#

Чому олігарх Хмельницький вирішив прикрити "Біофарму"

17.08.2018 05:17
Чому олігарх Хмельницький вирішив прикрити "Біофарму"

Днями акціонери ПрАТ "Біофарма" заявили про ліквідацію підприємства через незадовільний стан надходжень фінансових потоків від здійснення господарської діяльності. Іншими словами, йдеться про нібито абсолютну збитковість даної фірми. Але, схоже на те, що причини набагато прозаїчніші

Варто розпочати з історії. "Біофарма" була державним підприємством, але наприкінці 2000-х років оточення одіозного олігарха, колишнього нардепа від Партії регіонів Василя Хмельницького, приватизувало компанію. Також його структури зуміли прихопити "Київхліб", "Київводоканал" та банк "Хрещатик". До "Біофарми" входило п'ять юридичних осіб, але після того, як ПрАТ ліквідують, функціонувати продовжать чотири. За словами компанії, це питання є виключно технічним, і ліквідація відбулася з причини того, що ця структура не працювала останні 5 років. Проте чи все так просто?

За останні кілька років Хмельницький фактично зайняв нішу в фармацевтичному бізнесі. Цей ринок в Україні доволі конкурентний, але серйозних гравців за фактом три: окрім "Біофарми", це ще "Дарниця" сім'ї Загоріїв і "Фармак" сім'ї Жебрівських.  Всі вони так чи інакше представлені у владі. 

Офіційно "Фармак" належить Філі Жебрівській – сестрі колишнього керівника Донецької обласної цивільно-військової адміністрації Павла Жебрівського. У 2015 році він був призначений на посаду голови управління Генеральної прокуратури України з розслідування корупційних злочинів, вчинених службовими особами, які займають особливо відповідальне становище. Подейкують, що тоді він активно почав збирати інформацію стосовно конкурентів бізнесу сестри. І, вочевидь, доволі успішно. Співпадіння, але саме в 2015 році Генпрокуратура почала проводити слідчі дії з перевірки законності приватизації "Біофарми". Кримінальне провадження було класифіковано за ч.2 ст.364 (зловживання владою або службовим становищем), ч. 2 ст. 366 (службове підроблення), ч. 5 ст. 191 (розтрата держмайна) Кримінального кодексу. Чим завершилося розслідування невідомо, але схоже гачок на Хмельницького у ГПУ та його конкурентів є.

Загалом, з 2014 року у Хмельницького розпочалася "чорна смуга". Його російські активи були ізольовані, а ринок для нього закрився. У 2017 році відбулася дивна пожежа на заводі "Біофарма", і хоч самі акціонери говорили, що горіли тільки склади, але знаючі люди стверджують, що вогонь був у виробничих приміщеннях, і там згоріло дороговартісне обладнання. Після цієї пожежі керівництво "Біофарми" не може оговтатися і досі.

До того ж Хмельницький почав будівництво низки об’єктів, таких як "Юніт Сіті", на території колишнього мотозаводу у Києві, є й технопарк біля Білої Церкви. Ці проекти вимагають великих фінансових вкладень, але коштів не вистачає на все. Для залучення інвестицій Хмельницький катається по світу, розшукуючи інвесторів. Як розповідають наближені до олігарха персони, навіть прем’єр Казахстану погодився інвестувати в його об’єкт, але за умови, що він буде збудований на території Казахстану - мовляв, в Україні йде війна, і всі переживають за гроші. Подібну відповідь Хмельницький отримує і в інших країнах. Проект "Новий Шовковий шлях", який активно намагається просувати олігарх, не працює як планувалося і не приносить потрібних дивідендів. До цього всього варто додати і те, що в Україні існує негласне розпорядження для банків не давати великих кредитів для приватних осіб і виділяти їх тільки державним компаніям, які або працюють на оборонку, або готуються до приватизації.

До цього всього варто додати і конфлікт президента "Біофарми", екс-міністра транспорту в уряді Азарова - Костянтина Єфименка, з головою комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольгою Богомолець, яка неодноразово заявляла про проблеми з донорською кров’ю та її елементами в Україні. "Біофарма" є чи не єдиним підприємством в країні, яке займається цим напрямком, але замість того, щоб наповнювати Україну цією продукцією, компанія експортує це за кордон.  

Усі ці свідчення говорять про одне – закриття ПрАТ "Біофарма" є спробою щось приховати. Хоча б тому, що фармацевтичний бізнес апріорі не може бути збитковим. А, враховуючи розробки по крові та її елементам, у цій сфері їх можна назвати монополістами. Не виключено, що на фоні усіх проблем, у Хмельницького вирішили сховати шлейф від цієї компанії.  Подібну технологію нещодавно запустили і на найбільшому виробнику шин в Україні, білоцерківському заводі "Росава". Адже ліквідувати підприємство, а на його місці створити "нове" - це чудовий спосіб приховати оборудки та списати старі борги, чим і користуються "вправні" олігархи.

Микола Тицький, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram