#

Дим із труби: як крематорій для худоби перетворив на пекло життя селян на Київщині

13.08.2021 08:32
Дим із труби: як крематорій для худоби перетворив на пекло життя селян на Київщині

У межах населеного пункту Яблуневе Березанської ОТГ Броварського району тутешні та столичні агробізнесмени влаштували крематорій для спалення решток виробництва від збудованої раніше бійні великої рогатої худоби. Але останнім часом місцеві селяни особисто відчувають, що палять тут не тільки органіку, але й «експортоване» звідусіль сміття, у тому числі з явним вмістом небезпечної хімії, що особливо відчутно під час літньої спеки,  такої аномальної, як нинішня. Пікети громадських активістів, апеляція до природоохоронних інстанцій - ні до чого  не привели. У ситуації  намагалася розібратися «Моя Київщина»

В Україні існує чимало населених пунктів, у назві котрих зафіксоване таке поетичне дерево, як яблуня. Принаймні маємо на Київщині три Яблунівки.  Одна  розташована у Білоцерківському, друга – в Обухівському (колись - Кагарлицькому) третя  входить до меж Фастівського (донедавна - Макарівського) району. А ще є село – зі схожою фруктовою й поетичною  топонімікою – Яблуневе, про нього власне й піде мова в даному матеріалі.

До проведення адміністративно-територіальної реформи Яблуневе входило до складу Баришівського району.

 Кілька років поспіль, при здійсненні процесів децентралізації,  серед земляків точилися розмови:  до складу якої територіальної громади входитиме село, бо відносно неподалік був Яготин, Студеники з накопиченим досвідом змін на шляху  децентралізації… Врешті-решт подібні дискусії припинилися,  коли сільрада увійшла до складу Березанської міської територіальної громади на правах окремого старостинського округу.

За іронією долі спочатку відповідна сільрада власне й входила до Березанського району, але згодом на кілька десятирічь опинилася у Баришівському районі.

Нині, коли знову взяла гору тенденція до укрупнення районів,  Березанська ОТГ (згідно Постанови Верховної Рада України від   17 липня минулого року за №807-ІХ) разом з усіма населеними пунктами  кількох громад - увійшла до адміністративного підпорядкування Броварського району.

На відміну від вже згадних Яблунівок, заснованих ще за часів панування тут Речі Посполітої, Яблуневе, засноване лише у 1970-му році, тобто минулого року йому виповнилося лише півстоліття. Втім, нове ХХІ сторіччя, поряд з перевагами прогресу, для мешканців цієї округи виявилося досить драматичним. Окрім традиційних випробувань, які припали на долю селян усієї країни (непродумана аграрна реформа, хаотична оптимізація об’єктів соціальної інфраструктури, демографічні складнощі й масове безробіття, від якого працьовиті люди шукають кращої долі, якщо не в столиці,- то закордоном) тут маємо ще й екологічну проблему, бо до місцевих пам’яток-ознак сміливо можна віднести нестерпний запах повітря…

До речі, окрім Яблуневого від цього страждають і мешканці сусідньої Григорівки, на яких також поширюються усі «принади» токсичного виробництва…

Під час нинішньої рекордної спеки для багатьох, в кого не встановлений кондиціонер,  єдиним виходом врятуватися хоча б на певний період - є відкриття вікон та кватирок, щоб нічна прохолода  хоч трохи дала змогу відчути себе комфортно, принаймні до полудня. Але в Яблунівці подібна операція нині - надмірна розкіш, бо у кожну оселю відразу ж потраплять нестерпні запахи від роботи у нічну зміну тутешнього крематорію. І жодна роза вітрів у даному випадку особливого значення не має, настільки насиченим шкідливими залишками горіння  є місцеве повітря від роботи  місцевого крематорію для спалювання залишок худоби.

Хронологію діяльності цього об’єкту нам трохи відновила місцева активістка Людмила Жерносек:

«У 2015-му році Микола Петрович Холявко балотувався на голову Яблунівської сільської ради. З того часу приміщення та майно свого родинного кооперативу «Старт» (а основою його є бійня ВРХ, збудована ще у 1992-му році)  він здає  в оренду.  До речі, нині в документах засновництва він числиться й бенефіціарним власником, а головною статутною діяльністю підприємства записано: «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».
 Згодом бізнес розширюється. Наприкінці 2017-го року орендарями був зданий в експлуатацію крематорій для спалення решток забою тварин. Він розташований лише за триста метрів від житлових будинків, але в межах населеного пункту. А втім останнім часом жителі села відчувають, що тут спалюють не лише залишки органіки - роги, копита, шерсть, бо ми чуємо запах спаленого пластику, сірки, целюлози та промислового й побутового сміття.
 Куди ми тільки не зверталися, нам ніхто не допомагає: і до депутата -мажоритарника «Слуги народу» від нашого округу - Миколи Галушка й до районних та регіональних екологічних служб. Щоправда, регіональна екологічна служба все ж таки підтвердила, що це підприємство не має дозволу на спалення такого виду відходів. Але «віз й нині там». Зазвичай, вони починають паління після другої ночі і весь сморід відразу потрапляє  у відкриті вікна та кватирки осель. Діткам та хворим на алергію та легені  просто небезпечно знаходитися на вулиці….».

З’ясувалося, що не дивлячись на формальну зміну виробничника та назви підприємства, що шкодить довкіллю (експлуатують крематорій найманні працівники ТОВ «Бізнес-МІТ-продукт», (колись назва підприємства орендаря  була іншою - «Прод-Союз-Сервіс»),  чий офіс розташований у столиці, за адресою - вул. Велика Васильківська буд. 143/2 офіс- 22) екологічний стан Яблуневого та Григорівки весь час погіршується.

Доки пан Холявко очолював сільську раду, селяни побоювалися скаржитися на діяльність небезпечного для здоров’я земляків об’єкту. Хоча вже тоді в пікетах та в соцмережах з’явилися персональні плакати та фото-жаби, спрямовані персонально проти нього…

На Facebook є географічна спільнота «Голос Яблуневе», звідки небайдужі читачі можуть ознайомитися не тільки з досягненнями громади, але й прослідкувати своєрідну хроніку боротьби активістів за право дихати вільно на своїй малій батьківщині. Цей ресурс слугує і засобом комунікації селян між собою та акумулює пропозиції щодо відстоювання своїх прав, насамперед – екологічних, бо ця проблема на сьогодні є найбільш гострою.

Ось кілька свіжих коментарів (без вказівок на авторство) до схожих, як клони публікацій про чергову екологічно небезпечну нічну вахту

    -х-   -х-   -х-

42 градусів жари + крематорій який палять цілу ніч. Дуже  хочеться , щоб цей відео сюжет побачила влада, представники екологічної служби, якщо вони ще залишилися в Україні…

   -х-   -х-   -х-

2,38 ночі - дихать не має чим!!!

   -х-   -х-   -х-

Сьогодні в 6 ранку, не було чим дихати. Викликали поліцію, але це можна викликати кожний день. Склали протокол.

   -х-   -х-   -х-

Дві доби 18 та 19 липня крематорій димить на всю потужність, а 20-го числа о шостій ранку - був справжній жах. Квартал той, що через дорогу від крематорію, - синій від їдкого диму, дихати взагалі не можливо. Провіряти потрібно не тільки ТОВ «Бізнес міт продукт", а й кооператив...

-х-   -х-   -х-

А чи зумієте ви самі вирішити питання?

-х-   -х-   -х-

Чому «ви самі»? Тут повинно зібратися все село, і стояти там день і нічь. Людям потрібно навчитися захищатися. Таке враження що в селі немає чоловіків, які б, приборкали Холявка. Поки ви, не почнете протестувати, то нічого не зміниться.

   -х-   -х-   -х-

Ні , я не сама! Нас було 7 чоловік, завезли шкури в 19, 45хв. люди по хазяйство годували то не змогли прийти. Стояли до 22,00 то вони , як криси в дірку заглядали , коли ми підемо. І пан Холявко примчався , але до нас не підійшов.

   -х-   -х-   -х-

Це жах якийсь!  Людям смердить не має чим дихати,а їм наплювати. Це влада винна,що таке допускає, мабуть гроші взяли і тепер мовчать,а де ж ЗМІ?- чого вони не висвітлюють цей жах?

     -х-   -х-   -х-

Ми спільно переможемо у боротьбі з  шкідливими підприємствами Холявка !!!  Все у нас буде добре! І наше село  оживе!

   -х-   -х-   -х-

Учора  завезли вонючі шкіри і знову палять..... В таку жару кожен з нас на собі відчув "турботу" Холявка  про  нашу громаду... Якби був порядною людиною то розірвав би договір оренди ... Може досить вже бабла  заробив на нашому горі…

   -х-   -х-   -х-

Села Яблуневе та Григорівка знаходяться у зоні екологічного лиха завдяки  пану Холявку (бійня та свинокомплес його здобуток . У нас досить токсичних викидів  у повітрі , воді , грунті а відповідно у фруктах та овочах які споживаємо.

В односельцыв  є інформація що на бійні-крематорії палять і львівське сміття …Господарю гроші не смердять А чи принесуть вони йому щастя та здоров’я?

-х-   -х-   -х-

Договір можна розірвати за згодою сторін, було б бажання пана Холявка. І не травити людей сморідом.

   -х-   -х-   -х-

Звичайно це жахливо,але я думаю,що і сам Холявко не зможе зупинити запущений процес, договір розірвати не так і просто

   -х-   -х-   -х-

Якщо розривати договір, мають сплатити компенсацію (так званий штраф). А цього він робити точно не буде. Це просто жах коли їдеш по селу і стоїть жахливий сморід : з однієї сторони -  бійня, з іншої - свиноферма…

   -х-   -х-   -х-

Повірте може !!!! Нам про це казали у високих кабінетах: якщо Холявко розірве договір оренди і все зупиниться. Це його бажання було нищити людей токсинами він знає,  що робить , багато хоче заробити ціною наших життів.....

   -х-   -х-   -х-

А  чому ви на пряму не хочете зв'язатися з посадовцями які орендують це приміщення?

-х-   -х-   -х-

Зустрічалися, але результату не має.

     -х-   -х-   -х-

Шановні односельчани. Якщо ви  хочете дихати чистим повітрям у наших селах то  СТАВТЕ    "  + "   у  коментарах.   За сторінкою  "Голос Яблуневе"  спостерігає прес-служба Державної екологічної служби України . Вони запропонували надіслати офіційну заяву  з прізвищами .

   -х-   -х-   -х-

Це просто жах, тільки пройшло декілька годин, як написали до Андрія Мальованого . А нас знищують , ніч не має чим дихати і вранці така ж ситуація. Коли ж ця безкарність нарешті припиниться?

-х-   -х-   -х-

Можливо викликати телебачення? Щоб було незалежне, тоді б показали правду.

-х-   -х-   -х-

Наші активісти   продовжують боротись за закриття бійні -крематорію , за майбутнє села та здоров'я  людей  :

ДО  УВАГИ ВСІХ ХТО ПРОЖИВАЄ НА ТЕРИТОРІЇЇ ЯБЛУНІВСЬКОГО  СТАРОСТИНСЬКОГО  ОКРУГУ!!!

По відношенню до кожного з нас ТОВ " БМП" вчиняє злочин , порушуючи Закон України ст. 78 спеціального екологічного закону - «Порушення порядку здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу або впливу на неї фізичних та біологічних факторів».

Кожному з нас нанесли шкоду для здоров’я!  Що чекає  нас та наших дітей ?  Давайте діяти рішуче разом. владі ми- непотрібні !!!

Це   ТОВ орендує приміщення у Холявка , проводить забій та утилізацію тварин у Яблуневому.  Всі бажаючі зайдіть на офіційний сайт ТОВ "БМП" , залишить свої відгуки та побажання. Або давайте запросимо керівника товариства дихати токсинами разом з нами!

У переліку видів діяльності  відсутній пункт про утилізацію та забій тварин. Чи законно у Яблуневому  це товариство  забиває та  спалює рештки тварин ?

Варто нагадати також, що вивезені відходи з бійні-крематорію (власник приміщенння Холявко) це вам- й інфекційні хвороби і токсичні отруєння і разом зі смородом нищить здоров’я земляків.

Дехто може цинічно зауважити. Мовляв, «ми – виробничники даємо конкретну користь - громаді податки до бюджету, а скарги на супутні – під час – дійсно неминучі незручності від виробництва – здебільшого суб’єктивні нарікання, щось ефемерне». Але згадаємо класиків філософії, які матерією назвали все те, що «діючи на наші органи чуття, виробляє відчуття і вона є об'єктивною реальністю, що, дається нам у відчутті». Отже ігнорувати органи нюху, що дають для живої істоти відчуття запаху,  неможливо, особливо для тих в кого алергія, не кажучи вже про астматиків, бо без органів дихання  життя неможливе. 

Подейкують, що виробництво тут не тільки екологічно небезпечне, та ще має «контрабандне» спрямування, частина продукції нелегально вивозиться до Білорусі, а звідти й до країни-агресора. Втім, моніторинг контрабандної діяльності – прерогатива митників та спецслужб, а нас більше цікавить нестерпна  ситуація у селі з охороною довкілля.

І тут до прикладної екології впритул наближається юриспруденція, бо аж шість статей  Конституції України (а вона, нагадаємо, є законом прямої дії) торкається порушеної тут проблематики.

Стисло нагадаємо, що 3-я стаття Основного закону України, серед іншого,  здоров’я людини відносить до «найвищої соціальної цінності», 13-та стаття атмосферне повітря розглядає серед інших об’єктів «права власності українського народу», 27-ма стаття передбачає право кожного «захищати своє та інших осіб життя та здоров’я від протиправних посягань» , 41-а - містить норму, згідно якої «використання різних видів власності не може нести шкоди  громадянам та погіршувати екологічну ситуацію». Нарешті, статті 49-та та 50-та містять у собі «право людини на охорону власного здоров’я»  та на «безпечне для життя і здоров’я довкілля та відшкодування завданої порушенням цього права шкоди»

Нарешті нещодавно значна кількість односельців підписала лист, адресований керівництву екологічної служби країни.

А ось ще кілька зразків ділового листування мешканців села з різноманітними інстанціями, з яких можна зробити висновок, що село Яблуневе можна сміливо розміщати на мапі екологічної небезпеки регіону…

Тим часом днями відбулося засідання робочої групи з проблемних питань екології Київщини, за участю представників Облради та Державної екологічної інспекції, на якому його учасники зазначили, що «екологічний стан регіону залежить, перш за все, від нас самих, тобто, від людського фактору: хочеш дихати свіжим повітрям - почни з себе. Адже щодня екологія зазнає негативного впливу внаслідок господарської діяльності людей. Тим самим забруднення впливає на загальну екологічну ситуацію у містах, селищах, селах і на здоров’я мешканців Київщини».

З’ясувалося, що керівництво області спільно з Держекоінспекцією домовились про співпрацю у вирішенні екологічних проблем. І на знак спільних кроків вже наступного місяця підпишуть Меморандум про співпрацю і взаємодію.

А за день до цього -6 серпня аналогічна робоча нарада відбулася у Броварській райдержадміністрації, яка була повністю присвячена конкретній локації  діяльності бійні по забою ВРХ ТОВ "БІЗНЕС МІТ ПРОДУКТ" , розташованій в  Яблуневе, вул. Промислова, буд. 1.

З’ясувалося, що власник об’єкту Микола Холявко на заході не був, однак на ньому були присутні наші колеги із Ютуб-каналу «Громадський захист Київщини» (ГроЗа), і виклали звіт у Мережу:

https://www.youtube.com/watch?v=rmqzlX35xPM

Відразу після завершення наради та розміщення відео на Ютубі, на Фейсбук-сторінку «Голос Яблуневе» надійшла нова порція скарг від мешканців села, які знову були обурені черговими викидами з труби м’ясопереробного підприємства. Вони також звинуватили орендаря Сергія Якушу в неправді, бо на нараді, він стверджував, що вони не працюють ані в ночі, а ні у вихідні. Разом з тим, минулого уїк-енду крематорій працював на повну потужність…

До речі, у багатьох населених пунктах, назвою пов’язаних з яблунею до місцевої символіки населеного пункту (герб та прапор) входять  й пелюстки яблуні. Але в даному випадку подібну графічну символіку мабуть доречніше доповнити контурами місцевого крематорію, а в якості гімну Яблуневого  взяти хрестоматійні строки з хіта відомої однойменної групи - «Крематорий»:

«Мусорный ветер, дым из трубы

Плач природы, смех сатаны

А все оттого, что мы

Любили ловить ветра и разбрасывать камни…

Дым на небе, дым на земле

Вместо людей машины

Мертвые рыбы в иссохшей реке

Зловонный зной пустыни…»

 А втім, 612 осіб (за переписом 2001-го року – їх було-767), що мешкають на подвір’ях Яблуневого (а принагідно й кілька сотень жителів Григорівки)  не полишають надії, що відповідальна центральна та регіональна влада втрутиться і згодом в їхньому селі буде чим дихати, їхні страждання завершиться і тоді насправді можна буде подумати про більш ліричну пісню для власної мальовничої місцевості…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Олександр Воронін
журналіст