#

Голова Броварської прокуратури Володимир Пономаренко: Ми впевнено дивимося у майбутнє і віримо у найскорішу нашу Перемогу

23.02.2023 19:22
Голова Броварської прокуратури Володимир Пономаренко: Ми впевнено дивимося у майбутнє і віримо у найскорішу нашу Перемогу
Володимир Пономаренко

Про розслідування кримінальних проваджень на лівобережжі Київщини, наслідки окупації громад Броварського району  «Моя Київщина» поспілкувалася з керівником Броварської окружної прокуратури Володимиром Пономаренком

- Київщина – одна з областей, частина території якої найперша потрапила під окупацію з моменту повномасштабного вторгнення РФ. Розкажіть про вашу роботу в перші дні агресії.

- Повномасштабне вторгнення змусило переформотувати нашу роботу. У першу чергу ми орієнтувалися на безпекові заходи і організовували свою роботу таким чином, аби зберегти життя співробітників та ефективно виконувати свої функції та завдання. Звісно виникали певні труднощі, але ми продовжили свою роботу на благо держави. В зоні юрисдикції очолюваної мною прокуратури перебуває вісім громад. З них окупованими/частково окупованими було 22 населених пункти та території трьох територіальних громад – Баришівської, Калитянської та Великодимерської. Деякі з вказаних громад були частково окуповані вже з 28 лютого, інші протягом березня 2022 року. Офіційно нога окупанта покинула межі Броварського району 1 квітня минулого року.

Під час окупації мали місце вбивства цивільного населення, руйнування та пошкодження об’єктів цивільної та військової інфраструктури. Через ворожі ракетні удари по території району згоріли складські приміщення з продовольчими запасами на площі 40000 кв. м., зруйновано цех з виготовлення продуктів харчування, інші приміщення приватних товариств. Зруйновано або пошкоджено приватні будинки мирних мешканців, дитячі садочки, школи. Від ворожих ударів по зупинці громадського транспорту у смт. Велика Димерка Броварського району загинула жінка, поранення зазнав чоловік.

Прокурори окружної прокуратури документували та фіксували злочини, що вчиняли військові РФ не тільки на території Броварського району, але й по всій деокупованій частині області. Для належного фіксування знищених та пошкоджених цивільних об’єктів нерухомості, вбивств цивільних осіб, нами за допомогою програмного комплексу GoogleEarth, було розроблено інтерактивну карту руйнувань та вбивств з прив’язкою до місцевості. Окрім того, ми працювали з потерпілими, свідками та очевидцями вказаних подій. Це великий обсяг роботи.

- Скільком російським солдатам вже висунуті підозри та обвинувачення за вчинення воєнних злочини на території Броварського району?

За процесуального керівництва окружної прокуратури зібрано докази причетності 6 військовослужбовців збройних сил РФ до вчинення воєнних злочинів на території Броварського району. Їм повідомлено про підозру, 5 з них – офіцери.

Наведу приклад: у квітні минулого року ми повідомили про підозру капітану та майору мотострілецької роти 15-ої «миротворчої» бригади 2-ої гвардійської загальновійськової армії Центрального військового округу ЗС РФ у жорстокому поводженні з військовополоненими та цивільним населенням. Їх дії кваліфіковано як порушення законів та звичаїв війни, це стаття 438 Кримінального кодексу України.

В окупованому селі Богданівка Броварського району, за наказом капітана окупанти полонили бійця територіальної оборони села. Чоловікові одягнули кайданки та помістили до підвального приміщення. Майор збройних сил РФ допитував полоненого, застосовуючи до нього фізичну силу, залякував та принижував його.  Коли чоловік знаходився на колінах зі скутими за спиною руками, майор завдавав удари прикладом автомату по спині, руках та ногах. Російський військовослужбовець наступав ногами на кінцівки потерпілого та  погрожував йому застосуванням зброї. Після тортур чоловіка залишили у підвали без їжі та з мінімальною кількістю води на декілька днів.

Пізніше його привели до центральної площі села Богданівка, звідки у той час здійснювалась евакуація цивільного населення, у тому числі й членів родини полоненого. На очах у мирних мешканців капітан бригади бив беззбройного потерпілого, приставляв до голови пістолет та здійснював постріли у повітря.  Крім того, майор завдав тілесні ушкодження настоятелю храму у Богданівці. За його наказом священнослужитель зняв із себе весь одяг, після чого підозрюваний вдягнув йому на голову шапку так, щоб вона закривала йому очі,  липкою стрічкою зв’язав руки за спиною та незаконно допитував.  Зараз обвинувальний акт стосовно цих осіб скерований до суду, публічне обвинувачення в суді підтримують прокурори обласної прокуратури.

- Чи надається допомога працівникам прокуратури від іноземних партнерів?

- На території Броварського району прокурорами у співпраці з міжнародними експертами проведено значний об’єм роботи з фіксації наслідків воєнних злочинів, скоєних окупантами, а також збору доказів. Загалом за цей напрямок роботи відповідає Офіс Генерального прокурора.

Але ми співпрацюємо не лише з міжнародними експертами. Наприклад в умовах війни робота журналістів заслуговує на окрему увагу. Вони роблять багато корисного. Зокрема прокурори нашої окружної прокуратури у тісній співпраці з журналістами програми «Схеми» української редакції «Радіо Свобода» ідентифікували військовослужбовців збройних сил РФ, які скоювали воєнні злочини під час окупації району.

- Можете назвати кількість загиблих та вбитих росіянами цивільних громадян?

– На даний час ми можемо говорити про 176 цивільних громадян, які загинули внаслідок збройної агресії РФ. Зокрема серед загиблих цивільних були такі, що вбиті внаслідок прямого влучання боєприпасів танку, зі снарядів артилерії, стрілецької зброї. 3 числа загиблих вісімнадцять жінок, одна дитина.

– Враховуючи жахи які коїлися на окупованих територіях, що з побаченого вас найбільше вразило після деокупації?

- Мені запам’яталася одна моторошна історія коли у березні 2022 року на виїзді з с. Перемога Броварського району Київської області військовослужбовцями РФ зі стрілецької зброї та артилерії розстріляно колону з мирними жителями, яка складалась з п’яти автомобілів. В результаті ворожої атаки загинуло 4 особи, у тому числі хлопчик 13 років.

Загалом масштаби руйнувань, понівечені будівлі – все це дуже вражало. Але найбільше запам’ятовувалися історії мирних мешканців, які з тих чи інших причин залишилися жити в окупації. Їх свідчення іноді просто шокували, бо моя свідомість відмовлялася сприймати нелюдські вчинки та дії окупантів.  

- Які напрямки роботи сьогодні пріоритетні для окружної прокуратури?

В першу чергу прокурори працюють над тим, аби встановити кожного хто скоював, або має відношення до скоєння воєнних злочинів і притягнути їх до кримінальної відповідальності. Не забуваємо про те що життя триває і на жаль інші злочини також мають місце. Тому боротьба з корупцією, зі зловживаннями в бюджетній сфері, захист комунальної і державної власності – це все в пріоритеті.

Минулого року попри війну робота продовжувалася на абсолютно всіх напрямках.

Так, реально виконано рішень суду за 2022 рік на понад 26,7 млн. грнПлоща повернутих за позовами прокуратури земель становить 25 га. Заявлено 27 позовів на суму 259,2 млн. грн., судами задоволено 11 позовів на суму понад 6 млн. грн.

Зокрема зараз судом розглядається наш позов щодо витребування з незаконного володіння товариства з обмеженою відповідальністю на користь територіальної громади об’єкта нерухомого майна площею понад 3 тис. кв. метрів вартістю більше 142 млн. грн. У власності територіальної громади міста Бровари перебував комплекс будівель спортивно-оздоровчого призначення, який тривалий час здавався в оренду приватній структурі. Орендар провів реконструкції існуючих об’єктів та споруд комплексу. Після цього, не маючи рішення органу місцевого самоврядування про відчуження цього майна, та без проведення передбаченої законодавством приватизаційної процедури, зареєстрував право власності на вказаний об’єкт за товариством. Згодом цей об’єкт продав третій особі.

Ми домоглися реального виконання рішення  суду і повернули у комунальну власність територіальної громади Броварського району земельну ділянку площею 2 га, яку громадянин безоплатно отримав для ведення особистого селянського господарства. Однак,  вказана особа раніше вже використала своє право на безоплатне отримання земельної ділянки.

За результатами досудового розслідування нами скеровано до суду 327 обвинувальних актів. Так на лаві підсудних опинилися ексдиректор комунального підприємства та його підлеглий. Вони обвинувачуються у зловживанні службовим становищем та порушенні правил використання надр, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей і довкілля. 

Колишній директор одного з комунальних підприємств Вишгородського району та завідувач звалища комунального підприємства, з 2016 по 2019 роки організували та забезпечили безперешкодне ввезення на територію сміттєзвалища виробничих відходів одного з суб’єктів господарювання. У подальшому ці відходи захоронювалися у спеціально створених котлованах поза межами полігону на приватних земельних ділянках. Для незаконного захоронення відходів експосадовець надавав відповідні вказівки підлеглим, зокрема й завідувачу звалища. Обвинувачений використовував матеріально-технічні ресурси очолюваного ним підприємства. За пропуск завантажених транспортних засобів з виробничими відходами та організацію їх захоронення він отримував грошові кошти. Під час досудового розслідування встановлено три ділянки, на яких виявлено захоронення понад 100 металевих бочок, які містили небезпечні речовини, зокрема нафтопродукти та важкі метали I класу токсичності. Відповідно до замірів повітря на вміст шкідливих речовин, виявлено пари сірководню та аміаку.

Наразі судовий розгляд триває.

- Чи достатня кількість кадрів в окружній прокуратурі для ефективного використання поставлених завдань?

- Штат окружної прокуратури укомплектований на 100 %. До складу окружної прокуратури входять два її відділи, розташовані у смт. Баришівка та смт. Згурівка Броварського району.  Колектив працює злагоджено і, я вважаю, ефективно.

- Які у Вас плани на поточний рік? Які виклики стоять перед прокуратурою цього року?

- Реалі життя навчили жити нас сьогоднішнім днем. Проте ми впевнено дивимося у майбутнє і віримо у найскорішу нашу Перемогу. Тому плани виглядають так: працювати, працювати і ще раз працювати на благо нашої країни. 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст