#

Схема від Васі: як олігарх Хмельницький "роздягнув" західних інвесторів

16.09.2024 09:45
Схема від Васі: як олігарх Хмельницький "роздягнув" західних інвесторів
Василь Хмельницький роздягнув Європейський інвестиційний банк

Цього тижня в Києві відбудеться театральний фестиваль «Сім». В UNIT.City, де пройде подія, кажуть: важливо не лише підтримувати людей через мистецтво, а й провокувати роздуми. Що ж, принагідно дамо театралам тему для роздумів про порядність UNIT.City і олігарха Василя Хмельницького

UNIT.City – інноваційний парк, відкритий у столиці у 2017 році на території колишнього Київського мотозаводу. Власником цього активу є відомий скелетами у шафі бізнесмен Василь Хмельницький. Про цю особу можна писати детективні романи – про його спосіб ведення бізнесу, про хитрі схеми з об’єктами нерухомості. Окрема сторінка – російський шлейф у політиці і підприємництві. У серпні 2022 року ЗМІ повідомляли, що попри повномасштабне вторгнення Хмельницький та його партнери залишалися спільниками підсанкційного «гаманця» путіна Аркадія Ротенберга у столичному ТРЦ Ocean Plaza.

А в травні минулого року до однієї із компаній завітали детективи НАБУ. У відповідь на їхній візит Хмельницький пішов в атаку: мовляв, під час війни потрібно припинити маски-шоу проти підприємців, бо всі, хто лишився в країні – стопроцентні патріоти. За такою логікою всі злодії та корупціонери мають отримати індульгенцію? Після цього випадку, схоже, індульгенцію отримав Хмельницький, бо відповідні органи про нього «забули». Але журналісти зі стажем мають добру пам’ять, то ж пригадали одну із афер, безпосередньо пов’язану з місцем проведення театрального фестивалю.

В бізнес-імперії Хмельницького є такий актив як UNIT.Home. Житловий комплекс. Одна з будівель знаходиться за адресою вулиця Гарета Джонсона, 8 (до декомунізації – вулиця Сім’ї Хохлових). Там – офіс компанії та відділ продажів ЖК. У 2020 році було здійснено технічне обстеження надбудови під офісні приміщення в будівлі за цією адресою. Висновок – невтішний: відхилення від затверджених проектних рішень та рекомендацій виробника будівельних конструкцій. Виявлені відхилення суттєво впливають на довговічність та експлуатаційну придатність конструкцій офісної споруди. Також було складено рекомендації щодо усунення встановлених дефектів та пошкоджень.

Із найцікавішого. Проектом фасаду передбачено несучий алюмінієвий профіль  «HILTI», а за фактом встановлений профіль українського виробництва, меншого розміру. Несучі алюмінієві конструкції незакріплені належним чином, що становить загрозу для життя людей. Система освітлення фасаду – не виконана. Приміщення офісів та їх розміри не відповідають проекту архітектурних рішень, авторський нагляд не виконувався, а виконавча документація - не в повному обсязі.



Фірма – виконавець робіт по фасаду, ТОВ «Екліпс Алюмініум», директор Труш Антон Вікторович. На той час приблизна вартість 1м.п. «HILTI» 800 грн., а українського - 180 грн. за 1м.п. Таким чином до рук ділків прилипло приблизно 600000 доларів. Та це тільки на перший погляд може здатися, що схема проста і винних легко вивели на чисту воду.

16 липня 2020 року інженер з технічного нагляду UDP DEVELOPMENT COMPANY Олег Жуковський пише «Екліпс Алюмініум» листа з проханням виправити дефекти, вказані у приписі. Труш відповідає: генпідряднику ТОВ «Єврокон Україна» направили проект додаткової угоди з оновленим графіком виконання робіт. Генпідрядник три місяці тягне з погодженням і підписанням цієї угоди. Важливий момент: станом на 2020 рік Василь Хмельницький був бенефіціаром UDP DEVELOPMENT COMPANY.


Після цього інженер Жуковський у переписці з колегами попереджає: акти виконаних робіт по влаштуванню СПОК та НФВ не будуть прийняті ТН до розгляду взагалі. Проте сталося диво: 27 жовтня 2020 року Департамент з питань будівельно-архітектурного контролю Києва видав сертифікат, яким засвідчив відповідність закінченого будівництва об’єкта за адресою вулиця Сім’ї Хохлових, 8 проектній документації та підтвердив його готовність до експлуатації. Як так могло статися?


Відповідь у сертифікаті. Там вказані генеральний підрядник реконструкції об’єкту ТОВ «Єврокон Україна» та генеральний проектувальник ТОВ «Печерська архітектурна майстерня». Зрозуміло, що без зацікавленості цих сторін київські чиновники не взяли б на себе відповідальність видавати сертифікат на будівлю, до якої стільки претензій. Тому на стіл чиновників попередньо поклали акт готовності об’єкта до експлуатації від 05.10.2020 року. Може й ще щось поклали, але далі не про це, а про саму схему.

Замовником робіт було ТОВ «КИЇВ СТАНДАРТБУД». Воно мало договір із ТОВ «ЮНІТ ХОЛДІНГС», кінцевим власником якого є Хмельницький. Місцезнаходження замовника - вулиця Гарета Джонсона (колишня Сім"ї Хохлових, 8). Його власник такий собі Віталій Мельник. У нього є кум Олександр Дідик. Куди ж без кума в Україні. Мельник замовляє роботи з реконструкції ТОВ «Єврокон Україна», гендиректором якої є Юрій Петрик, а керівником проекту виявляється Дідик, тобто, виконавцем схеми. У нього є помічники Микита Ховтвіаниця (відповідальний за договірну роботу) та Валерій Калінковський, керівник проектів UDP DEVELOPMENT COMPANY. «Єврокон Україна» укладає угоду з «Екліпс Алюмініум», у підсумку – не ті профілі на фасаді. Афера пройшла б ідеально, якби не технічна перевірка, яка виявила серйозні порушення. Оскільки їхнє усунення – значні збитки для власних кишень, ділки вирішили всіх обдурити. Тишком-нишком генпідрядник підписав акти виконаних робіт, які фактично не виконувалися, для балансової вартості та отримання сертифікату.

Той факт, що роботи не були виконані до отримання документу, свідчить лист операційного директора «Екліпс Алюмініум» Р. В. Борисенка В. Калінковському, датований 9 листопада 2020 року. Вказано, що роботи «фактично виконані» або «частково виконані». Але немає, що виконані повністю і без зауважень.


Хмельницький про схему не знав? 50 млн євро на будівництво 4-х нових будинків Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) дає державному «Укргазбанку», далі кошти йдуть на  «ТОВ «КИЇВ СТАНДАРТБУД", через генпідрядника «Еврокон Україна» до «Екліпс Алюмініум». Тільки на підміні профілів вивели велетенську суму. Якщо в таких схемах власник бізнесу не в долі, значить він – лох. А Вася – не лох.

 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Макар Калюжний
журналіст