#

"Бетонні джунглі" замість парку: як будують ЖК "Сади Вишневі"

16.11.2021 08:15
"Бетонні джунглі" замість парку: як будують ЖК "Сади Вишневі"
Протистояння активістів та забудовника у Вишневому

Інформаційний портал "Моя Київщина" зацікавився перебігом зведення житлового комплексу "Сади Вишневі" на місці обіцяної паркової зони. Хто цей забудовник, який кидає слова на вітер, як реагують на ситуацію мешканці Вишневого, і на якому етапі вирішення проблеми читайте в сьогоднішньому матеріалі

Генеральний план міста Вишневе був затверджений 16 лютого 2017 року і станом на сьогодні є чинним. Важливо, що жодних змін до нього не вносили і за новий план міська рада не голосувала. Згідно з документом, на 10 га землі, що знаходиться між вулицями Машинобудівників та Святошинською, заплановано створення парку.

Попри це, восени 2018 року на вищезазначену ділянку почали завозити будівельні матеріали та здійснювати земельні роботи. Тобто таким чином було організовано будівельний майданчик. Цілком передбачувано, що в мешканців міста виникли питання, що ж то за роботи ведуться. Як розповіли їм представники забудовника, там будується житловий комплекс.

Активісти Вишневого почали вивчати цю ситуацію, чому та на якій підставі на 10 га землі буде будуватися житловий комплекс, а не парк. З’ясувалося, що в забудовника є договір оренди на цю територію від 2009 року, тобто  договір, що вступив в дію ще задовго до затвердження генерального плану міста.

Виходить, що про договір оренди ніхто не знав, коли затверджували генеральний план. Коли ж дізналися про його існування, забудовник заявив, що отримав дозвіл на здійснення будівельних робіт і розпочинає їх виконувати на підставі договору оренди та розробленого проєкту.

Саме тоді місцеві жителі об’єдналися та створили громадську організацію під назвою "Діти Вишневого" та стали всіма силами захищати цю територію. Вони почали протестувати та звернулися спочатку до місцевих органів, потім до прокуратури, поліції та вищих органів влади. Крім цього, громадська організація подала позов від свого імені до Господарського суду Київської області з вимогою перевірити законність проведення будівельних робіт та наявність відповідних документів на цій території. Розпочалося судове розслідування, поліція відкрила кримінальну справу. Фактично всі займалися цим питанням, але, окрім громадської організації, ніхто результатів не отримував.

Як зауважують активісти, вони з розумінням ставляться до того, що про договір оренди нічого невідомо депутатам цієї каденції, оскільки рішення підтримали ще до 2018 року.

Активні мешканці вирішили діяти самостійно. До того ж вони звернулися до суду з метою забезпечення позову задля припинення виконання будівельних робіт на час розгляду в суді, на що отримали схвалення. Будівельні роботи повинні були припинитися, але цього не відбулося, тобто забудовник не виконав рішення Феміди. Із відповідним зверненням зверталися у виконавчу службу, але будівельні роботи так і не припинилися. 

Тому активісти вдалися до радикальних дій, зокрема перешкоджали будівництву на території запланованого парку. Розпочалося справжнє протистояння. Один із учасників події повідомляє:

У ході протистояння я розбив два вантажні автомобілі, які намагалися заїхати на територію будівельного майданчика та з ухвалою суду на руках вимагав припинити поставку будівельних матеріалів на територію. Мене судили в адміністративному суді влітку 2018 року, але не осудили через те, що не змогли довести скоєння правопорушення.

Після цього ГО "Діти Вишневого" було здійснено низку заходів, серед яких:

  • перекриття дороги з Києва до Боярки, що проходить через Вишневе, з вимогою органів влади звернути увагу на незаконне будівництво;
  • руйнування будівельних парканів, які постійно зводили навколо території;
  • фізичне протистояння зі службою безпеки на будівництві (як пояснюють активісти, мова йде про "тітушок" у кількості близько 100 осіб, частина яких проживала на території цього будівельного майданчику).

Варто зосередити увагу на тому, що близько 500 людей спільними зусиллями закупили саджанці та висадили три сотні дерев на території майданчика. Робили це з амбітною метою: якщо на цій території повинен бути парк, то треба починати його створювати своїми руками, попри те, що хтось хоче збудувати там житловий комплекс. Щоправда, уже через тиждень після висадки дерев приїхали бульдозери та рано-вранці знищили дерева. Цілком передбачувано розпочалося протистояння з активістами… На цю ситуацію звертали увагу центральні телеканали, але так і не було реакції з боку органів влади, поліції, прокуратури…

Про напад і підпал

Один із активних борців проти незаконного будівництва у Вишневому Ігор Гричашов розповідає:

На початку серпня на мене було скоєно напад, який поліція інкримінувала як замах на вбивство. Рано-вранці, коли я йшов на тренування, на мене напали невідомі особи та сильно побили. Було порушено кримінальну справу. Але станом на сьогодні нічого так і не розслідували. Я постійно цим цікавлюся, тому що дуже часто змінюються керівники військового управління, слідчі тощо. Складається враження, що прокуратура намагається закрити цю справу. Вважаю, що це пов’язане з тим, що забудовник їм платить гроші і тому все спускають на гальма.

Через декілька днів після нападу відбулася зустріч активіста з представниками Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) за участю засобів масової інформації, у ході якої Гричашов вимагав провести перевірку законності будівництва та заборонити продовження виконання будівельних робіт. Як з’ясувалося згодом, перевірки таки були, але, на диво, порушень ніхто не виявив… Подейкують, що ціна такого "чистого" реноме – 10 тисяч доларів. Ба більше, забудовник викидав таку суму з кишені щоразу, коли приходили "гості" із ДАБІ.

Зрозуміло, що вставляння палиць у колеса нікому не до вподоби. Тим паче тому, хто займається реалізацією величезного проєкту та має намір звести ще низку житлових комплексів. Але перевірки – не єдине, чим перешкоджали незаконному будівництву активісти.

Після скоєння нападу на Гричашова близько тисячі мешканців Вишневого зібралися на віче біля будівельного майданчику, під час якого була здійснена провокація "тітушками", після чого місцеві прийняли рішення спалити будівельний майданчик. Горіли паркани та склади. Палили все, що можна, та зрештою захопили будівельний майданчик. Зупинити це дійство вдалося тільки спецпризначенцям поліції.

У забудовника фактично було два варіанти виходу з цієї ситуації: продовжувати протистояння або ж розпочати конструктивний діалог.

Забудовника компанії ТОВ "Євро 2000" звуть Олександр Журба, хоча офіційно він ніде не фігурує, але всі знають, що він господар і насправді десь схований в офшорах.

Зустріч із активістами таки відбулася 3 вересня 2018 року за участю юристів і депутатів. Були досягнуті якісь базові узгодження, але вони здаються навіть смішними, ураховуючи той факт, що під час протистояння, що тривало 6 місяців, забудовник встиг не лише залити фундаменти близько п’яти будинків, а й продати більшість із них. Так склалося, що громадська організація сварилася як із забудовником, так і з інвесторами, які вклали кошти в будівництво (до слова, ціна була дуже приваблива).


Зараз житловий комплекс називається "Сади Вишневі", а на той час мав назву "Софіївська Слобідка". Перейменували, тому що, згідно з домовленостями, поряд із житловим комплексом мала з’явитися територія парку, тож із точки зору маркетингової привабливості забудовник вирішив обрати іншу назву.

Таким чином, існували домовленості, відповідно до яких забудовник зобов’язувався залишити половину території з 10 га під створення соціальних об’єктів, тобто за власний кошт облаштувати парк на 4 га землі, а на іншому 1 га побудувати дитячий садочок. Тобто 5 га землі повинні бути некомерційними, а використання інших 5 га залишалися забудовнику на розсуд органів влади.

Важливо, що було відкрите кримінальне провадження, а отже, і підстави для розслідування. Але, як бачимо, факт рейдерського заволодіння у прокуратурі не визнали, а новостворені будинки не знесли. До слова, згідно з рішенням суду, громадська організація не є представником громади Вишневого, а представником може бути тільки міська рада. Тому жителі міста не мають права проводити самостійне розслідування.

Від активістів вимагали припинити протистояння: щоб вони перестали підпалювати, руйнувати та перешкоджати будівництву, що відбувалося кожного дня.

На підставі досягнутих загальних домовленостей 18 вересня був створений та підписаний Меморандум про взаємодію та співробітництво між представниками громадськості міста Вишневе, міською радою Вишневого, замовником будівництва – компанією ТОВ "Євро 2000" та підрядником – компанією "БудІнвестКонтакт".


Цей Меморандум чітко визначав усі домовленості та механізми їх реалізації. Документ не має юридичної сили, адже це лише домовленості між сторонами, які хочуть припинити конфлікт. Після підписання Меморандуму розпочалося співробітництво та навіть проєктування парку і дитячого садочку. Але забудовник знову розпочав будівництво нового будинку на цій території. Гричашов пояснює:

У мене була зустріч із комісією ДІАМУ 12 жовтня цього року. Я попросив, щоб переговори зняли на відеокамеру. У питанні, чому ж ведеться будівництво всупереч чинному генплану, пообіцяли розібратися. Тому наразі очікуємо відповідь, чи була проведена перевірка та які її результати. Також я зустрічався із мером Вишневого. Він як представник міської влади виступав гарантом Меморандуму. Сьогодні Ілля Діков веде переговори із забудовником, з’ясовує, які в нього плани, чи буде він реалізовувати домовленості. 

Цікаво, які документи надавав забудовник для тих, хто вкладав кошти в незаконне будівництво. Як пояснює один із активістів, діяла взагалі непроста схема: оригінал договору оренди земельної ділянки нібито втрачений чи навіть згорів в архіві, є тільки копія підтверджена рішенням суду про те, що колись у суді був пред’явлений оригінал.

Зауважимо, що голова Києво-Святошинського районного суду знаходиться у родинних зв’язках із забудовником. Тому цілком імовірно, що рішення може бути сфабриковане. Здається, що все шито білими нитками. Так, забудовник звертається до міської ради Вишневого з проханням передати в оренду цю територію. Виникає питання: якщо в них є договір оренди, чому вони просять передати цю землю в оренду?

На кожній сесії виноситься це питання, але депутати не ризикують голосувати за передачу в оренду землі, тому що знають, якою буде реакція громадськості.

Складність ситуації також і в тому, що договір був підписаний мером, якого вже нема в живих. Ось чому не можливо провести експертизу його підпису. Як бачимо, складна схема поки що спрацьовує.

Інвесторам ЖК "Сади Вишневі" замилювали очі щодо незаконності будівництва. Наразі збудовано вісім 10-поверхових будинків на цій території, у семи з яких вже живуть люди. Згідно з Меморандумом, на 5 га, які залишалися під будівництво повинно було побудовано 9 будинків. Тобто 7 будинків заселені, 2 – у процесі завершення, 10-й будинок уже розпочали будувати.

Жителі цих будинків упевнені, що забудовник збудує стільки будинків, наскільки вистачить місця. Також залишилися обурені й ті, які купували квартири з видом на парк за більшу суму, а обіцяної зеленої зони так і не побачили.

Зауважимо, що забудовник розпочинав свою діяльність із ЖК "Софія" та "Софіївська Слобідка", тобто це  територія, забудована від Кільцевої дороги до Вишневого. Окрім 10 га землі в місті, Журба має ще 20 га в південній стороні Вишневого, ближче до Жилянського мосту. Тобто, коли він завершить свій проєкт ЖК "Сади Вишневі", одразу розпочне будувати інший...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст