Будуй "вдумчиво": як у кума Яреми можуть залишити Бровари без газу
Через несамовите бажання деяких київських ділків з прокурорськими погонами забудувати все якомога швидше, у Броварах може статися екологічне лихо. Інвестори ж ризикують залишитися без житла. Або ж, у кращому варіанті, отримати регулярні проблеми з підтопленнями та проблемами з газопостачанням
Мабуть, одним з найбільш розпіарених житлових комплексів, який зараз зводиться в Броварах - ЖК "Скандія". У рекламі на сайтах нерухомості його позиціонують як "cкандинавське містечко сімейного типу" з надзвичайно зручними умовами для життя. Відкриття першої черги житла мало відбутися в грудні минулого року. Уже минуло вже два місяці, а будинки досі не здані в експлуатацію. Місцеві жителі розповіли нашому виданню, чому так сталося…
Усе почалося ще у 2005 році, коли попри спротив броварських активістів двом компаніям – ТОВ "Житлово-сервісна компанія" і ТОВ "Афродіта" - було виділено 80 гектарів землі в Броварах під садибну забудову. Ринкова вартість даної земельної ділянки склала близько 400 млн. грн. Про те, що ніяких садиб на цьому місті не буде, стало зрозуміло після того, як через міськраду було протягнуто Детальний план території: на цій земельній ділянці було дозволено будувати багатоповерхові будинки.
Цікаво, що серед місцевих давно циркулюють чутки, що за цими двома компаніями стоїть кум колишнього генпрокурора, а нині – першого заступника голови Київської облорганізації БПП-"Солідарність" Віталія Яреми – Сергій Думчев. Він став відомим у 2015 році, коли пішов на вибори в Києві разом зі своїм "Рухом за реформи". Утім, білборди "Голосуй вдумчиво", якими було розвішено все місто, Думчеву тоді не допомогли: він набрав лише 3,9% і зайняв восьме місце. Його партія до міськради також не пройшла.
Агресивна кампанія Думчеву не допомогла
"Моя Київщина" спробувала розібратися, хто саме стоїть за цією масштабною забудовою. І справді знайшла непрямі підтвердження можливим зв’язкам даної забудови з політиком-невдахою з Києва. Але водночас, знайшлися підстави й для того, щоб стверджувати, що за "Скандією" також стоять значно більш серйозні і впливові люди, які протягом багатьох років мали стосунок до силових органів.
Варто почати з того, що обидві компанії - ТОВ "Житлово-сервісна компанія" і ТОВ "Афродіта", на які з барського плеча виділили 80 га, зареєстровані за однією адресою – м.Бровари, вулиця С.Москаленка, 16. Більше того, кінцевим беніфеціаром є одна і та сама людина – такий собі Хоменко Леонід Миколайович. Цей персонаж досить відомий в Києві – з 2004 року і донині він працює генеральним директором Солом’янського ринку, і у 2015 році балотувався до Київської міськради від "Руху за реформи" Думчева.
Леонід Хоменко, бенефіциар у двох компаній, яким належить земля під "Скандією"
Більше того, Хоменко був членом наглядової ради банку "Преміум", головою якої був саме Сергій Думчев. Варто нагадати, що цю фінустанову за часів Януковича називали банком-"конвертом", а в лютому 2016 року НБУ забрав в нього ліцензію через порушення. Також Хоменка пов'язують з оточенням нардепа-мажоритарника з Києва від БПП Дмитра Андрієвського через його давнього помічника, депутата Київради від "Солідарності" Максима Конобаса, якого називають головним власником Солом’янського ринку.
У обох фірм - одна й та сама пара бенефіціарів
Утім, цікаве інше. Справа в тому, що окрім Хоменка в обох компаніях серед бенефіціарів фігурує Компанія з управління активами (КУА) "Сучасні фінансові інструменти", яка згідно з інформацією "Наших Грошей" протягом тривалого часу належала Марині Ільченко, Іллі Рафаловському та Юрію Сахарову. Нас зацікавила постать Іллі Рафаловського, який був співзасновником КУА. Він – зять дуже цікавої постаті – Володимира Гузира. У липні 2015 року, разом з призначенням на посаду генерального прокурора Віталія Яреми, Гузир – колишній працівник ГПУ, який на той час займався адвокатською діяльністю – несподівано повернувся в органи, отримавши посаду першого заступника начальника Головного управління нагляду у кримінальному провадженні ГПУ.
Після скандального звільнення Яреми і призначення на посаду генпрокурора Віктора Шокіна Гузир отримав посаду його першого заступника. Утім, вже у липні 2015 року Гузир подав у відставку. Причиною він назвав політичний тиск на себе та ГПУ. Водночас у ЗМІ звинувачували Гузира у спробі завадити слідству у скандально відомій справі "діамантових прокурорів", а також діяльності компаній групи БРСМ, пов’язаних з екс-міністром енергетики часів Януковича Едуардом Ставицьким.
Володимир Гузир за час роботи ГПУ відзначився в кількох серйозних скандалах
Цікаво, що у компанії його зятя "Сучасні фінансові інструменти" опинилося чимало землі не лише під Києвом (окрім Броварів варто згадати Ворзель, де у 2015 році стався скандал через захоплення кількох гектарів під забудову), але й у центрі столиці. Понад гектар землі опинилося у них в центральній частині Києва – на Печерську. Там теж не обійшлося без скандальної забудови: компанія "Будівельний союз", до якої мали відношення зять Гузиря з партнерами, посунула дитячий садочок і побудувала бізнес-центр на вулиці Лейпцизькій. Власне, тут і зареєстровані "Сучасні фінансові інструменти". Можливо, це збіг, але офіс "БРСМ-Нафти" розташувався в одному під’їзді з офісом компанії зятя Гузиря. До речі, в тому скандалі з корупції у сфері постачання нафтопродуктів фігурував екс-заступник генпрокурора Яреми Анатолій Даниленко, про вплив на прокуратуру Київщини якого ми вже писали раніше.
Що ж до зятя Гузира, то Рафаловський тоді пояснював, що не контролює ці фірми, а його компанія керує фондом низки підприємств за комісію. Але вже в лютому 2016 року від гріха подалі перестав значитись засновником "КУА "Сучасні фінансові інструменти".
Але повернемося у Бровари. З 2015 року ці землі, на яких будується ЖК "Скандія", орендуються іншою компанією – ТОВ "Просперітатіс". Кінцевим бенефіциаром там значиться Володимир Сергійович Соцков. Чоловік з аналогічним ПІБ значиться першим заступником голови департаменту житлово-комунального господарства Білоцерківської міськради. Щоправда, у його декларації про володіння якимось підприємствами нема ні слова.
Дружина Соцкова – Альона Степанівна – працює Міністерстві регіонального розвитку і ЖКГ головним спеціалістом відділу проектування конструктивних та інженерних систем будівель і споруд.
Утім, схоже, що оренда землі ТОВ "Просперітатіс" - звичайна багатоходівка: справа в тому, що ця компанія значиться серед співзасновників і в ТОВ "Житлово-сервісна компанія", і в ТОВ "Афродіта". Іншими словами, забудовники просто взяли в оренду землю самі в себе.
Читати "Моя Київщина" у Facebook