#

Держекоінспекція на Київщині: коли чекати на реальну роботу, а не на корупцію та бездіяльність

27.03.2020 06:00
Держекоінспекція на Київщині: коли чекати на реальну роботу, а не на корупцію та бездіяльність
Фото з мережі Інтернет

Держекоінспекція (ДЕІ) є одним із ключових органів виконавчої влади. По ідеї, вона має охороняти природне середовище Київщини. На практиці ж – діяльність установи постійно піддають різкій критиці. А не надто високий рівень екології області лише підтверджує її раціональність. Щоправда, за останні роки, унаслідок реформування, ДЕІ столичного регіону таки зазнала деяких структурних змін. До чого вони призвели та що сьогодні собою являє орган, дізнавалася "Моя Київщина"  

Більшість жителів Київської області або зовсім не чули про таку установу як Державна екологічна інспекція, або ж мають про неї досить туманне уявлення. І, звісно, це невипадково. За задумом, її місія полягала в тому, щоб слідкувати за діяльністю підприємств, аби вони не забруднювали навколишнє середовище. Та, на жаль, важко згадати якийсь приклад того, як завдяки цій службі було ліквідоване порушення хоча би в одному населеному пункті області. Натомість у мешканців регіону інспектори асоціювалися лише з корупцією та бездіяльністю. Люди були щиро переконані, що до функціоналу працівників цього органу входить відвідувати незаконні підприємства-забруднювачі, збирати з них "відступні", видавати за це необхідні дозволи та закривати на все очі. Навіть представники найвищих органів влади не приховували того, що служба практично не виконує своїх функцій, а рівень корупції в ній сягає 100%.

Коли ситуація сягнула своєї критичної точки, уряд таки вирішив, що систему варто реформувати. У 2017 році була схвалена концепція, розроблена Мінприродою. Проте вона ще не містила положень про ліквідацію Держекоінспекції. А вже в 2018 до парламенту був переданий законопроєкт про створення на заміну попередньому органу Державної природоохоронної служби. Міністерство екології, у свою чергу, вирішило час дарма не втрачати та паралельно запустило пілотний проєкт. Він передбачав ліквідацію 12 із 23 територіальних органів Державної екологічної інспекції України, які діяли на обласному рівні, і створення замість них 5 нових округів. Загалом структура нової Державної природоохоронної служби мала містити 10 міжрегіональних територіальних органів (Карпатський, Поліський, Придніпровський, Північно-Західний, Східний, Московський, Причорноморський, Подільський, Центральний і Південно-Східний) і передбачала повну ліквідацію 23 попередніх територіальних підрозділів ДЕІ. Усе ж у серпні 2019 року уряд таки прийняв усі запропоновані пункти. Та, як виявилося згодом, це суперечило Конституції. Тому вже в жовтні Кабмін визнав постанову не дійсною.

Що ж маємо зрештою? Інспекцію реформували, реформували, але так і недореформували. Яка має бути її оновлена структура, і хто за що відповідає, досі незрозуміло. Попри те, що Державну природоохоронну службу все ж не створили, міжрегіональні округи, які мали б бути їй підпорядковані, таки існують. Формально екологічними проблемами Київської області наразі займається ДЕІ столичного округу. Таким чином, якщо раніше Київщина мала свою окрему інспекцію, сьогодні вона її ділить зі столицею. Відповідно, позитиву для регіону після таких змін мало, адже проблем із навколишнім середовищем йому й без Києва вистачало. Відповідати ж за це, по факту, немає кому – тепер, у першу чергу, вирішуються проблеми столичні.

Як правило, коли в роботі таких установ виникають прогалини – запитують із керівництва. До слова, Інспекцією Київської області з 2012 року керував Микола Криницький. За час головування репутацію він заробив, м’яко кажучи, суперечливу. Про хабарництво головного інспектора області ходили легенди, цього не приховували навіть його підопічні. Саме тому в "непідкупності" органу жителі Київщини весь цей час не сумнівалися. У 2014 році Криницький навіть балотувався в народні депутати по 98 округу (Бориспільський, Згурівський, Переяслав-Хмельницький, Яготинський райони, частина Броварського) як самовисуванець. Але набрав всього 0,44% голосів. У тому ж році нове керівництво звільнило Криницького через "невідповідність займаній посаді". Також на нього було відкрито два кримінальних провадження, одне з них стосувалося перевищення повноважень, друге – нападу на Олександра Зайченка, який на той час вже виконував обов’язки керівника ДЕІ Київської області. Варто зазначити, що обидві справи були закриті, а вину Криницького так і не довели. Зрештою, через суд йому вдалося повернути свою посаду. Таким чином, інспекцію регіону він очолював до грудня 2019 року.

Тобто до того часу, поки не оновилося керівництво "на верхах". У листопаді 2019 тимчасовим в. о. голови ДЕІ України став Єгор Фірсов. При цьому, конкурс на очільника не скасовували. І як зізнався чинний виконувач обов’язків, у майбутньому він збирається взяти в ньому участь. Насправді, призначення Фірсова було для багатьох неочікуваним. Оскільки раніше він особисто ніяк не був пов’язаний з екологічним напрямком, на рахунок його компетенції виникли питання. Утім, своїм заступником він зробив Дениса Каплунова, який свого часу очолював КП "Плесо".

Про Єгора Фірсова відомо те, що в політику він прийшов у 2010 році. Із 2011 – був помічником Ірини Геращенко та Едуарда Гурвіци. У 2012 році балотувався від "УДАРу" в нардепи, однак до парламенту не пройшов. А ось у 2014 вже став народним депутатом та ввійшов до комітету з питань податкової і митної політики. У 2014 році був радником на той момент голови Дніпропетровської ОДА – Ігоря Коломойського. У ВРУ 8-го скликання Фірсов уже був обраний від БПП "Солідарність" та входив до комітету з питань європейської інтеграції. Однак у 2016 році вийшов із блоку, пояснивши рішення так: "Залишатися у фракції разом з Кононенком я більше не можу, тому що не згоден покривати його корупційну діяльність і не хочу, щоб мене асоціювали з нею". Через це зовсім скоро його позбавили депутатських повноважень. Чергова ж спроба потрапити до парламенту у 2019 році закінчилася для екснардепа невдало. Відразу ж після призначення виконувачем обов’язків голови ДЕІ Фірсов заявив: "На відміну від попередніх керівників екоінспекції, я не зацікавлений в тому, щоб тихо провертати в каламутній воді брудні махінації, а навпаки – хочу привернути увагу до роботи нашої структури для більш ефективного проведення її реформи". І, схоже, за недовгий час роботи очільник ДЕІ України вже зумів комусь перейти дорогу. Нещодавно його автівку спалили, і пов’язав він це зі своєю новою зайнятістю.

За інформацією "Моєї Київщини", під час свого призначення він отримав певні гарантії з боку команди Ігоря Коломойського та почав активно воювати з найбагатшим олігархом Рінатом Ахметовим. Власне, це може мати для Фірсова погані наслідки: його як в.о. голови можуть красиво зняти в будь-який момент...

Розпочав же реформування Фірсов зі зміни кадрів – менше ніж через місяць він звільнив із посад 15 із 23 керівників обласних інспекцій. Серед вакантних опинилося й крісло голови ДЕІ Столичного округу. Вже скоро на заміну Миколі Криницькому прийшов Сергій Волков. Його Фірсов представив як відомого активіста, що вже багато років працює в екологічній організації. Громадськість знає про Волкова й із телепроекту Віктора Пінчука "Нові лідери". Наразі про еколога відомо те, що він до 2018 року працював у ТОВ "Київміськвторесурси" (підприємство займається збором та первинною переробкою сміття у Києві), де за 8 років роботи піднявся від молодшого спеціаліста до заступника директора. Окрім того, був співзасновником та головою ГО "Друге життя", яка теж проводить ініціативи, пов’язані з переробкою відходів. Щоправда, активність Сергія Волкова допоки поширювалася лише на столицю, тому залишається питанням, чи очікувати в майбутньому жителям Київщини якісних змін.

Євгенія Любомирська, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook