Губернатор будівельних майданчиків: чому у Зеленського вирішили призначити "варяга" з Харкова
Голову Київської ОДА Михайла Бно-Айріяна, який пробув на посаді лише 102 дні, поспішно звільнили, а його місце займе харківський бізнесмен Олексій Чернишов. "Моя Київщина" вирішила розібратися, чому стрімко завершилася політична кар’єра "молодого і перспективного" управлінця, якого Зеленський свого часу першим представив серед усіх голів ОДА України
Про імовірність звільнення уже екс-голови Київської ОДА Михайла Бно-Айріяна говорилося мало не одразу після призначення, яке відбулося 10 липня у Борисполі. Його відразу пов’язали з російськими спецслужбами, адже він свого часу працював у інформаційно-аналітичному відділу "Газпрому", проте приховав даний факт у офіційній біографії. Хоча Бно-Айріян постійно спростовував інформацію про свої візити до Москви, але у Держприкордонслужбі нашому виданню неофіційно підтвердили дану інформацію.
За час перебування на посаді Бно так і не став суб'єктом, залишившись маріонеткою в руках тіньових гравців. У ЗМІ чимало писали про те, що його призначення на посаду лобіював Ілля Павлюк – помічник екс-депутата, колишнього голови української митниці Ігоря Калєтніка. Ставлеником Павлюка на Київщині також був ще один екс-нардеп Віктор Тимошенко – колишній начальник Кримської та Львівської митниці. Цікаво, що Тимошенко є уродженцем села Кодаки Васильківського району і має серйозні зв'язки в столичному регіоні.
Саме "війна" з чинним нардепом від 94 виборчого округу Олександром Дубінським, куди входить Васильківський та Обухівський райони, відіграла не останню роль у звільненні Бно-Айріяна. Окрім згаданих Павлюка та Тимошенка, Бно називали залежним від Володимира Коваля – батька голови Київського обласного штабу "Слуги народу", народного депутата від цієї політсили Ольги Коваль. Саме з Ковалем-старшим вже екс-голова КОДА постійно узгоджував свої дії.
Бно-Айріян, окрім свого "антирекорду" з тривалості перебування на посаді голови КОДА, запам’ятається як чиновник-смартфон, адже через соцмережі він полюбляв спілкуватися з громадою області. А от для живого спілкування він обирав тільки зручних співрозмовників. І найгірше: за три місяці на посаді Бно так і не зумів сформувати навколо себе повноцінну команду, адже на посадах і досі залишаються прибічники попередньої влади. Навіть за короткий термін він встиг потрапити у скандал із тендерними закупівлями: йому закидали причетність до закупівлі лінійного прискорювача для Київського обласного онкологічного диспансеру за завищеною майже вдвічі ціною. Але причина звільнення точно не в цих "дрібницях"…
Ще на минулому тижні Бно-Айріян зустрічався з журналістами та жодним чином не показував, що збирається йти з посади. У свою чергу Дубінський повідомляв, що Павлюк і Тимошенко нібито організували підконтрольному голові ОДА зустріч з гарантом, де він отримав ще місяць часу, аби показати результат. Але все перегралося. Причому - в останній момент, хоча про імовірного наступника було відомо ще раніше.
Читайте також: Перший провал "Слуги народу", або Чому Київщина переходить від російського агента Бно-Айріяна до харківських бізнесменів.
У кулуарах говорять, що головною причиною звільнення став переділ будівельного ринку. Майже відразу після призначення у Бно відбувся конфлікт із людьми Коломойського, які мають інтереси в цій галузі. Одним із фронтменів олігарха на Київщині може бути чинний нардеп від 91 виборчого округу Олег Дунда, який до обрання депутатом буд директором будівельної фірми, що належить групі "Приват". За інформацією нашого видання, Бно-Айріян, після розмови з Ковалем, відмовився призначати "правильних" людей на посади у КОДА, що безпосередньо пов’язані із контролем будівництва в області. Саме конфлікт інтересів на високому рівні призвів до скандалу і постійної "травлі" Бно-Айріяна людьми Коломойського.
З огляду на інтереси олігарха на Київщині, абсолютно не дивно, що замінить Бно на посаді досвідчений будівельник з Харкова – Олексій Чернишов. Вперше про імовірність його потрапляння у КОДА стало відомо ще 26 вересня. Але до того часу з відкритих джерел було видалено майже всю негативну інформацію про відомого бізнесмена, засновника інвестиційної компанії VI2 Partners і голову Наглядової ради Українського клубу нерухомості.
Про сферу його діяльності у 90-ті роки відомо небагато, але саме тоді він заробив стартовий капітал. На початку 2000-х років Чернишов почав займатися будівництвом. Його бізнес-партнером став Олександр Фельдман – багаторазовий народний депутат України, один із найвпливовіших людей Харкова. Тоді Чернишов починає співпрацювати з компанією Фельдмана "АВЕК", яка контролює найбільший ринок у Східній Європі "Барабашово", який зараз перетворився на ТРЦ. У 2004 році Чернишов став віце-президентом "АВЕК", а наступного року очолив компанію. Ринок і до цього часу приносить своїм власникам десятки мільйонів доларів на рік. Згодом Чернишов викупив частину пакету акцій компанії Фельдмана.
У 2012 році Чернишов заснував компанію Eastgate Development, яка займається будівництвом і пошуком інвестицій. Саме дана компанія була ініціатором побудови "Київської бізнес гавані" – масштабного оптово-промислового комплексу в районі столичної Троєщини. Проєкт назвали величезною аферою, адже за підрахунками експертів державні дотації будуть перевищувати відрахування у бюджет. Протягом останніх років цей сумнівний проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок для побудови індустріального парку проходить процедуру погодження.
Хоч Чернишова можна вважати "варягом", який заходить на Київщину сам як палець, це не зовсім так. У 2016 році він був неофіційним радником губернатора Максима Мельничука, який безславно закінчив політичну кар’єру на посаді голови Київської ОДА, як і згаданий Бно-Айріян. З Мельничуком у Чернишова – давні дружні стосунки. Також новий голова області добре знайомий з сім'єю латифундистів Засух, які мають серйозний вплив на Васильківський та Фастівський райони. Імовірно, що найближчим часом наближені до Засух почнуть з’являтися на посадах у КОДА, адже власної команди Чернишов немає.
Проте не варто забувати про впливових друзів Чернишова, які разом із ним будуть реалізовувати бізнес-проєкти на Київщині. Він давно товаришує з одним з найвідоміших і найвпливовіших наразі забудовників в столиці – Андрієм Вавришем, якого називають дуже близьким до голови Офісу Президента Андрія Богдана. З Вавришем пов’язують скандальне будівництво у Борисполі, яке триває уже більше 10 років. у 2007 році компанія "Системабуд", серед засновників якої на той момент був Вавриш, почала будівництво ЖК "Альта-град" у Борисполі. Заставою кредиту на будівництво були квартири у майбутньому будинку. Сума позики становила 2 мільйони доларів, які зникли разом зі збанкрутілою компанією…
Насправді призначення забудовника головою Київської ОДА є дуже ризикованим кроком для президента Володимира Зеленського: чинні гравці ринку не будуть в захваті від конкурентів. Тому можна очікувати на початок повномасштабних "будівельних воєн", що лише загострить конфлікти між поліцією, прокуратурою, СБУ та іншими силовиками, які зараз "кришують" напівзаконні забудови у пристоличному регіоні. У свою чергу, Банкова може остаточно втратити контроль над усіма процесами на Київщині.
Не варто забувати, що Чернишов може стати останнім головою Київської ОДА. З великою долею імовірності уже наступного року Верховна Рада прийме зміни до Конституції, відповідно до яких посади голів ОДА будуть скасовані. Після цього очолить ліквідаційну комісію саме Чернишов. У такому разі до нього бігатимуть усі чинні і колишні чиновники, щоб закрити корупційні "хвости", які поспливають під час аудиту…
Водночас доводиться констатувати той факт, що місцеві "еліти" все більше втрачають вплив на політичну ситуацію в регіоні, адже навіть не зуміли нав’язати свою кандидатуру на пост голови КОДА. Як результат – призначення далекого від розуміння проблем Київщини чиновника, який буде чітко виконувати завдання по "бетонуванню" області, а інтереси простих громадян традиційно відходять на другий план. А тут не варто забувати, що жителів Київщини зараз цікавить, як і коли почнеться опалювальний сезон, а також, як буде ухвалено новий бюджет області на 2020 рік. Якщо Чернишов не зробить висновків з недоліків роботи своїх попередників за останні 5 років, а піде шляхом Мельничука, Горгана-Ляльки чи Бно-Айріяна, то його політична кар'єра закінчиться, так і не розпочавшись…
Анатолій Тихий, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Facebook