#

Цукрова карта Київщини: від знищення до модернізації

10.12.2019 06:00
Цукрова карта Київщини: від знищення до модернізації

Київщина – одна з областей-флагманів, де найбільше в Україні виробляють цукор. Інформаційне агентство "Моя Київщина" вирішило розібратися в тому, як розвивається цукробурякова галузь столичного регіону, чому було знищено низку заводів, а які з підприємств навпаки серйозно піднялися за останні роки

Насамперед, почнемо з втрат: низка цукрозаводів Київщини, які за часів СРСР активно брали участь в розбудові даної галузі, вже не переробляють солодкі корені. Одним із перших, що покинув ряди чинних підприємств, було ВАТ "Кожанський цукровий завод". Кінець настав після того, як у 2006 році держава продала 23,69% акцій підприємства (номінальна вартість держчастки – 1 438 000 грн). Наступного ж року завод був оголошений банкрутом і виставлений на продаж. В результаті завод брутально "порізали" на металобрухт.

ТОВ "Старинський сільгоспкомбінат" - одне з найдавніших підприємств Київщини, яке майже півтора століття працювало на повну потужність та займало першість у Київській області з виготовлення цукру, припинило свою роботу у 2009 році. У 2012 році вся інфраструктура цукрового заводу разом із механізованою технікою була розграбована, підступно вирізана та здана на металобрухт із метою наживи декількома жителями цього ж села. На місці колишнього цукрового заводу залишилися руїни, неначе після бомбардування, які користуються попитом у кінознімальних групах, що фільмують сюжети про війну.

ПАТ "Кагарлицький цукровий завод" пропрацювало 153 роки, який по-сучасному реконструювали в 2013 році, аби зробити конкурентоспроможним. Натомість, того ж року підприємство оголосили банкрутом, а наступні два роки воно простояло без роботи. Як результат затяжного аукціону – ділок Володимир Литвиненко викупив усе підприємство за понад 4 мільйони гривень. Новий власник не приховував намірів "розпилити" завод, а на його місті побудувати технопарк. Відтак, Литвиненку надійшли пропозиції  від чотирьох фермерів викупити підприємство за 30 млн грн, на що він, власне, погодився. Але зрештою власник змінив своє рішення, порахував, що вигідніше продати завод по запчастинах. Таким чином, підприємство знищили.

ПАТ "Рокитнянський цукровий завод" із 2008 року входило до складу групи компаній "Сільгосппродукт", власником яких є ексдепутат Київської облради від Соцпартії Юрій Бондарчук. Юрій Вікторович отримав вигідний цукровий бізнес за часів, коли соціалісти ще були у фаворі у Віктора Януковича. Так, наприклад, у 2011 році держава виділила даному підприємству підряд на постачання цукру для Аграрного фонду на суму 170 млн грн.
У 2014 році ТОВ "Рокитнянський цукровий завод" побудував комплекс із виробництва електроенергії із біогазу, який почав працювати. А незабаром підприємство ініціювало власне банкрутство. Що стосується виробництва цукру на підприємстві, то про нього можна забути — обладнання було благополучно демонтовано.

Продаж ВАТ "Кристал-М" ("Миронівський цукровий завод") і ТОВ "Цукровий завод "Лука" (Таращанський район) був ініційований виходом із цукрового ринку "Української продовольчої групи" екс-нардепів Богдана Губського та Павла Костенка. Так, ТОВ "Цукровий завод "Лука" у 2010 році, а "Миронівський цукровий завод" після Революції Гідності спіткала доля тих цукрових заводів, які були перекуплені не для вкладання інвестицій у розвиток виробництва цукру, а задля вирізування металомісткого технологічного обладнання. У такій же ситуації опинилося ВАТ "Січневий цукровий завод".

Наразі ДП "Яготинський цукровий завод" чи не єдиний серед усіх колишніх цукрових заводів, де повністю було збережено технічну базу. На інших непрацюючих підприємствах цукрової галузі розібрані навіть фундаменти та стіни. До того ж, варто відзначити, що тут збережене й сполучення з залізницею.
Антимонопольний Комітет України в 2019 році дав дозвіл на придбання  майнового комплексу цукрозаводу для розміщення там потужностей нового виробництва ТОВ "Укрстарч". Його продукція – кукурудзяний крохмаль і крохмалопродукти будуть реалізовуватися в Україні, а також ітимуть на експорт.

Тепер зосередимо увагу на тих шести підприємствах, які успішно функціонують на Київщині й нині. Так, компанія "Призма-14"("Кашперівський цукровий завод"), засновником якої є Григорій Безкровний, спеціалізується на виробництві та продажу цукру. Професійна діяльність підприємства включає в себе наступні напрямки: виробництво і продаж цукру білого бурякового; виробництво і продаж патоки бурякової; виробництво і продаж жому. У 2015-16 роках компанія провела масштабну модернізацію заводу, інвестувавши 15 млн грн. Цього року сезон цукроваріння завод розпочав 9 жовтня.

ТОВ "Краєвид"(Згурівський цукровий завод) модернізували в 2013 році, інвестувавши в це близько 20 млн грн. Підприємство частково перейшло на новий вид палива – торф. Зараз завод працює на 30% на торф’яному паливі, решта – газ. ТОВ "Краєвид", окрім цукру, виробляє жом та мелясу. Постачальниками цукрового буряку для заводу є господарства Згурівського та інших районів Київської області, Чернігівщини, Полтавщини та Черкащини.
Власниками підприємства є Антолій Шалоплут та Сергій Надєєв. Варто зазначити, що Антолій Шалоплут був колишнім помічником народного депутата від Партії регіонів Василя Горбаля, який у 2010 році за наказом Віктора Януковича був призначений на посаду губернатора Львівської області, проте через півроку 66 депутатів висловили йому недовіру, і його згодом було знято з посади. Щодо Сергія Надєєва – він був помічником ексрегіонала Віталія Хомутинніка та представника "Батьківщини" Сергія Соболєва.
Цукровий завод надає роботу близько 40 особам. Директором підприємства є Собковська Тетяна. Середня заробітна плата за місяць на підприємстві станом на 2018 рік становила 10621 грн. У 2017 році ТОВ "Краєвид" сплатило до бюджету 6558,8 тис грн, що робить його одним із найбільших платників податків у Київській області.

"Узинський цукровий завод" із понад 100-літньою історією діяльності було модернізовано в 2010 році. Згідно з новітніми технологіями, проведено автоматизацію процесів отримання білого цукру в продуктовому відділенні; здійснено капітальний ремонт газової печі з заміною футеровки. Із листопада 2011 року розпочав роботу цех із виготовлення біоетанолу.
І хоча формально ТДВ "Узинський цукровий комбінат" — підприємство з високим рівнем автоматизації та комп`ютеризації, насправді жителі Узина регулярно потерпають від нестерпного смороду, адже "Узинський цукровий завод" виливав нечистоти просто неба. Головним бенефіциаром даного підприємства є Олександр Мойсеєнко. Також з цим заводом пов’язують екснардепа Ярослава Москаленка.

До складу компанії агрофірми "Світанок" входять ПАТ "Саливонківський цукровий завод". Власником даного підприємства є сім’я Засух. Це сучасне підприємство, яке входить до числа провідних виробників цукру України. На сьогодні потужність заводу становить 6,8 тис. т буряка за добу.

ТДВ "Шамраївський цукровий завод" є найстарішим в Україні підприємством із виробництва цукру (почав функціонувати в 1847 році). Станом на 2019 рік посаду директора підприємства займає Сергій Драчинський. Власником заводу є Олег Жеваго, брат Костянтина Жеваго, він має 25% частки підприємства. Також свою частку у розмірі 18% має депутат Київської облради Леонід Глиняний (він же – голова спостережної ради). Варто зазначити, що він також є власником ТОВ "Сквирський комбінат хлібопродуктів". Ще по 18% мають давні компаньйони Глиняного – Вадим Кушнір, Леонід Шалабай та Валерій Яринко.
Наразі ТДВ "Шамраївський цукровий завод" входить до числа модернізованих підприємств в Україні за вимогами новітньої політики ринкових стосунків. Зокрема, у період з 2015 до 2016 року завод зазнав серйозної модернізації: були перелаштовані котли, провелася реконструкція вакуум-апаратів та ошпарювача. Такі заходи дали можливість знизити собівартість продукції на 20%.
У 2018 році ТДВ "Шамраївський цукровий завод" переробив 307,1 тис. тонн цукрових буряків та виробив 36,8 тис. тонн цукру. Підприємство успішно вийшло на зовнішній ринок, здебільшого цукор експортують в Ізраїль.
ТДВ "Шамраївський цукровий завод" входить в трійку найбільших платників податків у Сквирському районі. У 2017 році до бюджету від підприємства надійшло 13686,4 тис грн, що складає 4,2 % від загальної суми надходжень району.

Ще одне цікаве підприємство - ТОВ "Галс Агро" - працює на аграрному ринку з 1998 року та є одним із лідерів у цукровому виробництві України. У структуру компанії входять ПАТ "Городище-Пустоварівський цукровий завод" (Володарський район), який було засновано у 1856 році. Цукрозавод займається, окрім виробництва цукру, оптовою торгівлею цукром, шоколадом і кондитерськими виробами, хімічними продуктами, а також роздрібною торгівлею із лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами. Станом на 2019 рік там працює 197 осіб.

Антон Болбочан, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram