#

Голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов: Найпроблемнішим виявився 94-й виборчий округ

23.07.2019 10:53
Голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов: Найпроблемнішим виявився 94-й виборчий округ

Питанням додержання правопорядку та громадського спокою на позачергових парламентських виборах у понеділок було присвячено два брифінги. І якщо для керівника Нацполіції Сергія Князєва подібний формат спілкування з пресою – звичний, то для нещодавно призначеного на посаду начальника поліції Київщини Андрія Нєбитова він став дебютним. «Мою Київщину» закономірно зацікавила ситуація в столичному регіоні

Хоча за узагальнюючою характеристикою нового очильника поліції регіону, - «масштабних порушень у ньому зафіксовано не було», все ж таки не обійшлося без традиційних прийомів команд кандидатів переважити чашу політичного успіху на свій бік за допомогою різноманітних виборчих технологій не завжди законного штибу.

Причому, якщо представників першого бюлетеня (політичні партії) можна звинуватити здебільшого у зловживанні агітацією за себе й контр-агітацією проти ідеологічних суперників, то штаби мажоритарних кандидатів у нардепи (чиї імена заносились до бюлетеню №2) не нехтували застосуванням більш різноманітних технологій з маніпуляції народним волевиявленням.

Подібні прийоми з кожною виборчою кампанією вдосконалюються та урізноманітнюються аж до спроб зірвати підрахунок виборів – масовим саботажем своїх функцій в ніч підрахунку голосів з боку членів ОВК, як це сталося на «кононєнківському» 94-му обухівсько-васильківському виборчому окрузі. І тут профілактичні бесіди силовиків із членами комісії, які подалися в біга, виявились досить ефективними: нагадування про «десяточку» можливого ув’язнення допомогло відновити кворум на ОВК і продовжувати роботу.

Але це ще – квіточки. Для захисту бюлетенів та протоколів, на 64-й округ  не менш одіозного Сергія Пашинського на сусідній Житомирщині вчора довелося відряджати  навіть гелікоптер зі спецзагоном  поліцейських тактико-оперативного реагування (ТОР) патрульної поліції. Однак що тут порівнювати? Ігор Кононенко у парламенті, що завершує свою каденцію, входить до паливно-енергетичного профільного комітету Ради, а Сергій Пашинський – очолює оборонний…

Утім, повернемося до брифінгу. На ньому полковник Нєбитов відновив перед журналістами усю хронологію порушень виборчого законодавства суб’єктами виборчого права від самого початку виборчої кампанії і до дня волевиявлення, не оминувши і «день тиші». Утім, оскільки до ЦВК ще не доставлені усі протоколи з мокрими печатками про результатами підрахунку голосів, робота Нацполіції по забезпеченню виконання виборчого законодавства у регіоні буде тривати.

Відтак, з 25 травня (з дня завершення президентського виборчого циклу і до 22 липня - завершення парламентського) правоохоронцями області зареєстровано 538 заяв і повідомлень, що стосуються порушення виборчого законодавства. Було відкрито 50 кримінальних проваджень та складено 106 адміністративних матеріалів, з яких чверть вже розглянута судом та адміністративними комісіями при органах місцевого самоврядування.  Інші протоколи ще перебувають на розгляді.

Головні порушення були пов'язані із незаконною агітацією – розповсюдженням друкованої агітації без вихідних даних, порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях.

На питання від порталу «Моя Київщина» про те, чому навіть у день голосування у тому ж Борисполі (можна здогадатися що і по всій Україні) не були зняти білборди з політичною символікою від «радикалів» (його правди, мовляв, бояться всі!), партії ЄС (щодо курсу на НАТО)  і  та Опоблоку (з вимогою миру), а головне – плакатів від нової правлячої партії, де у кольористиці «слуг» прямо зазначена дата 22 липня – («Ми їх зробимо ще раз!») Андрій Нєбитов зазначив, що поліція зафіксувала усі без винятку подібні приклади, незалежно від партійних кольорів,  та застосовує відповідні, передбачені законом правові заходи по відношенню до замовників політичної реклами.

Також, за його словам, найбільш поширеним на виборах в області були спроби перешкоджання виборчому праву (ч.1ст.157КкУ), підкуп виборців (ст.160 КкУ), та пошкодження майна і самовправство.

Для прикладу, у Василькові надійшло повідомлення, що невідомі особи пропонують за голос 2 тисячі гривень. За фактом підкупу відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст.160 КкУ (підкуп виборця, учасника референдуму). У деяких інших містах під вибори безкоштовно роздавали посуд та надавали медичні послуги.

У «День тиші» 21.07.2019 було зареєстровано 71 повідомлення про порушення правил гри на виборах, унаслідок чого було відкрито два кримінальних провадження за ч.1 ст. 125 ККУ (легкі тілесні ушкодження), складено 5 адміністративних протоколів за порушення обмежень щодо ведення передвиборчої агітації та порушення державних стандартів у сфері благоустрою.

А от у день виборів 21 липня 2019 р. поліція регіону зафіксувала аж 155 повідомлень про правопорушення на виборчих дільницях. Складено 1 адмінпротокол та відкрито 7 кримінальних проваджень, зокрема за фактами виносу бюлетеня за межі дільниці у Вишневому та голосування головою комісії за родича у Кагарлику. Подібні випадки зафіксовано й у містах Фастів та Біла Церква. 

Правоохоронці  провели по кожному подібному факту ретельну перевірку та надали подіям правову кваліфікацію.

Про порушення виборчого законодавства членами однієї з ДВК Богуславського району, Київської області, повідомив офіційний спостерігач від Всеукраїнської громадської організації «Опора».

На місце події виїхали працівники Миронівського відділку поліції. В ході перевірки, вони встановили, що члени ДВК у с. Гута, Богуславського району, складали протоколи про підрахунок голосів виборців за територією виборчої дільниці та мали при собі печатку.

У зв’язку з цим порушенням Закону України про вибори, відкрито кримінальне провадження за ч.3 ст. 158 «Фальсифікація виборчих документів» Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Докладно новий очільник обласної поліції говорив про порушення виборчого законодавства, які мали місце на 94-му виборчому окрузі. Зокрема, в Обухівському  районі зафіксовано випадок вивезення бюлетенів. За фактом перешкоджання виборчій діяльності відкрито кримінальне провадження за ст.157 КкУ. Поліція з’ясовує мотиви молодих чоловіків, які намагалися це зробити. З місця події вони втекли, але були встановлені та затримані, у них вилучили  автомобіль. 

Детально Андрій Нєбитов розповів й про інцидент на 94-му окрузі, про який ми згадували вище, де  роботу окружної виборчої комісії вдалося поновити тільки після втручання поліції.

«Там вночі, о 2.40 год. ОВК припинила свою роботу через відсутність кворуму: 9 членів комісії самовільно, всупереч закону, покинули приміщення дільниці без поважних причин. Після відкриття кримінального провадження за ч 3 ст. 157 КкУ за перешкоджання роботі виборчої комісії, деякі члени повернулись до роботи і станом на 6 годину почали здійснювати прийом комісій ДВК. За даним фактом триває слідство»- зазначив він.

Відповідаючи на питання щодо інформації про пересування областю автобусів із дюжими хлопцями (яких прийнято називати «титушками»),  полковник  Нацполіції підтвердив, що дійсно,  21 липня, за годину до завершення голосування до поліції Київщини надійшло ряд повідомлень від жителів Броварів, Борисполя та Василькова щодо пересування в автобусах великої кількості людей у напрямку Києва. Під час зупинки деяких автомобілів, правоохоронці виявили в салонах людей, які зареєстровані в інших областях країни і їдуть до столиці. Поліція наразі з’ясовує мету такої «вечірньої подорожі».

В одному випадку з’ясувалося, що на автобусі до однієї з виборчих дільниць приїхали охоронці приватної фірми (причому із сусідньої області), яких найняли для забезпечення порядку на виборах, але поліціянти з посмішкою відповіли, що «самі справляться зі своїми прямими обов’язками і поки що допомоги  не потребують».

Андрій Нєбутов зазначив, що на виборах Нацполіція завжди координує свої сили з СБУ, прикордонниками, службою міграції, рятувальним відомством та фахівцями з Національної гвардії. І ця кампанія не стала винятком. Щодо порівняння статистики порушень з президентськими виборами, то і тут все логічно: на парламентський кампанії – було більше суб’єктів виборів – тож невелике збільшення роботи для правоохоронців все ж таки відбулося.

Разом з тим керівник Нацполіції Київської області зазначив, що з усіх 155 зареєстрованих повідомлень щодо порушень виборчого законодавства – 121 факт не підтвердився. Ці слова полковника можна трактувати таким чином, що з’явилася ще одна технологія впливу на виборчий процес: фальшиве повідомлення про порушення, подібно традиційним повідомленням хуліганів про фальшиве замінування. Утім, схоже, що ця «метода» цього разу не зіграла…

Олександр Воронін, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook