#

Геть від Москви: чому Київщині потрібно повернути стародавній герб

29.06.2023 08:05
Геть від Москви: чому Київщині потрібно повернути стародавній герб
Споконвіків заступником Києва та Київської області вважається архангел Михаїл

Загальновідомо, що історична спадщина впливає на сучасне і майбутнє, а знання історії допомагає орієнтуватися в сьогоденні. Ретроспектива гербу Київщини має своє давнє історичне коріння яке безпосередньо і логічно пов’язане з нашими прабатьками і рідною Батьківщиною. Про важливість та підводні камені навколо цього питання читайте в авторському матеріалі кандидата історичних наук, керівника навчально-наукового центру генеалогічних досліджень та історичної регіоналістики Університету Григорія Сковороди в Переяславі Вячеслава Лохи спеціально для «Моєї Київщини»

Київський герб, разом з львівським та чернігівським, відносять до числа символів, які з'явились ще у добу Київської Русі. Виникнення київської символіки пов'язується із поширенням на князівських печатках зображення Архангела Михайла. На них Архангел звичайно зображувався у довгих шатах, із списом з хрестом і державою (символом влади) у лівій руці. У часи княжої України-Русі образ архангела Михаїла часто зображали на військових хоругвах і воїни перед боєм просили його підтримки. Для Київщини і України це особливий святий, оскільки Київ і до нині перебуває під покровительством Архангела Михаїла.


Зображення Архангела Михаїла у Софії Київській

У великому гербі Польського королівства герб Київщини мав спочатку вигляд поєднання вершника і ведмедя у лазуровому полі. Однак з XVІ ст. образ вершника-змієборця сприймався у Західній Європі головним чином як герб москви. Тому пізніше символом Київського воєводства став у червоному полі білий янгол з опущеним додолу мечем і піхвами в руках.


У 1782 р. давній символ Києва та Київщини було офіційно поновлено на гербі. Зокрема, на лазуровому полі зображувався Архангел Михаїл з вогненним мечем у срібному одязі.

У 1856 р. герб Київської губернії знову дещо видозмінили. Він являв собою в лазуровому полі зображення святого архистратига Михайла в срібному одязі і озброєнні, з полум'яним мечем і срібним щитом. Щит був увінчаний імператорською короною і обрамований золотим дубовим листям.

У період Української Народної Республіки Георгієм Нарбутом був розроблений новий герб столиці України та Київщини, що мав поєднувати образ Архангела Михайла і зображення двох старовинних гербів. На щиті в Архангела був зображений золотий тризуб як символ столиці держави.

Після захоплення влади більшовиками, радянський уряд скасовує давню українську символіку на Київщині. Натомість лише у другій половині 1960-х рр. компартійне керівництво створює свій ідеологічний герб столиці України. На гербі зображувався: щит, поділений на червону (праву) і синю (ліву) частини, посеред яких розміщувалось стилізоване зображення квітучої гілки каштана, оперезане зображенням стародавнього герба Києва — лука. У верхній частині щита розміщувався напис «Київ». Сам щит був вставлений у щит «слов'янської форми», у горішній частині якого знаходився соціалістичний символ — зображення серпа і молота, а знизу — «Золота Зірка» Героя Радянського Союзу, як знак статусу міста-героя. У цілому, радянський герб Києва не відповідав законам геральдики, а слугував, скоріше, емблемою міста, ніж гербом, а офіційно затвердженого гербу Київщини так і не було створено.

Зі здобуттям Україною незалежності в містах Київщини почали відроджувати традиційну українську символіку. Так, у 1995 році в Києві на основі давньої символіки було створено герб столиці і відповідно Київщини, який відповідав усім вимогам геральдики та мав більш сучасний вигляд. 

Згідно з описом герба, Архангел Михаїл символізує світлі сили, готові боронити Київ і Київщину від лиха. Постать Архангела Михаїла у білій княжій сорочці, військовому вбранні з срібним обладунком, декорованим стилізованим диском Сонця, зображено на блакитному тлі давньоруського (варязького) щита. У правій руці Архангела Михаїла — повернутий у бік вогняний меч, символ захисту, у лівій — срібний щит у золотому облямуванні із зображенням золотого хреста, символ Світла та Християнської віри. Темно-малиновий плащ, за давньоруською традицією, скріплений з правого боку золотою фібулою. Білі Архангельські крила прикрашені золотими смугами. Золотий німб — символ святості.

Окрім цього, у соціумі вірян архистратиг Михаїл уособлює Наддніпрянщину, воїна-захисника, «небесного оборонця України», «небесного командира» українського війська, покровителя Києва і Київщини. Його приклад нагадує нам, що Україна має боротися за свою Богом дану землю, за свій народ, за свою культуру, за свою державу бо надмірна поступливість призводить до трагедії.  Архангел Михаїл є главою «небесного воїнства», воїнства ангелів, що покликане захищати добро, святість і правду. Так само і наше військо нині робить добру, праведну, святу і велику справу – боронить Україну від зовнішнього ворога – російського агресора.

У часи президентства Леоніда Кучми, тодішнім керівником КОДА Анатолієм Засухою, герб Київщини із віковічним зображенням Архангела Михаїла було змінено на герб із зображенням Юрія Змієборця, який копіює і нагадує Георгія Побідоносця на гербі московської області та москви.


Герб Київщини


Герб москви

На нашу думку, в умовах зовнішніх викликів, загроз, зокрема через нинішню російську агресію і напад на Україну, варто звернути увагу на те, щоб повернути зображення Архангела Михаїла на сучасний герб Київщини.

Київська область відповідно до нашої історичної пам’яті і канонів геральдики повинна мати герб такий, який сьогодні має Київ. Герб архистратига Михаїла, що символізує Київ та Київщину – це своєрідний генетичний код, який простежує і показує давньоруське походження нашого рідного краю та людей, що споконвічно в ньому проживали та відрізняє українців від московитів.

Відтворюючи історичну достовірність, ми повертаємося до витоків і історії нашої Батьківщини, до патріотизму, культури, традицій бо як відомо: «хто знає минуле, формує майбутнє».

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Вячеслав Лоха
історик