#

Церковні війни у Вишневому: коли місто позбудеться впливу УПЦ МП

04.09.2024 10:13
Церковні війни у Вишневому: коли місто позбудеться впливу УПЦ МП
Фото з Мережі "Інтернет"

Нещодавно "Моя Київщина" писала про скандал у Вишневому і про те, як парафіяни Церкви Воскресіння Господнього вирішили із УПЦ (московського патріархату) перейти до Православної Церкви України. Тоді питання зависло в повітрі, але ми отримали додаткову цікаву інформацію, яка проливає світло на цю вкрай непросту і заплутану історію. Тож читайте подробиці в матеріалі

Нагадаємо, що 16 березня у Вишневому відбулися збори релігійної громади Української православної церкви парафії на честь Воскресіння Господнього, під час яких парафіяни проголосували за перехід у ПЦУ. Проте документи досі ніяк не погодять.

У коментарях "Моїй Київщині" активісти столичного регіону наголосили, що перехід до Православної Церкви України затягуюється через місцевого настоятеля-"свояка" – Василя Русінку. 

Протоієрей родом із Закарпаської області (с. Горонда). Свого часу працював помічником ексрегіонала Юрія Цикаленка, більш відомого в кримінальних колах як Юра Качок. Із 10 лютого 2011 року (упродовж двох скликань) представляв УПЦ (МП) у Верховній Раді України. 

Читайте більше: Подвійне дно у Вишневому: як московські церковники сховалися за силовиками та бюрократами

Окрім одіозного настоятеля, активісти також згадували про бездіяльність влади та правоохоронців. Зокрема Сергій Возний зауважив, що перехід храмів московського патріархату до ПЦУ блокує столична СБУ, а ситуація у Вишневому – кульмінація бездіяності спецслужби:  

Керівництво Головного управління СБУ у Києві та Київської області та їхні працівники управління захисту національної державності не зацікавлені (саботують та злочинно бездіють) щодо ліквідації осередків фсбшних-церков московського патріархату на території громад Києва та Київської області!

Пізніше ми змогли отримати додаткову інформацію про скандал у Вишневому. Так, виявилося, що реєстраційні документи релігійної громади Церкви Вознесіння Господнього м. Вишневе опинилися у Департаменті культури та туризму КОВА. При цьому, протягом трьох місяців перереєстрацію релігійної громади не затверджує начальник КОВА.

Як поінформували журналістів видання джерела в правоохоронних органах, першочерговою причиною призупинки у КОВА процесу перереєстрації громади м.Вишневе стала "радикалізація процесу переходу, інспірована активістами Бучанського району Сергієм Возним та Ігорем Гришачовим":

У березні проходили загальні збори релігійної громади. Із органами місцевого самоврядування та між представниками УПЦ (МП) і ПЦУ було досягнуто попередні домовленості щодо проведення зборів та процесів переходу в юридичній площині та без загострень.
Водночас із метою власного піару активістами Сергієм Возним та Ігорем Гричашовим 16 березня в публічному середовищі розповсюджено радикальні заклики щодо переходу зазначених релігійних громад м. Вишневе: "Геть моZковського попа з храмів Вишневого!", "Давайте гнати ворогів!" тощо, що призвело до радикалізації загальних зборів цих громад та виникнення протистояння між представниками УПЦ (МП) та ПЦУ.
За наявною інформацією, вказану ситуацію використали представники УПЦ (МП) (зокрема настоятель священик УПЦ (МП) Василь Русінка), які через власні можливості донесли до колишнього начальника КОВА Олексія Кулеби, який наразі є заступником Керівника ОПУ, та до чинного начальника КОВА Руслана Кравченка інформацію щодо загострень та доцільності призупинки процесів переходу громади м. Вишневе до стабілізації ситуації. Як наслідок – керівництво КОВА в подальшому вирішило призупинити процес перереєстрації вказаної громади м. Вишневе.

Варто додати, що в червні цього року представники УПЦ (МП) подавали оновлені документи релігійних громад храмів "Воскресіння Христового" та "Взисканіє погібших" м.Вишневе до КОВА із метою їх нової реєстрації для залишення у юрисдикції УПЦ (МП). Але Департамент культури та туризму КОВА представникам УПЦ (МП) відмовив.

Іншими словами, наразі все йде до того, щоб проросійська структура була розформована. Тим паче, згідно з законодавством, у УПЦ МП є 9 місяців щоб добровільно вирішити це питання. І зникнути з релігійно-політичної карти України.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст