#

Білоцерківська ТЕЦ: як Жеваго намагається рейдернути втрачений актив

01.02.2022 08:11
Білоцерківська ТЕЦ: як Жеваго намагається рейдернути втрачений актив
Костянтин Жеваго

Портал "Моя Київщинапродовжує відслідковувати перебіг подій навколо Білоцерківської ТЕЦ, яку "трусить" з кінця минулого року. У розпорядженні видання є документи, що ставлять під сумнів законність зборів "акціонерів" ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль". Як активізація рейдерів пов’язана з черговою спробою лідерки "Батьківщини" Юлії Тимошенко заскочити у прем’єрське крісло, читайте в сьогоднішньому матеріалі

Колишній власник Білоцерківської ТЕЦ (БТЕЦ) та шинного заводу "РосаваКостянтин Жеваго вимушено проживає в Лондоні, але це йому не заважає керувати численними активами в Україні, що приносять непогані прибутки. А сьогоднішня історія стосується спроби Жеваго повернути давно втрачені активи. Так, при чому своїм улюбленим методами – рейдерськими.

Як відомо, Жеваго проживає за кордоном неспроста: його підозрюють в умисному банкруту ванні банку "Фінанси та Кредит". За даними слідства, у період 2007-2014 років офшорна компанія з орбіти Жеваго відкрила кредитні лінії в іноземних банках. У подальшому між цими банками та "Фінанси та Кредит" було укладено договори застави за кредитними лініями на суму понад 113 мільйонів доларів, при цьому український банк виступив поручителем.У 2015 році, через невиконання зобов'язань офшорною компанією Жеваго, іноземні банки стягнули з рахунків банку "Фінанси та кредит" 113 мільйонів доларів. Вказану суму іноземні банки списали одразу після того, як банк "Фінанси та кредит" було оголошено неплатоспроможним.

Того ж 2015 року банк Жеваго отримав від НБУ рефінансування в розмірі майже 1,5 млрд грн для стабілізації ситуації: кошти видавалися під персональну гарантію Жеваго, а поручителем виступала Білоцерківська ТЕЦ. Проте всі кошти, разом із депозитами вкладників, зникли на рахунках офшорних компаній.

Наразі борг банку Жеваго перед НБУ становить 6,2 млрд грн. Тому через суди держава повертає втрачені кошти: окрім Білоцерківської ТЕЦ, майновими поручителями банку перед НБУ виступали "Київський суднобудівельно-судноремонтний завод", "Київмедпрепарат", готель "Салют", ТОВ "Будівельна компанія "Основа" та ТОВ "Ініціатор-ріелті".

Весь майновий комплекс Білоцерківської ТЕЦ рішенням Господарського суду Київської області влітку 2021 року буловиставлено на публічні торги, а вже в листопаді2021 року Національний банк України поінформував про початок примусового стягнення майнового комплексу Білоцерківської ТЕЦ.

Зазначимо, що акціонерами ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ"(ЄДРПОУ 30664834)є ряд офшорних компаній (51% акцій), АТ"Білоцерківська ТЕЦ" (40% акцій) та ПрАТ "Росава" (9% акцій).


При цьому варто зауважити, що власниками АТ "Білоцерківська ТЕЦ" (ЄДРПОУ 05407737) виступає низка компаній, що пов’язані з Костянтином Жеваго. Окрім того, акціонерами є тисячі фізичних осіб, проте їхні частки – мізерні.


"Росавувикупила ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" (далі – "Веста"). Компанія займається скупкою проблемних активів: у 2019-2020 роках "Веста" купила понад 50% проблемної заборгованості, виставленої на аукціони Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Таким чином фінансова компанія через "Росаву" володіє частиною акцій ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ".

Нагадаємо, що 18 січня в санаторії "Дуброва" під Білою Церквою пройшли збори "акціонерівПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ". Справа в тому, що невідомі люди, нібито, виступали представниками офшорних компаній, що володіють акціями теплоелектроцентралі. Проте варто зазначити, що частина іноземних фірм, яким належать акції ТЕЦ, ліквідовані.


Наразі говорити про легітимність зборів у санаторії не доводиться, адже вони відбулися з порушенням законодавства, а безпеку гарантували найняті тітушки. Зауважимо, що організатором підвозу молодиків, за даними видання "Моя Київщина", був відомий у Білій Церкві нардеп Вадим Івченко. Відповідну настанову він отримав безпосередньо від Юлії Тимошенко, яка узгоджує свої дії з Жеваго.

Юридичним блоком олігарха займається Анжеліка Лабунська – давня приятелька Жеваго, народна депутатка чотирьох скликань, яка в парламенті цього скликання представляє "Батьківщину". Лабунська в 2002-2006 роках була директоркою ТОВ "Юридична компанія "Фінанси та Кредит Лекс". Саме адвокат від цієї контори Анатолій Рекун, який значиться співзасновником та головою адвокатського об'єднання "Фінанси та Кредит Лекс", організував збори акціонерів у санаторії "Дуброва". Як відомо, учасники зборів вирішили, що керівництво ТЕЦ неефективне та вирішили його змінити, що швидко зареєстрував приватний нотаріус із Василькова Олександр Бобков. Правомірність дій останнього зараз взялися перевіряти правоохоронці.

Зауважимо, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості про ознаки злочину за № 120211110300003259 від 30.12.2021 року. Саме тоді були перші спроби змінити керівництво "Білоцерківської ТЕЦ" представниками акціонерів.

При цьому є один важливий момент: компанія "Інвестохіллс Веста" стала новим кредитом ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" ще в грудні 2019 року. Відповідно, новий власник ТЕЦ, майно якої виставили на продаж, буде змушений платити двічі: один раз НБУ за рефінансування банку "Фінанси та Кредит", а другий – "Весті"Проте купівлю боргів Білоцерківської ТЕЦ компанією "Веста" намагаються оскаржити юристи Жеваго. Саме тому вони проводять збори акціонерів, які вже давно не впливають на ситуацію, адже все майно наразі перебуває у власності Нацбанку.

Головна проблема в тому, що від енергетичного підприємства залежить третина Білої Церкви: ТЕЦ забезпечує теплом щонайменше 70 тисяч жителів міста, а також генерує чимало електроенергії. Зупинка теплоелектроцентралі стане другим «Алчевськом», тільки вже на Київщині, проте влада поки не поспішає вирішувати реагувати на ситуацію, яка може завершитися грандіозною катастрофою.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст