Голова Київської ОДА Олександр Терещук: Противникам децентралізації можу сказати одне – відкрийте очі й подивіться на нинішні бюджети ОТГ
Про проблеми в області, ситуацію з децентралізацією, а також про те, якою є задача місцевої влади під час президентських виборів «Моя Київщина» поспілкувалася з головою Київської облдержадміністрації Олександром Терещуком
- Олександре Дмитровичу, яке Ваше враження від перших місяців роботи на Київщині?
- Враження добре. Роботи багато, є над чим працювати. Хочеться, щоб мешканці області відчули, що влада працює, влада з ними. Разом ми ідемо вперед. І це не пишномовні слова.
На жаль, в області є багато проблем, які доводиться вирішувати. Коли я прийшов, були навіть відсутні номінації на опалення певних районів, будинків. Наприклад, у Коцюбинському не була вирішене дане питання. Але зараз це вже в минулому. З прибиранням доріг у зимовий період також були проблеми – не було ні піску, ні солі, ні бензину. Але сьогодні в Київській області ніхто мені не скаже: «Терещук, ти не належним чином організував роботу». Мешканці повинні відчувати, що влада є, влада працює і наводить порядок. Це моє основне завдання.
- Наразі активно обговорюється те, що в області щороку проблеми з програмами розвитку. Як Ви це прокоментуєте? І чи стикалися Ви з цим, коли працювали в інших областях?
- Так. Я навіть готував такі програми, коли працював у правоохоронних органах, і регулював їх виконання. Доповідаю: програми всі готові і вже подані до обласної ради. Під час їхньої підготовки я керувався принципом – не сидіти в кабінеті й не брати якусь інформацію із третіх рук. Дуже багато є тих, хто готує програми під себе, а я їх готував під мешканців області.
Я виїжджав, фактично, у всі райони, за винятком деяких, у які ще планую поїхати найближчим часом. Але я все одно направляв туди заступників. Таким чином я вивчав проблеми, визначаючи найактуальніші. Наприклад, якщо це Рокитнянський район, і я бачу на власні очі, що дах школи тече, через що половину будівлі було закрито, то я чітко сказав, що ця школа буде зроблена. Якщо брати Білу Церкву, то там я відвідав другу дитячу лікарню і переконався, що там потрібні кошти діткам, які народжуються недоношеними. І виділив гроші на цю програму.
Дехто може скаржитися, що кудись виділено більше коштів, а кудись менше. Але ж на це впливає низка чинників. Наприклад, минулого року було розпочато будівництво певних об’єктів і їх треба завершити, і на це потрібні кошти.
Тим не менш, проблеми кожного регіону повинні враховуватися. Нещодавно ми виїжджали в Тетіїв. Три години спілкування з громадою – на зустрічі, до речі, зібралося більш ніж 600 людей. Усі розповідали про проблеми, їхнє бачення. В результаті мною було ухвалено рішення виділити кошти на ремонт дитячого садочка «Ластівка», на утеплення однієї зі шкіл, а також ремонт однієї з доріг.
Зараз буду доїжджати в ті райони області, де ще не встиг побувати. А далі – об’їжджати райони по другому колу. Адже переді мною були поставлені певні завдання і я повинен прозвітувати про їх виконання.
Я маю подивитися, чи є зрушення на місцях. Хоча знаю: вони, безперечно, є! Наприклад, у Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах десь на 70-85% поставлені мною завдання виконані.
- Як Ви ставитеся до політичних ігор? Як Ви оцінюєте діяльність облради?
- Я в політичні ігри не граю. Я не політик, а господарник, людина, яка наводить тут порядок. Я нещодавно прочитав статтю одного великого діяча… Він там говорить про те, що нам не потрібні ОТГ. Але ж відкрийте очі й подивіться на нинішні бюджети ОТГ, і на ті бюджети сіл, які були раніше. У тому ж ОТГ Тетієва зайдіть у ЦНАП, який зараз будується на кошти грантів Європи. Відразу видно, що нас бачать і чують. Це ж зовсім інше обслуговування. Це не те бідне село, у якому не знаєш, що робити, не знаєш, де пошта, де телефон, а де телеграф…
Тому я в політику не граю. Навіть на політичні питання не відповідаю. Коли їх ставлять, перше моє попередження: «Шановні! Я не політик, і тому відповідей на політичні питання Ви не отримаєте. Питання господарські, що стосуються організації роботи області, роботи правоохоронних органів, бізнесу – будь ласка».
До речі, мене дуже турбує захищеність бізнесу сьогодні. Усі «наїзди» на підприємців потрібно припиняти. Якщо ти платиш податки, якщо в тебе є робочі місця й ти працевлаштував людей, тебе треба оберігати. Це доручення №1 Президента України, і я цим питанням зараз займаюся.
- Вас призначив президент, і Ви на зустрічах часто згадуєте його ім’я. Ні для кого не секрет, що Ви певним чином залучені у його виборчу кампанію. Скільки часу це забирає?
- Я не залучений у його виборчу кампанію. Але якщо в нас сьогодні є прем’єр-міністр, є Президент, є генеральний прокурор, є голова адміністрації, і вони щось роблять, то про це треба говорити.
Наприклад, я був змушений звернутися до президента, прем’єр-міністра щодо питання відміни закриття відділень «Укрпошти» на території Київської області. Як результат, це питання було вирішене – повернуті посади та ставки, які були бездумно скорочені. Тому я бачу, що проводиться робота. Якщо цього не буде, буду говорити по-інакшому.
- Ключова проблема наближених до столиці районів – незаконні забудови. Що Ви про це чули? Які заходи вживаються?
- Чув багато. Особливо на зустрічах, які у нас проводяться. Наприклад, у Вишгородському районі спілкувався з цього приводу. До мене звернулися мешканці, і я дав команду розбиратися. Але ж в мене тут теж є чимало діячів в КОДА, які когось підтримують, вирішивши згладити це питання. Тим не менш, ми всі такі об’єкти перевіряємо і, запевняю, настане порядок, і я обов’язково дам конструктивну відповідь на запитання людей.
- Ви говорите про чиновників, які до цього певним чином залучені?
- Вони заангажовані, і я цього не приховую. Я просто буду їх просити, щоб вони йшли працювати в ті комерційні структури, де все це будується.
Я зібрав людей, які мають певний досвід, і які вже працювали з цими питаннями. Проте дійшло до того, що в очільника області, виявляється, немає жодних контрольних функцій у цій сфері. Вони є в інших органів центральної виконавчої влади, які, на мою думку, незадовільно їх виконують: жодного незаконного фундаменту чи будинку не знесли. Потрібно питати в них, чому вони не наводять порядок.
Зараз я шукаю механізм створення підрозділу з благоустрою. Це, можливо, буде державне підприємство, можливо, комунальне. Вони приїжджатимуть, наводитимусь порядок і зупинятимуть цей процес.
- Про масштабні проекти, зокрема Великої Кільцевої навколо Києва, говорять десятиліттями, але чомусь усе будується, як міст Кирпи. Який стан справ?
- Велика Кільцева – це вже зараз просто життєва необхідність для Києва. Ми повинні розвантажити місто. Великогабаритний транспорт не повинен заїжджати до Києва за винятком необхідності або певних дозволів.
У мене була розмова з мером Києва Віталієм Кличком. У нас повне порозуміння з цього приводу. Я бачу в мера дуже велике бажання займатися цим питанням. У нас створена спільна комісія, на якій ми вивчаємо питання механізму співучасті бізнесу Києва та Київської області в проектній документації. Горе-чиновники в силу незнання чи корисливих дій нічого не зробили, аби зберегти ту проектну документацію, яка була. Хоча на це було витрачено мільйони коштів із бюджету. Потрібно було просто провести експертизу й проект би залишився. Сьогодні потрібен новий. І ми цим питанням займаємося. Ми вирішили, що весь проект ми зараз потягнути не зможемо, тому працюватимемо ділянками. Я, до речі, вважаю, що за знищення проекту хтось повинен відповідати.
- Фахівці висловлюють занепокоєння з приводу подібного підходу. Чи є можливість запусти одночасно ці проекти?
- Ні, така можливість навіть не розглядається. Сьогодні в нас йде мова про ту частину Кільцевої, яка конче потрібна й Києву, й області.
- Сьогодні ведеться багато дискусій на тему агломерації. Наскільки Ви глибоко знаєте цю тему? І яке Ваше бачення з цього приводу?
- Тему знаю. Щодо цього в нас була не одна розмова з Кличком та міськими чиновниками. Я позитивно до цього ставлюсь, бо вважаю, що якщо мешканцю Києва та області буде житися краще, якщо він буде мати певні переваги (безкоштовний проїзд та інші пільги), то це питання треба підтримувати.
Не треба виходити з того, що моя хата – скраю, і потрібно тримати кругову оборону. Тому вважаю, що треба проводити обговорення, поспілкуватися з жителями.
- Ходить інформація, що після Революції Гідності квоти були розподілені між політичними партіями, і Київщина входить у квоту партії УДАР. Наскільки це правда?
- Я не партійна людина, у жодній партії не був. Мене призначив президент на посаду. Поставив завдання, які я виконую. Когось я звільнив, інших призначив. Навіть декого з тих, кого призначав, вже звільнив. Можливо, десь я недопрацював. Але квотного принципу в мене немає, є принцип: приходь, закочуй рукави, працюй.
- Які пріоритети завдань, що були озвучені президентом?
- Перше – це децентралізація. Друге – медична й освітня реформи. Далі – соціальний захист осіб, які цього потребують (в першу чергу, учасники АТО). Наприклад, у Білій Церкві я нещодавно зустрічався з матерями загиблих, питав про їх проблеми, дивився, чим треба допомогти. Також в пріоритеті – роз виток агропромислового комплексу.
Але головною прерогативою все ж таки залишається децентралізація і залишення коштів на місцях. Зараз я поїду в Бориспіль, де в мене має відбутися робоча зустріч. І заїду до амбулаторії, яка збудована на кошти місцевої громади в результаті децентралізації. Наприклад, академічний ліцей в Борисполі також збудований завдяки цьому. А у Тетієві, до речі, зараз розпочинається будівництво басейну – і все це за рахунок децентралізації.
- Остання сесія облради, яка не відбулась – це саботаж чи спроба політичної гри? Могли ж затвердити програми ще минулого тижня.
- Щодо того, що має відбутися сесія, я дізнався ввечері. Програми на той момент не були направлені лише тому, що я до кінця хотів бачити, що потрібно мешканцям районів. І зробити це так, щоб потім було соромно людям у вічі дивитися. Сьогодні програма вже в облраді. Бюджет також піде до облради.
Взагалі, з облрадою в мене є конструктив. Ми розуміємось і співпрацюємо. Сподіваюся, що депутати підтримають бюджет і ми його приймемо. Це буде народний бюджет…
- Прокоментуйте останню інформацію, яка зараз активно обговорюється в мережі про залучення чиновників обласної адміністрації, чиновників районних адміністрацій до штабів президентських. Як це сприймати?
- Розумієте, сьогодні багато чого говорять, сьогодні лунає багато звинувачень в мою адресу. Я не знаю навіть як реагувати. Йти до суду? Виправдовуватись я не буду. Я на це не звертаю уваги, я просто роблю свою роботу.
От сьогодні я зібрав нараду з питання забезпечення роботи виборчих комісій. Це питання влади. Я сьогодні жорстко розмовляв з окремими селищними головами, з окремими головами адміністрації, з окремими мерами. Тому що вони повинні забезпечити і створити всі умови. Так, мене турбує питання збереження результатів виборів. Тому що, на жаль, провокації впливають на виборчий процес.
Але, я думаю, тут проблем не буде. Сьогодні кожен правоохоронець, чиновник повинен діяти згідно із законом; кожен голова ОВК, ДВК знає свої функції. Так, я провів жорстку нараду з цього приводу. Але розмова стосувалася телефонів, елементів живлення, ліхтарів, приміщень, сейфів, урн для голосування – ось це моє завдання і цим я буду займатися.
- У Київській області є проблема з нелегальним видобутком піску, існує проблема величезної кількості ігрових автоматів, нелегальних газових та дизельних заправок. Скажіть, будь ласка, наскільки Ви володієте інформацією, наскільки вживаєте заходів і наскільки взагалі це Ваші повноваження? Бо люди вважають, що недопрацьовує вся влада.
- Згодний з вами: тут недопрацьовує влада разом із правоохоронцями. Сьогодні за цими напрямками, які ви назвали, у мене створені комісії, які займаються цими питаннями. Якщо є видобуток піску, мене цікавить, щоб цей видобуток був законним, щоб там були робочі місця, щоб вони платили до бюджету, бо вони не платять жодної копійки. Зараз у нас є відпрацьований алгоритм вирішення цієї проблеми. Найближчим часом я його афішую. Моє бачення: якщо там можна добувати, є законний порядок – добувайте. Але мають йти кошти в бюджет, мають бути робочі місця, тобто має бути повний порядок.
Якщо говорити про газові заправки, то варто сказати, що такі установки – небезпечні. Я не вірю, що вони не «кришуються» сьогодні. Я не вірю в те, що навіть окремі мої працівники це не «кришують». От ви поставте сьогодні газову заправку десь на дорозі і побачите, як вона буде працювати. Ходаків буде десятки, бо це є порушенням благоустрою.
Тому я звертаюся до всіх правоохоронних органів. У нас створено комісію, і щодо тих, хто не захоче працювати, я буду ставити питання перед центральним органом виконавчої влади, перед прем’єр-міністром.
Наприклад, не є таємницею, що я підготував листа і надіслав на ім’я прем’єр-міністра про те, що мене як очільника області, робота Держгеокадастру не влаштовує. Куди не поїду – на них скарги. У мене лежать томи паперів, де без погодження з сільським головою віддали земельні ділянки. Там, де на мапі пасовище – на папері чиясь земля. Я розумію, що зараз учасникам АТО видають в Київської області землі. І в нас надано найбільше з-поміж інших областей – близько 14000 учасників отримали ділянки. Але коли я бачу в документах імена інвалідів, учасників АТО з Хмельницької області, з Херсонської… Я не проти допомагати і цим людям. Але давайте, в першу чергу, допоможемо тим, хто живе на нашій території, кому треба створити можливість жити тут. Тому зараз я збираю інформацію, і буду готовий вже через декілька тижнів підняти це питання перед пресою, бо мене не влаштовує така робота.
- Перейдемо до екології. Це не менш болюче питання для Київщини. Сміттєзвалища – незаконні, запущені, переповнені. Місцеві жителі, які з цим змушені жити, кажуть, що місцеві «князьки» гальмують вирішення цих питань. Що в такому випадку треба робити?
- На жаль, це так. У нас є 39 полігонів, 28 з яких є узаконеними. Сміттєзвалищ – близько 700 по області. Зараз ми проводимо операцію із розчищення сміття. Я думаю, відсотків на 40-50 зможемо зменшити кількість сміття. Але це не вихід. Вихід єдиний: сміттєзвалища повинні бути узаконеними, повинні відповідати всім нормам, а сміттєпереробні заводи мають працювати. Але як тільки починається вирішення цих питань, одразу з’являються ці «князьки»…
Є певний порядок, ми над цим зараз працюємо. До нас приходили певні інвестори, які готові це робити, ми будемо їх залучати. Нам потрібно більше працювати з містом, бо сьогодні на території міста сміттєзвалищ, фактично, немає – вони є тільки на території області. Тому треба консолідовано сідати і працювати, чим ми зараз і займаємось. Поки конкретного результату я вам не доповім, бо все – в процесі розробки. Але нещодавно в мене була зустріч з інвесторами, з послом Франції, екологами Франції та Китаю…
- Ще одна проблема – вирубка лісів. В Київській області є багато комунальних підприємств, зокрема, обласне підприємство, яке цим напрямком «займається». Але ліси вирубаються Чи не думаєте Ви переглядати підходи до комунальних підприємств?
- Взагалі, до комунальних підприємств є дуже багато питань. Я думаю, ми будемо найближчим часом зустрічатися з обласною радою і цю проблему вирішувати.
- Наскільки справедливо, що всі чекають результату від обласної адміністрації, а впливає на всю ситуацію з комунальними підприємствами і на кадри обласна рада?
- Нам треба вирішувати ці питання з депутатами. Якщо діалогу не вийде, то буду до вас як до четвертої гілки влади звертатися за допомогою.
- Ні для кого не секрет, що на Київщині багато переселенців. Це проблема, чи ні?
- Це проблема загальнодержавна, і нею також потрібно займатися. Ми ж розуміємо, що переселенці – це люди, які вимушені покидати свої домівки. Україна сьогодні в стані війни, але разом з тим, скажу відверто, з нашого боку зараз цьому приділяється недостатньо уваги. Цю ситуацію потрібно виправляти.
- Ваші амбіції поширюються на державну службу чи Ви хотіли б повернутись у правоохоронні органи?
- Знаєте, я свого часу звільнився і пішов на пенсію. Але потім побачив, що потрібно працювати, тому що діти і внуки живуть тут, а в державі потрібно порядок наводити. Я більше все-таки правоохоронець, ніж господарник, але я спілкуюсь з людьми та отримую задоволення від цього. Наприклад, приїхав учора до району, там люди підходять і кажуть: «Дякую, моя проблема вирішена». Це – добре. В одній громаді протягом 10 років тривало непорозуміння з одного питання. Ми сіли, поспілкувалися, знайшли консенсус, вийшли із ситуації. Тому де держава скаже, там і будемо працювати…
- Знаєте, традиційно у нас усі, йдучи з посади, думають, що цим вони купують якусь індульгенцію. Було багато порушень у попередників на посаді голови КОДА. Вони пішли – і до них ніяких питань. Як бути з цим? Люди не вірять. В першу чергу тому, що не має відповідальності. Затримували губернатора, заступника Вашого попередника, а вони пішли у відставку, і все, тиша…
- Я не в праві засуджувати когось. Вважаю, що в даному випадку є ті органи, які повинні розслідувати справи. Це не є функцією губернатора. Якщо є порушення, отже певні правоохоронні органи, органи центральної, виконавчої влади чи інспекції повинні розбиратися. Повинен бути порядок.
- У ЗМІ неодноразово писалося про те, що на Київщині діє обласний клан, люди з якого перебувають в різних партіях десятиліттями, контролюють всі ці процеси в області, ухвалюють рішення, сидячи на бюджеті. Чи можна якось позбавити область цього деструктивного фактору?
- Потрібно робити те, що я зараз роблю – їхати до людей, бачити їхні проблеми, сідати і їх вирішувати. Зі свого боку, ті ж громади, голови селищ, міські голови повинні контролювати виконання цих завдань. Лише тоді буде порядок. Ми всі – і громадський контроль, і чиновники, повинні робити своє. Принцип такий: «Працюєш? Ні? Тоді спасибі, до побачення».
- Залишилися лічені дні до президентських виборів. Яке Ваше побажання громадянам і політикам?
- Надзвичайно важливо, щоб вибори пройшли в правовому, законному полі. Звертаюсь до громадян: йти голосувати потрібно! Ми обираємо Президента, наше майбутнє. Обираємо, чи воно буде європейським, чи ми повернемось назад. Звертаюсь до влади: наше завдання забезпечити проведення цих виборів на належному рівні, забезпечити законність, і найголовніше – зберегти їхні результати.
Читати "Моя Київщина" у Facebook