#

Голова Броварської райради Сергій Гришко: передача комунальних закладів та майна погіршили послуги населенню

06.10.2021 08:00
Голова Броварської райради Сергій Гришко: передача комунальних закладів та майна погіршили послуги населенню
Сергій Гришко

Про діяльність органів влади після децентралізації, життєздатність громади та розподіл повноважень «Моя Київщина» поспілкувалася з очільником Броварської районної ради Сергієм Гришком.

- Пане Сергію, насамперед поговорімо про ситуацію з повноваженнями районних рад. Після децентралізації і виборів заговорили про скасування абсолютної більшості повноважень райрад – і їх подальшу ліквідацію разом з самими районами. Як ви вважаєте, чи раціональне це рішення?

- Ніхто їх не скасовував. У Конституції та законі «Про органи місцевого самоврядування» чітко прописані повноваження і функції районних рад, але на жаль, у зв’язку з тим, що до бюджету 2020 року не було включено фінансування та джерела надходження до районних рад, залишилися тільки власні надходження від комунальних підприємств та комунальних закладів. Через це ми не можемо виконувати усі функції. Тобто, відбувся такий «перекіс» між Конституцією, законом про органи місцевого самоврядування та процесом децентралізації, от і все. 

- Чи потрібно взагалі залишати таку структуру, як РДА?

- Було б дуже добре, якби ця структура трансформувалася у префектуру, як це було прописано первинно, але з певними наглядовими функціями, причому всі функціональні обов’язки та повноваження повинні бути передані виключно в ОТГ. Районні ради теж могли б залишатися та повинні залишитися, тому що це субрегіональний рівень, але з чітким визначенням джерел наповнення нашого бюджету і з чіткими функціями та повноваженнями.

Приміром, питання з ДЮСШ, питання медичної ланки, навіть вторинної могли б залишитися також за функціями районної ради. Це було б правильно. Закон № 1009 говорить про те, що ми всі комунальні заклади та майно маємо передати на базовий рівень, і за півроку ми все це передали, але аналіз не тільки у нас, але і по всій Україні свідчить про те, що це рішення не зовсім вивчено. Тобто, наслідком цього рішення та передача закладів на базовий рівень стало те, що ми втратили послугу або її погіршили. У чому? Наприклад, не всі ОТГ забирають позашкільні заклади, тому що вони його не витягнуть.

- Тобто процес передачі комунального майна у власність громад завершено?

- Ми практично передали усі заклади, які у нас були. Деякі ми прийняли від Згурівського і Баришівського районів і ті заклади, що були у Броварському районі і ті, засновником яких була районна рада і ті, що були в органах управління адміністрації. Тобто, ми передали усі життєзабезпечені організації. Єдине, у нас залишились два комунальних підприємства, одне з яких буде ліквідоване найближчим часом, а залишиться тільки об’єднання шкільних їдалень, яке повністю забезпечує харчуванням дітей та приносить нам прибуток.

- Які найбільші проблеми зараз у Броварському районі?

- Досі не вивчено та не закрито питання сполучення між колишніми районними центрами та нашим центром, між населеними пунктами. Повертаючись до децентралізації, то ОТГ покроєне не зовсім досконало, а за чиїмись бажаннями. Тобто, існують перекоси у бюджетах – є громади, які виживають, а є, які не виживають, де не має основного принципу – самодостатності.

- З ким контактуєте у Київській ОДА? Які завдання ставляться перед вами?

- Безпосередньо із заступниками голови Василя Геннадійовича Володіна.

- Повертаючись до проблем, поговорімо про ситуацію з очисною станцією – чи вдалося знайти спільну мову між містом Бровари та Красилівкою?

- Зараз це Калинівська ОТГ. Робота ведеться, але потрібно залучити порядку 250-280 млн. грн. Місто своїм бюджетом цю суму не потягне, відповідно треба залучати кошти як з обласного так і з державного бюджету. Не дивлячись на те, що у нас є співпраця з обласною радою, плани ОДА нам не відомі.

- Чи може впливати райрада на хаотичну забудову, яка відбувається в Броварах?

- Ніяким чином. У нас немає повноважень.

- Так звана «пісчана мафія» на Броварщині діє як і раніше. Чому, на вашу думку, ніхто не може її побороти?

- Багато борців тут було, які з цим боролися. Це буде доти, поки не буде чітко визначеного та узаконено питання про те, що якщо видається погодження, то всі структури, які надавали погодження від ОТГ до районної ради, можуть і повинні приймати участь у реалізації проекту з комісією або залученням спеціалістів. А ми на сьогоднішній день заручники ситуації – ми дали, або не дали погодження і далі повністю відстороненні від процесу роботи. Тобто, перевірити скільки вкрали, як складається, як вивозиться та як це відбувається ми не можемо. Люди, які приходили на посади РДА та інші, які намагалися боротися з цим, не знаючи ситуації в цілому, теж ніяким чином не можуть втручатися в господарську діяльність підприємства.

- Чи вам відома ситуація про Баришівську ОТГ, де голова прогорів на хабарі?

- Відома. Я думаю, що це чиста провокація декого з його політичних опонентів, от і все.

- Пан Георгій Біркадзе, будучи на посаді голови Броварської РДА, розповідав, що не завжди знаходив порозуміння з мерією. Як зараз ситуація у вас, як голови Броварської райради?

- Не можу сказати. Це зона відповідальності і компетенція РДА і мерії. Чесно хочу сказати – не треба починати роботу з конфліктів і все буде добре. У мене завжди були з усіма гарні відносини, адже я розумію, що в мене є свої функції і обов’язки, а у мерії є свої. Співпраця та підтримка є.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка