#

Дітям-інвалідам місць нема: як влада Березані знищила реабілітаційний центр

21.04.2023 08:58
Дітям-інвалідам місць нема: як влада Березані знищила реабілітаційний центр
Мер Березані влаштував брудну оборудку з будівлею реабілітаційного центру

Не є секретом, що в Україні люди з особливими потребами – а надто це стосується дітей – далеко не завжди можуть сподіватися на гарантований державою захист. Утім, ситуація в Березанській ОТГ навколо одного з закладів медичного спрямування - реабілітаційного центру – абсолютно ганебна. Не перший рік діти з інвалідністю, які потребують допомоги спеціалістів з реабілітації, позбавлені можливості повноцінно отримати послуги в даному медичному закладі. Хто винуватий у цьому, читайте у матеріалі «Моєї Київщини»

Історія вже триває 5 років: у 2018 році Березанська міська рада передала на баланс міського Територіального Центру приміщення терапевтичного відділення міської лікарні задля створення там сучасного реабілітаційного центру для дітей з особливими потребами. До цього питання місцева влада, на перший погляд, вирішила підійти ґрунтовно – на капітальний ремонт приміщення було витрачено 7,5 мільйонів гривень бюджетних коштів, з них 1,4 мільйонів гривень – з обласного бюджету на благоустрій території закладу. У приміщенні понад 400 м.кв. зі зручними пандусами мали запрацювати кабінет гідромасажних процедур, зали лікувальної фізкультури з тренажерами, кабінети логопеда та психолога, ігрові кімнати і басейн.


Зауважимо, ще на початковому етапі створення ребцентру у місцевої влади з громадськістю була усна домовленість про те, що дітям з особливими потребами Березанської громади надаватимуть послуги безкоштовно. Але, як розповіли «Моїй Київщині» місцеві жителі, попри гучні заяви міського голови та піар-анонси щодо створення закладу, він так і не відчинив двері для цієї категорії, а вищезгадане приміщення надали в оренду приватним особам через аукціон. Таким чином у Березані зявився приватний Ізраїльський центр здоровя «Aclinic Berezan».

Про особливості такої «турботи» керівництва міста та чиновників «Моїй Київщині» розповіла Тетяна Божок, яка є депутатом Березанської міської ради:

«Після того, як зробили капітальний ремонт, приміщення ще зо пів року стояло без діла, - там ніхто нічого не робив. Хіба що дві кімнати займало дитяче відділення денного перебування для дітей з особливими потребами, де перебували дітки, нездатні до самообслуговування на зразок дитячого садку. Ми все чекали, коли центр відкриється та запрацює повноцінно, але як стало відомо згодом, директор територіального центру звернулася з листом до міського голови, щоб дане приміщення виставити на продаж оренди через аукціон. Як результат - його віддали в оренду за заниженою ціною одному єдиному претенденту – ізраїльському центру здоровя «Aclinic Berezan». І, наскільки мені відомо, управляючою якої є Тимченко Юлія Володимирівна - донька чинного мера Березані Володимира Тимченка».


За словами батьків особливих дітей, тоді, аби уникнути масового обурення та розгойдування ситуації навколо передачі центру у приватні руки, міський голова публічно пообіцяв, що головною умовою для аукціону оренди буде безкоштовне обслуговування дітей у центрі здоров’я «Aclinic Berezan». Втім, згодом місцева влада, як виявилось, знову ввела людей в оману та вчергове переграла сценарій:   

«На сьогодні вони знайшли вихід із ситуації – з 2022 року через програму Турбота з місцевого бюджету щорічно виділяють кошти у сумі 1 мільйон гривень в рік на реабілітаційні послуги. Тобто виходить, що ми за безцінь віддали в оренду приміщення з гарним ремонтом і умовами, і ще відшкодовуємо з місцевого бюджету кошти за реабілітацію мешканців громади через  міське управління соціального захисту населення.

Фінансування ребпослуг через «Aclinic Berezan» незаконне, оскільки клініка немає акредитації і дозволу на надання реабілітаційних послуг, тим паче, що там немає жодного фахівця-реабілітолога», - розповіла Тетяна Божок.

По суті в громади, за кошти якої зроблено капітальний ремонт, було вкрадено реабілітаційний центр на користь приватних осіб. Вражаючою є і вартість оренди для «Aclinic Berezan» - 4815 грн на місяць за 340 м.кв, в той час як в центрі міста оренда скляного кіоску в 12 м.кв складає 10 000 гривень.

Більш того, в березні 2022 року місцеві керманичі пішли далі – закрили відділення лікарні денного перебування для діток з особливими потребами і тим самим позбавили дітей спілкування. Приводом для цього, за словами батьків, послугувала нібито відсутність укриття. 

«Поряд в лікарні на відстані 20 метрів знаходяться стаціонарні відділення: дитяче, терапевтичне, гінекологічне, які працюють і не закриті. За рік війни ніхто ніякого укриття не зробив. Зате на ремонти в приміщеннях лікарні та  медичне обладнання в 2022 році було витрачено тільки з місцевого бюджету більше 20 мільйонів гривень» - з офіційних даних (звіт видаткової частини бюджету за 2022)», - зазначає Тетяна Божок.

Наразі в «Aclinic Berezan» успішно надаються косметологічні та пов’язані з естетикою послуги, і здійснюється це на правах ведення підприємницької діяльності у той час коли діти та дорослі потребують реальної допомоги. Якщо ж подивитися на прайс закладу, то там ані натяку на перелік послуг для особливих діток. Що ж до басейну, то його разове відвідування для дитини коштує 200 гривень, натомість за абонемент на 10 відвідувань вартість складе 1800 гривень. Ось такі ціни для дітей з особливими потребами, скаржаться батьки.    

«Скільки років дивлюсь цю театральну виставу й кожен раз, знову дивуюсь. У Тимченка наче є серце, душа і щось людське притаманне, але потім згадую і дивлюсь в очі своєї дитини, розумію, що заради грошей і влади людина на все спроможна. Може досить! В кожної вистави колись настає кінець» - зазначає Марія Шматько, матір дитини з важкою формою ДЦП.

Наразі громадськість прагне не тільки повернути реабілітаційний центр, а й об’єднавши  зусилля створити ініціативну групу для спротиву витівкам мера і його поплічникам. Серед ультиматумів до місцевої влади – виносити на громадське обговорення всі подальші питання, які стосуються майна та фінансів громади і тільки після цього ухвалювати рішення на сесіях.

Місцева влада має нарешті взяти на себе відповідальність і поставити інтереси  жителів громади на перше місце. Реабілітація дітей — це надзвичайно складний та тривалий процес. Аби досягти мінімальних результатів, необхідно постійно займатися з дитиною, щоб вона не втратила вже набутих навичок і отримувала нові. Та й не вимагають такі діти чогось особливого, лише елементарне – можливість жити серед людей, бути в суспільстві і відчувати себе людьми.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка