Дивний форум у Білій Церкві: Як олігарх Хмельницький ексрегіоналів збирав
У найбільшому місті за участі представників влади відбувся
економічний форум «Industrial Evolution: Виробництво вмикає економіку». Утім, представниками
бізнесу виявилися колишні «регіонали», багато хто з яких так чи інакше був пов’язаний
з РФ. Подробиці – у матеріалі «Моєї Київщини»
Головною темою форуму, організованого олігархом Василем
Хмельницьким, проголосили перехід українського виробництва від виживання під
час війни до конкурентоздатності. Понад 1800 учасників, серед яких власники
компаній, інвестори та освітяни, з'їхалися обговорювати фінансування,
індустріальні парки, дефіцит кадрів, експорт, енергостійкість та роль держави в
розвитку промисловості. Подію своєю присутністю освятили й високі представники
нинішньої влади: міністр економіки Олексій Соболєв, заступник керівника Офісу
Президента Віктор Микита, голова Київської ОВА Микола Калашник та заступник
голови Комітету ВР з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський, який
безпосередньо відповідає за політику «Зроблено в Україні».
Все наче красиво. Проте за глянцевим та патріотичним фасадом
заходу виявився зовсім інший, відверто одіозний підтекст, адже ключові спікери
та сам організатор події виявилися щільно пов'язаними з колишнім режимом
Януковича.
Хмельницький запросив представляти вітчизняний бізнес
перевірені кадри минулої епохи. Серед них яскраво виділялася Галина Герега —
екссекретар Київради часів Януковича, яка керувала столицею після незаконного
усунення мера Леоніда Черновецького і разом із тодішнім головою КМДА
Олександром Поповим допрацювалася до встановлення «йолки» на Майдані, розгону
студентів, розстрілу Небесної сотні та Революції Гідності. Її чоловік Олександр
Герега, будучи народним депутатом від ПР, також тісно співпрацював із колишнім
режимом, а їхні сімейні гіпермаркети роками спокійно продовжували працювати в
окупованому Криму та в ОРДЛО.
Не менш примітною фігурою на форумі став Сергій Тігіпко,
один із головних соратників Януковича та урядовець часів Азарова. Його
політична біографія насичена багатьма епізодами, але варто згадати, як на
початку березня 2014 року Тігіпко терміново вилітав до Москви під приводом
«мирного врегулювання» ситуації в Криму, а фактично адвокатував дії російських
«зелених чоловічків».
Близьке оточення Хмельницького на форумі представляв
Костянтин Єфименко — ще один міністр з уряду Азарова. Білоцерківський завод
Tribo, що належить Єфименку і фактично входить у бізнес-групу Василя
Хмельницького, вже неодноразово потрапляв у поле зору журналістів через зв'язки із загарбниками, які, судячи з усього, тривають і досі. Ще з другої половини
2000-х років Єфименко володіє російським заводом «УралАТІ», який справно
платить чималі податки в бюджет РФ, фінансуючи війну. Обидва підприємства —
уральське та білоцерківське — виготовляють гальмівні колодки для військових
тягачів УРАЛ, МАЗ та БЕЛАЗ, які російська армія використовує у війні проти
України. До того ж «УралАТІ» забезпечує продукцією російську залізницю, яка
безперебійно працює на потреби фронту, перекидаючи ворожу техніку та озброєння
на передову. Почесним гостем заходу став і Олексій Баранов, компаньйон
Хмельницького, чиї торгові центри багато років успішно функціонували в
окупованому Криму та були продані лише у 2021 році.
Сам Василь Хмельницький, якого відверто називають
утримувачем українських активів російських олігархів братів Ротенбергів,
поводився на форумі максимально розкуто. Він хвастався перед аудиторією, що
нещодавно придбав дорогий квиток на обід із Біллом Гейтсом та Джеффом Безосом,
через що вважає себе інвестором світового рівня. Проте реальні бізнес-історії
Хмельницького виглядають зовсім не так привабливо. Його шлях у бізнесі та
політиці маркований історіями навколо схем на «Запоріжсталі», досить
специфічного будівництва «Біофарми», яке завершилося знищенням в Україні
розгалуженої системи з донорства. Також варто згадати знищення Київського
мотозаводу. Останні розслідування взагалі вказують на розкрадання та цинічне освоєння коштів міжнародних партнерів і західних інвесторів, причому десятки
мільйонів на приватний бізнес олігарха в тій же Білій Церкві чомусь продовжують
виділяти з українського бюджету.
Утім, ніхто не зважає на ці «маленькі» нюанси. В результаті,
під прикриттям патріотичних гасел про розвиток ВПК та економіки країна отримала
масштабний з'їзд ексрегіоналів, який своїм візитом та авторитетом офіційно
легітимізували представники чинної влади.