#

Шашечки чи їхати: чи допоможе звільнення Ценова покарати вбивць 5-річного хлопчика

11.06.2019 12:29
Шашечки чи їхати: чи допоможе звільнення Ценова покарати вбивць 5-річного хлопчика

Уже минув тиждень з того дня, коли Київщину сколихнула страшна звістка – від вистрілу поліцейського помер 5-річний хлопчик. Та замість того, щоб проводити активні слідчі дії та шукати винних, правоохоронні органи проводять кардинальні кадрові зміни. І першою з них стала відставка очільника Нацполіції області. Як це допомагає слідству, намагалася з’ясувати «Моя Київщина»

Після трагічного вбивства хлопчика в Переяславі пішли у відставку два посадовця з Нацполіції - голова Переяславського районного управління  і очільник поліції області Дмитро Ценов. Екс-очільника Нацполіції Киїщини відправили на Донбас, де він очолив поліцейські сили в зоні проведення ООС. Та питання справедливості цього рішення досі залишається відкритим – думки щодо того, чи мусить начальник поліції відповідати за дії своїх підопічних, розділилися.

По-перше, зіграло роль те, що під час скоєння злочину поліцейські перебували не на службі, і стріляли не з табельної зброї. По-друге, відповідальність Ценова має бути рівноцінною відповідальності інших вищих чинів. Вони ж поки дотримуватися європейського політичного етикету не поспішають. Схоже, сподіваються, що, пожертвувавши головним очільником поліції області, зможуть зберегти свої великі посади і втихомирити злість народу. Прийняте ж Ценовим рішення лише свідчить про його внутрішню силу та громадянську свідомість. Та все ж протестувальники впевнені – винні у смерті дитини повинні понести максимальне покарання (і ще невідомо, чи це взагалі можливо), Аваков - подати у відставку, а реформа поліції нарешті бути проведена.

Схожа ситуація свого часу була після жорстокого вбивства Ірини Ноздровської. Тоді активісти теж мітингували біля обласного управління поліції Київщини, вимагаючи справедливого розслідування. Щоправда, тоді резонанс вдалося зменшити саме завдяки активним слідчим діям. Цього ж разу правоохоронці нічим заспокоїти розлючений народ не можуть.

Проходять дні, а жодного прямого речового доказу, який би вказував на те, хто вчинив вбивство, досі не знайшли. Свідчення злочину, які могли б стати ключовими, або зникають, або знищуються. Більше того, сьогодні підозрюваним інкримінують «умисне вбивство», та не потрібно бути досвідченим юристом, щоб розуміти, що про «умисність» тут навряд чи можна говорити, а, відповідно, ця справа просто розвалиться в суді. Особливо не складно буде обійти систему тим, хто роками в ній працював. Тому не дивно, що ця трагедія не дає спокою всій країні. Та поки суспільство чекає від правоохоронної системи результативності, посадовці не знайшли кращого рішення, ніж розмінюватися цінними кадрами. Схоже, досвід Ценова, який би так знадобився зараз Київщині, вирішили відправити подалі. А тим часом імовірність того, що справа розпадеться через недостатню кількість доказів, все зростає.

Не варто забувати, що Ценов пройшов усі шаблі в правоохоронних органах. Після закінчення Національної академії внутрішніх справ і Київського училища МВС України два роки працював у відділі з боротьби з кримінальним приховуванням доходів від оподатковування у Залізничному райвідділі поліції Києва. Потім служив у лінійному управлінні міліції Південно-Західної залізниці, де за 8 років «підріс» від оперуповноваженого до начальника кримінальної міліції лінійного відділу на станції Київ-Пасажирський. Злі язики подейкували, що все лише завдяки батькові-генералові, і всі звання Ценову-молодшому нібито призначалися ще "з народження". Та ґрунтовні підтвердження цьому так і не знаходять, адже майбутній посадовець чесно рухався кар’єрною драбиною від самих низів. У Київську область він прийшов у 2008 році начальником Ірпінського міського відділу поліції. З часом, за словами самого Ценова, його «попросили піти з посади», після чого він опинився на теренах Чернігівської області. Та через три роки чоловік знову повернувся на Київщину, очолив Києво-Святошинський відділ поліції, згодом став заступником начальника поліції Київської області і у 2016 вже й сам був головою обласної поліції.

За весь період служби Дмитро Ценов здобув непогану репутацію. По-перше, як очільник поліції столичного регіону, він мав у розпорядженні немалу кількість інформації, а, відповідно, й значний вплив в області, що дозволяло вдало контролювати правопорядок. Лише за рік його роботи кількість злочинів зменшилася на 11%, розбійних нападів – на 50%, а розкриття збільшилося на 25,5%. Окрім того, лише минулого року під керівництвом Ценова відбулася презентація першої в Україні інтелектуально-аналітичної системи відеоспостереження обласного значення, розпочала свою роботу водна поліція, було впроваджено програму «Community Policing» – проект партнерських відносин між поліцейськими, громадою та місцевою владою Київщини. По-друге, лише одного разу його ім'я «засвітилося» в скандалі з оборудками з нерухомістю. Тоді ходили чутки, нібито він разом з мером Ірпеня Володимиром Карплюком «проштовхує» питання незаконної забудови більше 4 га лісової зони, що належить МВС України. Та довести, що інформація не фейк (або навпаки) тоді так ніхто й не зміг. Але, в будь-якому разі, «не пійманий – не злодій».

Справжню ж «популярність» начальнику Нацполіції Київщини принесли події вже цього року. Вбивство працівниками поліції хлопчика з Переяслава викликало справжній суспільний резонанс. Реакції Дмитра Ценова довго чекати не довелося, відразу ж після смерті дитини начальник Головного управління Національної поліції в Київській області звернувся до голови Нацполіції України Сергія Князєва з рапортом про відставку та проханням про направлення його до зони проведення Операції об’єднаних сил:

«На сьогоднішній день я, як керівник поліції Київської області, несу відповідальність за дії підлеглих. Тому я звернувся до голови Національної поліції з рапортом про відставку та прошу направити мене в найтяжчу точку нашої держави, а саме в місця проведення ООС».

Активісти підтримали звернення Ценова. На їхню думку, страшний злочин поліцейських – не що інше, як незадовільне проведення реформи поліції. І відповідати за це має не лише очільник Нацполіції області, а й голова Нацполіції України Сергій Князєв та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Адже в будь-якій європейській країні посадовці миттєво подали б у відставку після такої трагічної події.

Підтримку генералу висловив Сергій Возний, який очолював Києво-Святошинську РДА в той час, коли Ценов був головою районної міліції. Депутати Київщини також висловились на захист Дмитра Ценова. Вони звернулися до міністра Авакова з проханням провести розслідування, пов'язане зі звільненням з посади начальника ГУ НП в Київській області і наголосили, що ситуація, яка склалася навколо Ценова, є необґрунтовано політизованою. Адже його робота оцінена депутатським корпусом Київської обласної ради як найвищий рівень професіоналізму та заслуговує на виключення ознак політичних переслідувань за цією справою, а всі рішення про персональну відповідальність мають набути ухвалення тільки після розслідування, яке позбавлене упередження та суб’єктивності.

Тепер ситуація виглядає наступним чином: Нацполіція області обезголовлена, розслідування по вбивству хлопчика, у кращому випадку, скінчиться для двох фігурантів справи вердиктом "вбивство за необережністю" і 5 роками покарання. У гіршому - суд виправдає стрілків через недостатню кількість доказів... 

Євгенія Любомирська, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram