#

Директор Білоцерківського будинку органної та камерної музики Віталій Саражинський: Це перлина нашої держави

20.04.2023 08:00
Директор Білоцерківського будинку органної та камерної музики Віталій Саражинський: Це перлина нашої держави
Віталій Саражинський

Білоцерківський будинок органної та камерної музики, який є сьогодні єдиним в Київській області, звучить новим подихом у світі сучасної сучасної музики. "Моя Київщина" вирішила поспілкуватися з новим директором установи Віталієм Саражинським. Він є диригентом сучасного та досить популярного симфонічного рок-оркестру "Lords of the Sound". Про секрети казкового звучання органу, плани щодо покращення благоустрою та найближчі концерти, читайте в сьогоднішньому матеріалі

- Біла Церква – одне з небагатьох міст України, що мають органний зал. У чому його особливість? 

- Справді, в Україні 9 концертних органів, 7 із яких працюють. Інші органи церковні. Концертний від церковного органу суттєво відрізняється. Перший більш багатий механікою, тембрами і мануалами. А ще Білоцерківський концертний орган є єдиним у Київській області, ураховуючи той нещасний випадок – пожежу, що сталася в Київському будинку органної музики.

Сама будівля у Білій Церкві була споруджена ще 1812 року. У композиційному ансамблі храму відображено всі особливості церковних споруд початку 19 століття. А перший орган встановили взимку 1990 року. За роки свого існування Білоцерківський Будинок органної та камерної музики набув статусу одного з кращих концертних залів в Україні, а також став центром духовного життя міста та його архітектурною візиткою.  

 - Наскільки унікальним є звучання органу та наскільки важко опанувати цей музичний інструмент?

- Орган – це такий прообраз симфонічного оркестру в тембральному і буквальному сенсі. У ньому є всі тембри, навіть більше, які використовуються в симфонічному оркестрі. І щоб це показати, щоб люди це відчули, треба бути неабияким майстром. Перед музикантом три або чотири мануали (це як клавіатури у фортепіано), із правої та лівої сторони знаходяться панелі для переключення тембрів, унизу регулятори звуку, під ногами в органіста є також клавіатура, на якій він грає не менш активно ніж на оцих верхніх мануалах. Тобто для того, щоб цей інструмент скорити, треба потратити добрячий кусок свого життя.

– Як Ви стали диригентом симфонічного рок-оркестру "Lords of the Sound", що називають новим новим подихом у світі сучасної музики?

– Почав займатися розвитком цього симфонічного рок-оркестру ще 9 років назад, коли працював головним диригентом театру ім. Саксаганського. Якось у мене у процесі роботи виникла технічна проблема, коли "картина залишилась без звуку". Я подивився на картину і зрозумів , що без аудіоряду фільму ніякого не має, що саме є душею картини. А от, хто її відтворює, цього ніколи не видно, ця людина - за кадром. І в мене виникло бажання взяти цього топпера і вивести на сцену, картину поставити за топпером і поробити такі-от сюїти, музичні цикли, що складені з кількох контрастних частин. В Україні цього ніхто не робив, тому ми започаткували такий оркестр першими. 

Я розпочав співпрацю з Андрієм Новаторовим, який став нашим продюсером. Він виявив бажання грати музику сучасних композиторів, що творять саме у сфері кіноіндустрії. Зараз наш симфонічний оркестр відкриває для себе сцену та глядача Європи. А наша амбітна назва колективу, співзвучна з найвідомішою кінотрилогією "The Lord of the Rings", кидає виклик музикантам, задаючи тон майбутнього творчого розвитку.

 - Чому вирішили очолити органний зал у Білій Церкві?

– На той час я гастролював за межами України, у мене завжди було обмаль часу, але я не був байдужим до нашого міста, його історичної творчості. І мені неприємно було дивитись на занедбану будівлю нашого органного залу, де залишився єдиний орган у Київській області. Я виставив свою кандидатуру і, до речі, її підтримали одноголосно.  

- Що сьогодні насамперед важливо зробити для Білоцерківського органного залу? 

- Критично важливо капітально реставрувати всю будівлю. Для цього ми вже зробили певні кроки. Важливо знати, що наш будинок органної та камерної музики є пам’яткою архітектури саме національного значення, це перлина нашої держави. Ми зараз працюємо над тим дозвільним документом, який дасть початок процесу реставрації – кошторис. Для того, щоб його зробити, потрібно надати велику кількість певної докуметації, у нашому випадку ще мають бути і археологічні дослідження. Навіть попри воєнний стан у нашій країні, ми не здамося на шляху до цієї мети.

- Що підготували для майбутніх відвідувачів, які є плани?

- Нещодавно в нас проходив концерт до Дня народження Органної Музики за участю Тетяни Орлової та акторів театру ім. Саксаганського, який привернув увагу доволі відомого та популярного молодого виконавця Лукаса Гаслера. Лукас декілька тижнів тому повернувся з гастролів із Австралії. І вже 21 квітня в нашому місті проходитиме сольний концерт на органі, де він буде зі своєю програмою, щоб підтримати Україну в часи війни. До речі, цей молодий, талановитий чоловік на органі виконував музику до телесеріалів Netflix та фільму "Interstellar".

А вже 29 квітня буде неймовірно цікавий захід,  відтворюючий одну історичну подію. Свого часу Йоганн Себастьян Бах мав друга, який організував велику закупівлю кави в Європу і її треба було популяризувати. Тому Бах зробив свій ще один витвір мистецтва і назвав його "Кавова кантата". У момент виконання цього твору, згідно з традицією, у залі будуть варити натуральну каву і пригощати глядачів. І це в Білій Церкві буде прем’єрою.

Також у травні наше місто відвідає надзвичайно цікавий і досить популярний колектив, що має назву "Frankyjazz". Цьому колективу, якщо не помиляюсь шість чи сім років, і він досить популярний. У них  великий реперуар, і всі програми тематичні. Ця чудова творча команда буде в Білій Церкві 20 травня, що також має бути прем’єрою в нашому місті.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Вікторія Салаєва
журналістка