#

Голова Васильківської райради Наталія Баласинович: Ніякого живого спілкування, реальної співпраці та допомоги від нардепа-мажоритарника я не бачу

08.05.2020 10:37
Голова Васильківської райради Наталія Баласинович: Ніякого живого спілкування, реальної співпраці та допомоги від нардепа-мажоритарника я не бачу
Наталія Баласинович

Про проблеми в одному з пристоличних районів, діяльність райради без голови районної держадміністрації, а також туманне майбутнє районів після місцевих виборів, "Моя Київщина" поспілкувалася з головою Васильківської райради Наталією Баласинович

- Насамперед розкажіть, як живеться Васильківському району без голови райдержадміністрації, адже Владислава Одинця було звільнено ще в липні минулого року, але на Банковій досі не визначилися з очільником РДА?

- Ми на сьогодні не відчуваємо браку голови районної державної адміністрації, тому що в нас є перший заступник, який уже досить довгий час виконує обов’язки голови РДА. Він попередні 5 років працював в адміністрації, добре знає район, відповідно співпраця у нас налагоджена. 

- А чому, на Вашу думку, посада голови РДА і досі вакантна?

- Для мене це, чесно кажучи, величезна загадка. Я думаю, що тут є якісь політичні аспекти, але мені здається, що ця посада абсолютно не політична. Тут треба працювати, і, до речі, з попереднім головою райдержадміністрації у нас був нормальний тандем та робочі стосунки. Нам вдалося дуже багато зробити для нашого району за 5 років. В основному це стосується медицині, освіти, а також інших напрямків. Тому нам дійсно є чим пишатися.

- Поговорімо про надактуальне питання, а саме забезпеченість лікарні в умовах пандемії. Як це відобразилося на районному бюджеті?

- Зараз непростий час і нам довелося ухвалювати рішення, брати на себе відповідальність за долі людей. Як ви знаєте, у нашому районі проживає дуже багато людей, а районна лікарня є однією з опорних у Київській області  щодо прийому хворих на COVID- 19. На жаль, раніше ситуація з фінансуванням була краща, а зараз бюджет дуже обмежений. Відтак, нам довелося зняти кошти із запланованих видатків, таких як освіта та інших програм, аби направити їх саме на лікарні, ФАПи, амбулаторії. Так, ми виділили понад 3,5 мільйонів гривень на закупівлю ШВЛ, обладнання, засобів захисту та ліків.  Ця сума – субвенції сільських селищних рад і районний бюджет разом. Насамперед ми забезпечили всім необхідним наших лікарів, щоб вони почували себе захищеними, адже це для нас у пріоритеті. Далі ми забезпечили медзаклади усім необхідним реанімаційним обладнанням та сучасними медпрепаратами.

- На які, можливо, непопулярні кроки довелося піти районній владі у зв’язку із епідемією короновірусу. Які заходи запровадили? Як тепер відбувається прийом громадян депутатами?

- Щодо непопулярних кроків… Зрозуміло, що в усіх абсолютно змінився ритм життя. Багато установ перейшло в режим віддаленої роботи. Як ви знаєте, освітній процес проходить онлайн. Так само функціонує служба соціального захисту і решта служб. Прийом громадян скасований і проходить тільки дистанційно, тобто можна надсилати звернення або телефонувати. Районна рада постійно консультує і працює, як і інші органи місцевого самоврядування. Керівництву району і міста доводиться щодня проводити зустрічі із медичними працівниками. При цьому майже щодня доводиться просити лікарів, медсестер, санітарок не звільнятися, адже дається взнаки їх емоційний та напружений стан. Багато кому бракує здоров’я, багато хто знаходиться у групі ризику, відповідно не хоче ризикувати життям своїх родин. Тому для того, щоб приймати оперативні швидкі рішення, володіти інформацією в повному обсязі та мати впевненість, що ми робимо все правильно на 100 відсотків, ми всі проводимо багато часу в лікарні. Щоденно потрібно вирішувати дуже багато питань, зокрема поселення лікарів і їх підвезення до роботи. До речі, багато лікарів їздять із Києва, із сіл, які знаходяться досить далеко від Василькова. Як ви знаєте, наразі відсутнє сполучення між населеними пунктами в середині району, тому все не дуже просто. Словом, є багато організаційних питань, але все Слава Богу!

- Наскільки інтенсивно зараз відбувається комунікація райради з мешканцями Васильківщини? 

- Ми започаткували районний об’єднаний штаб боротьби з COVID- 19.  Щодня о 10 годині всі ми, а саме керівництво міста, району, поліція, ДСНС, лабораторна служба і інші структурні підрозділи зустрічаємося та ведемо «стріми».  Таким чином доповідаємо людям оперативну інформацію щодо кількості хворих, кількості підозр та стану людей, які в нас лікуються, аби розвіювати масу пліток, що поширюються у Facebook. Увечері, о 19.00, ми так само публікуємо оперативні дані. 

- Певно ж запровадили й соціальні харчові набори?

- Наразі ми у межах програми "Перспектива" виділили 50 тисяч гривень на закупівлю харчових наборів для малозабезпечених, багатодітних сімей, сімей із дітьми-інвалідами. Також є набори, які обіцяє виділити мережа АТБ для самотніх і малозабезпечених пенсіонерів. Родина Засух надає продуктові набори для жителів сіл. Звичайно, є меценати, хороші та добрі люди, які розвозять продукти нужденним.

- Ще трохи про медицину…  У Васильківській ЦРЛ є пологове відділення. Чи дійсно з 1 квітня пологи стали абсолютно безкоштовними?

- Дійсно, із 1 квітня вступила в силу реформа вторинної ланки, хоча, якщо чесно, ми всі очікували, що її відмінять через пандемію.  Тому пологи справді безкоштовні.  Хоча впринципі в лікарні й раніше пологи були безкоштовними, але є перелік засобів, які породілля мала би купити. Так, звичайно, є якісь благодійні внески, партнерські пологи, прейскуранти, але загалом можна зателефонувати в швидку та народити безкоштовно.

Окремо хочу зауважити, що пологове відділення в ЦРЛ – наша велика гордість. Я, до речі, сама народилася у цьому відділенні. Варто сказати, що за останні роки нашої каденції вдалося це відділення відремонтувати, зробити його гарним і сучасним, зокрема кімнату виписки, яка тепер у неймовірних яскравих кольорах. Зараз ми відремонтували палати, установили там гарні душові кабінки, ліжка-трансформери та сучасний кювез для новонароджених, який, до речі, подарував місцевий меценат Андрій Засуха. Цей кювез дає можливість лікарям рятувати дітей вагою від 500 грамів. Завідувач цього відділення дуже хороший, молодий та прогресивний фахівець, до якого охоче приїздять народжувати навіть із інших районів. Що й казати, у нас за минулий рік було більш ніж 800 пологів, і це порівняно з іншими районами Київщини значна цифра.  

- А яка ситуація з іншими відділеннями Васильківської ЦРЛ?

- Одним із наших найбільших здобутків я вважаю новий корпус ЦРЛ. Раніше в нас був старий лікарняний майданчик із дуже страшними приміщеннями. Нам вдалося закрити ці всі відділення та перенести в новий корпус. Він також дуже красивий, із сучасним обладнанням, і, до речі, інтер’єром нічим не поступається клініці "Борис".  Зокрема, минулого року ми придбали надсучасний цифровий флюорограф і наразі, під час пандемії, можемо проводити якісне обстеження. Бо важливими є не тільки стіни та досвід лікарів, а й сучасне обладнання.

- Яка ситуація із навчальними закладами з огляду на нинішню ситуацію?

- Я б вам охоче показала нашу Путрівську школу і Калинівський НВК. Путрівська школа – одна з найкращих сільських шкіл України. І це також наша величезна гордість, як і Гребінківська гімназія. Пріоритетними в роботи райради за всю нашу каденцію були освіта і медицина. Нам вдалося відремонтувати дуже багато шкіл, садочків, змінити освітній простір. Нам вдалося встановити багато лінгафонних кабінетів, обладнати інтерактивні кабінети фізики та хімії, зробити нові спортивні майданчики.

- Зараз дуже нагальна проблема з підпалами трави та сухостою. Як ви боретеся із паліями?

- Звичайно, сільські і селищні ради намагаються складати протоколи. Наразі тяжка ситуація і дуже шкода пожежників, які постійно на виїздах. Звичайно, ми робимо оголошення в Facebook, на інформаційних сайтах, білбордах, у газетах, проводимо бесіди. Робота по протидії ведеться, але, якщо відверто, поки що я б не сказала, що вона є успішною.  Мені здається, що свідомість людей не готова сприймати цю інформацію й зрозуміти, що підпали шкодять усім. Нещодавно в нас був випадок: дідусь, який підпалив траву в одному з населених пунктів, сам від того загинув.  Думаю, таких жахливих прикладів уже достатньо для того, щоб люди зупинилися і перестали це робити. Я просто не уявляю, із якою метою вони це роблять!  Але на сьогодні це одна з найбільших проблем.

- Наскільки нам відомо, Ви чимало часу приділяєте темі домашнього насильства та були ініціатором відкриття відповідного центру.  Що собою являє цей заклад?

- Я активно займаюсь протидією домашнього насильства. Це стало темою мого життя і навіть темою моєї кандидатської дисертації. Я, мабуть, була першою людиною в Київській області, яка приділила цьому питанню багато уваги. Тому вдячна усім депутатам районної ради, які підтримали ініціативу, і тепер у нашому районі функціонує єдиний на Київщині центр допомоги жінкам та дітям, які страждають від домашнього насилля. Комунальний заклад Васильківської райради "Центр протидії домашнього насильства" знаходиться в селі Кодаки. Там є все необхідне для проживання жінок із дітьми. У центрі можна перебувати до 3 місяців, де жертвам домашнього насилля надається психологічна та юридична допомога. Центр допомагає влаштувати дітей у садочки чи школи, а дорослим знайти роботу.

Двері нашого центру завжди відкриті для людей, які хочуть змінити своє життя. У цей непростий час, коли родини знаходяться на карантині вдома, на жаль, сплеск домашнього насильства дуже великий. Тому я хочу всім нагадати, що в нас є гаряча лінія, на яку можна звертатися. Також я закликаю: якщо комусь відомі такі випадки, то не мовчіть і повідомляйте поліцію, адже ця проблема вже давно не приватна, а суспільна. 

- Життя продовжується попри карантин. Як відбувається процес децентралізації. Яка наразі ситуація із ОТГ?

- Наразі в нас в районі є дві ОТГ - Ковалівська та Глевахівська об’єднані територіальні громади.  На сьогодні вже затверджені фінальним перспективним планом ще три громади - Гребінківська, Калинівська і Васильківська. Тому я сподіваюся, що нові вибори пройдуть у складі цих 5 ОТГ на території Васильківського району.  Хоча незрозумілою залишається ситуація з районами: яке буде законодавство і за яким законом будуть проходити нові вибори, який буде адміністративно-територіальний устрій, чи встигнуть затвердити новий, чи будуть вибори за старою системою? Наразі залишилося мало часу та багато запитань.

- Чи у Вас є комунікація з центральною владою. Зокрема, які у вас відносини з нардепом Олександром Дубінським?

- Я з ним не спілкуюся, більше того, ми жодного разу особисто не зустрічалися. Від того часу, як Дубінський став народним депутатом, він періодично надсилає якісь запити та звернення в районну раду, а ми відповідаємо в межах своєї компетенції. Але ніякого живого спілкування, реальної співпраці та реальної допомоги я не бачу. Її просто немає.  Натомість є обливання брудом, побудова якихось піар-кампаній на дискредитацію певних людей. Але ми навчилися з цим жити… Я завжди впевнена в тому, що правда перемагає й неважливо, хто і що про тебе говорить. Треба просто тихо продовжувати робити свою хорошу справу й тоді обов’язково буде успіх. Якщо твої справи щирі і чесні, то вони обов’язково будуть оцінені, а якщо вони будуються на брехні і кривді, люди це теж зрозуміють.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка