#

Герой із Forbes чи державний зрадник: хто такий любимчик Януковича Костянтин Єфименко

29.08.2023 08:00
Герой із Forbes чи державний зрадник: хто такий любимчик Януковича Костянтин Єфименко
Костянтин Єфименко

Білоцерківський бізнесмен Костянтин Єфименко днями дав інтерв’ю виданню Forbes, у якому розповів про те, як будувати бізнес в Україні, про перший зароблений мільйон і «випадкове» потрапляння у дві галузі бізнесу – з виробництва гальмівних колодок та медичну сферу. Але при цьому чомусь не згадав він про такий важливий момент як власний бізнес у росії, яким він володіє через офшорні компанії. "Моя Київщина" розповість те, про що успішний бізнесмен вирішив не говорити публічно

Костянтин Єфименко – вкрай неоднозначна фігура не лише в українському бізнесі, але і політикумі. Свого часу він добився значних успіхів, але не любить говорити про те, як йому вдалося стати доларовим мультимільйонером. Хоча увесь секрет полягає в тому, що свого часу Єфименко був фаворитом президента-утікача Віктора Януковича, працюючи міністром транспорту в уряді Азарова та заступником міністра інфраструктури одіозного Боріса Колєснікова, у якого Єфименко був «на побігеньках».

Зараз же в інтерв’ю Forbes Єфименко розповідає кумедні історії про те як потрібно будувати бізнес в Україні. Так, зокрема, він розповів, що гальмівними колодками (завод Tribo) зайнявся чисто випадково – мовляв, купив не те підприємство, і навіть не знав що з ним робити. Це цікаво чути від колишнього міністра транспорту, який прекрасно знає, що постачати гальмівні колодки «Укрзалізниці» – надзвичайно вигідний бізнес. Більш того, Єфименка неодноразово звинувачували у тому, що завод він отримав шляхом рейдерського захоплення. У майбутніх матеріалів ми детально розповімо про «потрапляння» Єфименка у цей бізнес та загадкову смерть одного із попередніх співвласників «Трібо».

Ще одна «випадковість» – за словами «чесного і порядного бізнесмена» Костянтина Єфименка – полягає в тому, що він нібито підбив свого старшого товариша – олігарха Василя Хмельницького – вкластися в фармацевтичний бізнес – Biopharma, частину якої врешті-решт продали німецькому фармацевтичному гіганту Stada.

Але про найголовніше Єфименко не сказав. І це повністю розбиває всю і так досить кволу систему аргументів цього ділка. Справа в тому, що говорячи про бізнес і війну, Костянтин Єфименко ані словом не обмовився про те що усі роки російсько-української війни, яка триває з 2014 року, білоцерківський завод Tribo, що належить Костянтину Єфименко (а фактично входить у бізнес-групу Василя Хмельницього), продовжує вести бізнес із загарбниками. І судячи з усього – веде і зараз.

Ще з другої половини 2000-х Костянтин Єфименко володіє заводом «УралАТІ» (Уральский завод авто–текстильних виробів), який попри свою назву займається гальмівними колодками. Це підприємство платить чималі податки в російський бюджет і спонсорує війну.

«Моїй Київщині» вдалося отримати документи, в яких можна побачити керівний склад російського підприємства.


Цікаво, що акціонером «УралАТІ» (місто Асбест Свєрдловсьої області) крім родичів самого Єфименка значився Олег Савчук – син багаторічного мера Білої Церкви Василя Савчука (2006 – 2015). Зокрема, «Ділова столиця» писала, що фактично одразу після закінчення 2007 року Київського національного університету ім. Шевченка його було призначено головою ради директорів, а згодом переведено на посаду радника генерального директора з корпоративних питань та інвестицій УралАТІ. Нині Савчук-молодший – генеральний директор заводу Tribo.

Тут треба зауважити, що попри те, що Єфименко позиціонує себе як єдиний власник Tribo, фактично ж ключовим гравцем є олігарх Василь Хмельницький. Це стосується і заводу «Біофарма». Фокус полягає в тому, що він теж має прямі бізнес-зв’язки з рф. Українські авторитетні ЗМІ уже після повномасштабної агресії з боку росії прямо пов’язували його з російським олігархом, другом дитинства Путіна Аркадієм Ротенбергом, прямо називаючи Хмельницького «гаманцем» цього путінського товариша. Ключовим об’єктом, де пересіклися інтереси Ротенберга та Хмельницького став ТРЦ Ocean Plaza, який зараз перебуває під арештом. Окрім того, Хмельницький опосередковано володіє активами російської Іркутської нафтової компанії.

Але повернемося до «Tribo» та Костянтина Єфименка. Відповідно до даних з відкритих ресурсів про ведення імпортно-експортної діяльності, білоцерківський завод заключив величезну кількість угод саме з російськими компаніями, зокрема «УралАТІ», «Вати-авто», «Волжським заводом текстильних матеріалів», «БФАІ». За даними сервісу ImportGenius, у період із 2011 по кінець 2022 року завод Tribo заключив 1652 торгові угоди, де серед лідерів – згадані вище російські компанії.



Цікаво, що у своєму інтерв’ю Єфименко гордо заявляв, що власники «Біофарми» не будуть мінімум «два покоління» вести бізнес у росії та білорусі. Спостерігається класичний приклад шизофренії – одна компанія Єфименка-Хмельницького нібито не веде бізнес із ворогом, а інша – не може без цього існувати. Останні зафіксовані дані свідчать про те, що торгові операції заводу «Tribo» датовані лютим 2022 року, фактично перед самим початком війни. Більш свіжих даних не лишилося, що не означає, що бізнес-стосунки кудись зникли.

Ба більше, колодками дует Єфименко-Хмельницький займаються не лише в росії, але й в Білорусі, де у 2017 року створили філіал Tribo, єдиний завод з виробництва колодок у країні-сателіті рф. Цікаво, що тоді поява підприємства було розпіарене в Україні як те, що «Українська продукція підкорює нові ринки Європи».

У згаданому вище інтерв’ю Єфименко зі зрозумілих причин не говорив про зв’язки з російським бізнесом, а інтерв’юер вирішив не задавати скандальних питань. Відповідно, складається враження, що інтерв’ю – має «джинсову» основу. До речі, за даними нашого видання, вартість подібного іміджевого матеріалу на сайті Forbes може коливатися в межах кількох десятків тисяч доларів.

Виникає одне закономірне питання: навіщо Єфименку, про існування якого давно всі підзабули, опинятися в центрі уваги? Бо, схоже, він чудово розуміє наслідки своєї роботи в рф.

Справа в тому, що обидва заводи – уральський та білоруський – роблять колодки для військових тягачів УРАЛ, МАЗ та БЕЛАЗ, які використовуються російською армією у війні проти України. До того ж уральський завод забезпечує колодками російську залізницю, яка по повній працює на війну проти України – перекидаючи військову техніку, людей та озброєння на передову фронту.

У зв’язку з цим питань до Єфименка та його партнера Хмельницького виникне чимало. А тому найближчим часом ми більш розкажемо про деталі російських та білоруських оборонних контрактів фірм дуету Єфименко-Хмельницький.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Микола Тицький