#

Бардак і корупція: хто відповідальний за екологічну катастрофу на Київщині

04.05.2020 08:06
Бардак і корупція: хто відповідальний за екологічну катастрофу на Київщині
Фото з мережі Інтернет

Екологічна ситуація у столичному регіоні – катастрофічна. Палаючі та вирублені ліси, пересохлі озера та річки, сміттєзвалища та незаконний намив піску – усе це, на жаль, нинішні реалії, у якій опинився наш чарівний край. Інформаційний портал «Моя Київщина» вирішив знайомити читачів із людьми, які відповідають за екологічний стан області, і на кому лежить відповідальність за те свавілля, яке відбувається в регіоні 

Шукати відповідальну особу за стан екології в Київській області не складно. Головою департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації є Вікторія Киреєва, яка займає цю посаду з 1 липня 2016 року. До цього у кріслі «головного еколога» перебував Володимир Циба - колишній член команди СДПУ(о), а нині - представник Агарної партії, за списком якої безуспішно балотувався до Верховної Ради минулого року під №42.

До того, як почати займатися екологічними справами Київщини, Киреєва працювала в ТОВ «Еко-Експрес». Спочатку вона в компанії була простим екологом, а через чотири роки «виросла» із цієї посади та стала заступником директора з супроводження проєктів і програм.

Представниця «Радикальної партії Олега Ляшка» до Київської облради потрапила, вигравши в 2015 році вибори на 27-му округу з центром у Кагарлику. Окрім керівництва в екологічному департаменті, вона також є заступником голови постійної комісії Київської обласної ради з питань екології, водних ресурсів, природокористування, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій.

За чутками, Киреєва є виконавцем кількох корупційних схем, які пов’язані з екологією, в одній із такій навіть фігурував її батько Станіслав Вдовиченко. Зокрема, йдеться про виділення йому землі в Юрівці Києво-Святошинського району. Активісти зазначають, що ця земля «знаходиться на місці водовідвідного каналу, який рятує жителів села Юрівка від підтоплення». Ринкова вартість землі 30 тис доларів.

Щодо декларації, то там особливо нічого цікавого. Чиновниця має квартиру в Києві площею 21,5 метрів квадратних, та у Краснаперекопську у Криму, але там спільна власність, де їй належить лише 25%. Також жінці належить автомобіль HYUNDAI ELANTRA 2013 року випуску. На банківських рахунках вона має майже 42 тис грн.

Заступником директора департаменту та начальником управління охорони природних ресурсів є Ганна Ткаліч. Про неї відомо менше, проте в декларації, яку вона подала, зазначено, що жінка має дві квартири. Одна в Києві площею 74,2 метрів квадратних, а інша в Луганську, яка їй належить лише на 50 відсотків. Цікавим є той факт, що Ткаліч має квартиру в Києві, але місцем фактичного проживання назвала місто Буча. Окрім того, має грошові збереження на суму 15 тис доларів. 

Третім заступником та водночас начальником управління охорони природніх ресурсів є Андрій Андрущенко.  Згідно з YouСontrol, він був керівником ТОВ НВФ"ФЛОРІТ", яке займалося монтажем водопровідних мереж, систем опалювання та кондиціонування.  Також у минулому очолював Управління земельних ресурсів у Броварському районі. У своїй декларації Андрущенко задекларував три земельні ділянки, які знаходяться у Броварському районі та автомобіль Mitsubishi Lancer  2009 року випуску, але власником цих всіх об’єктів є його дружина Аліна Андрущенко. Окрім того, третій заступник задекларував квартиру у Києві, власником якої  є Любов Андрущенко.

Якщо вірити різним джерелам в Інтернеті, то під керівництвом Киреєвої було розпочато три важливі проєкти, що сприятимуть покращенню довкілля:

  • моніторинг довкілля,
  • сучасне поводження з відходами,
  • розвиток природно-заповідного фонду.

Була створена єдина система моніторингу довкілля Київської області, функціонує веб-додаток, встановлено 4 стаціонарних пости спостереження, для «точкових вимірів» — сучасна екологічна мобільна лабораторія. Розроблена Концепція впровадження сучасної системи поводження з твердими побутовими відходами та прийнята обласна цільова програма, згідно з якою побудовано полігон, де функціонує сортувальна лінія.

Протягом 2017 року було створено 5 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також регіональний ландшафтний парк. Окрім того, проводиться відповідна робота щодо створення нових 19 територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення загальною площею понад 1500,0 га. 

Звучить це все чудово, але не все так гарно, як здається. Як уже писав інформаційний портал «Моя Київщина», із мобільною лабораторією сталася надзвичайно цікава ситуація. Дана лабораторія, яка в 2017 році була придбана за 3 мільйони 700 тисяч та оснащена новітніми приладами для вимірювання більш ніж 17 показників і визначення рівня забруднення атмосферного повітря, рівня радіаційного забруднення, метеорологічних даних та контролю якості води, ні разу не використовувалася за призначенням.

В області так і не вирішено проблеми зі сміттям. Хоч і відкрили в червні минулого року в Ставищенському районі полігон твердих побутових відходів,  на якому має бути впроваджене роздільне сортування сміття, але це виключення з правил – по всій області панує безлад. Стихійні сміттєзвалища ростуть, як гриби після дощу. До прикладу можна навести, як на берегах озера Земснаряд на Приірпінні утворилося жахливе звалище. Там навіть фіксувалася поява отруйних речовин. Окрім того, до Київщини незаконно заводять сміття з інших областей. Зокрема, нещодавно в Тетієві зафіксували, як вночі до місцевого полігону звозять велику кількість львівського сміття.

Є й купа інших питань, на які Кирєєва не відповідає. Наприклад, уже декілька років село Мала Олександрівка Бориспільського району страждає від відстійників із фекаліями, які розташовані неподалік населеного пункту чи забруднення свинокомплексом ПАТ "Агрокомбінат "Калита" річки Трубіж та багато інших. Не варто забувати й про проблеми з підприємствами, які функціонують на території Київської області та сильно забруднюють навколишнє середовище.

Кроки, які здійснює Кирєєва та її підлеглі, настільки непевні та нераціональні (як зі згаданою вище мобільною лабораторією), то не дивно, що жителі Київщини мало вірять у те, що «Програма охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів Київської області на 2019-2022 роки» буде виконана насправді, а не на паперах.

Звісно, не можна звинувачувати у всьому керівництво: багато чого залежить і від самих жителів, які самі знищують природу та погіршують екологічний стан території, де проживають. Але, на жаль, влада, яка мала б привчати населення до того, що треба берегти довкілля, займається явно чимось не тим…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст