трьох дітей, перевищує 13 450 (!), вона на перелічені вище пільги може вже не розраховувати.

Та не існує винятків, коли мова йде про медичне обслуговування. Кожна дитина з багатодітної сім'ї має право безкоштовно отримувати ліки, прописані у рецептах лікарем, ставити зубні протези, проходити щорічне медичне обстеження і лікування в стаціонарі у державних медичних установах, позачергово обслуговуватися в лікарнях, поліклініках, аптеках та раз на рік протягом 21 дня оздоровлюватися в дитячих санаторіях (за даними Служби у справах дітей та сім'ї КОДА, у 2018-2019 рр. у нашій області оздоровлено 9662 дітей із багатодітних сімей – ред.).

Багатодітні батьки повинні знати, що можуть зекономити і на освіті дітей. Зокрема, перебування у дитячому садку для вихованців багатодітних сімей безкоштовне. Також держава платить за харчування дітей 50%, якщо ж сім'я малозабезпечена – 100%. Окрім того, якщо дитина живе у сім'ї з 5 і більше дітей, вона звільняється від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вона здобуває вперше.

Мають право діти з багатодітних сімей і на безкоштовний проїзд, якщо мова йде про автомобільний (окрім, таксі) та залізничний приміський, міжміський, міжобласний транспорт.  Для цього достатньо мати з собою посвідчення.

Окрім того, багатодітні сім'ї мають привілеї при сплаті податків. Відповідно до законодавства, кожен громадянин мусить щомісяця сплачувати прибутковий податок у розмірі 18% від заробітної плати. Проте багатодітній родині віддавати такий відсоток від прибутку нелегко. Зменшити навантаження на сімейний бюджет допоможе Закон "Про податкову соціальну пільгу". Він передбачає, що, якщо офіційний дохід особи менший за прожитковий мінімум помножений на коефіцієнт 1,4, можна оформити податкову соціальну пільгу і зменшити суму платежу. Це стосується і багатодітних сімей – якщо батьки утримують неповнолітніх дітей, вони можуть зменшити платіж з урахуванням витрат на кожну дитину. У 2019 податкова соціальна пільга становить 50% від прожиткового мінімуму у розрахунку на кожну дитину в сім'ї. Її можуть отримати як один, так і обоє батьків. Також, згідно зі ст. 281 Податкового кодексу, батьки, які виховують від 3 неповнолітніх дітей, звільняються від сплати земельного податку. А батьки, які виховують 5 або більше дітей віком до 18 років, можуть не платити навіть податки на нерухоме майно (ст. 266).

Батьки 3 і більше дітей мають і пільги, пов’язані з роботою та відпусткою. Зокрема, оплачувана відпустка у них довша на 7-17 днів (залежно від кількості дітей). А батькам, які не працювали, період догляду за дітьми до 16 років зараховується до стажу. Також матерям 5 дітей дозволяється піти на пенсію за віком з 50 років (для цього потрібно мати не менше 15 років офіційного робочого стажу). Батькові ж багатодітної родини вихід на пенсію дозволений з 55 років за умови 20-річного стажу. Жінці, яка народила більше 5 дітей присвоюється звання «мати-героїня» і належать додаткові пенсійні виплати.

Варто додати, що багатодітні родини можуть претендувати і на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Вона виплачується тим родинам, середньомісячний сукупний дохід яких нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Окрім того, багатодітні сім’ї мають незмінне право й на виплату за народженням та доглядом за дітьми до досягнення ними 3-річного віку. З 1 липня 2014 року її розмір залишається незмінним – 41 280 гривень. Ця сума не залежить від кількості дітей і виплачується, як на першу, так і на другу та третю дитину. Виплата здійснюється одноразово в сумі 10 320 грн, а решта суми (30960 грн) виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами, відповідно 860 грн щомісяця.

Також з першого квітня цього року Уряд запровадив щомісячну допомогу багатодітним сім’ям у розмірі 1 700 грн. Виплати здійснюватимуться до тих пір, поки дитині не виповниться 6 років. І це додатково до щомісячних 860 грн допомоги при народженні дитини.

А поки урядовці вигадують все нові програми для покращення демографічної ситуації в країні, батьки мусять слідкувати за тим, щоб отримувати хоча б те, що належить їм вже сьогодні. Перелічені вище суми ніколи не покриють справжніх витрат на утримання дітей, але багатодітним родинам точно не завадять.

Та як би там не було, діти - це наше щастя та майбутнє. І ніщо матеріальне не може нас його позбавляти. Як говорить народна мудрість - "Дав Бог дитину, дасть і на дитину" :)

Юлія Стрільник, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram