#

Гучні подвиги і "поховані" справи: як кіберполіція Київщини бореться зі злочинністю

25.06.2021 08:34
Гучні подвиги і "поховані" справи: як кіберполіція Київщини бореться зі злочинністю
Фото з мережі Інтернет

Нещодавнє повідомлення від співробітників кіберполіції Київської області про затримання шахрайки, яка заволоділа акаунтом у  Facebook, беззаперечно достойне уваги. Саме тому портал "Моя Київщина" вирішив порівняти дві історії, що демонструють абсолютно різне ставлення співробітників кіберполіції до проблем жителів столичного регіону в соціальних мережах

Насамперед про позитивну частину цієї історії. Нещодавно до поліцейських Бучі звернулася жінка, яка повідомила про викрадення її акаунта в соціальній мережі. Вона розповіла, що залишила допис із проханням фінансової допомоги у зв’язку із необхідністю проведення операції її чоловіку. На повідомлення "відгукнулася" інша користувачка мережі. Зловживаючи довірою, Інтернет-шахрайка заволоділа особистим профілем потерпілої. У дописі про допомогу вона зазначила свій номер банківської картки, а згодом заволоділа коштами від небайдужих громадян. Також у поліції повідомили:

Правоохоронці провели обшук за місцем фактичного проживання шахрайки, під час якого вилучили мобільні термінали, накопичувачі даних, документацію та банківські картки різних банківських установ України, які містять докази причетності до вчинення кримінального правопорушення.

Жінці оголосили підозру за ч. 1 ст. 190 (шахрайство) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає штраф від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.


Із позитивного все… Після публікації новини до редакції порталу "Моя Київщина" звернувся чоловік, який повідомив про свій гіркий досвід спілкування з кіберполіцією на тему соцмереж. Хоча його історія не про шахрайство, але також потребувала допомоги співробітників поліції.

Як повідомив чоловік, ще в 2018 році йому довелося звернутися до поліції після того, як один із його підлеглих заволодів сторінкою, декількома групами у соцмережі Facebook, профілями в Instagram та Twitter. Після цього він вимагав кошти в розмірі 3300 доларів за їх повернення. Звісно, платити таку суму потерпілий відмовився, хоча втрата інформаційних площ серйозно вдарила по іміджу компанії та відвідуваності Інтернет-видання.

Шукати правди чоловік вирішив у поліції, адже вважав, що правоохоронці мають можливість вирішити ситуацію. Як повідомив потерпілий, він написав заяву, але правоохоронці не вносили відомості до ЄРДР понад півроку. Як зазвичай буває в таких випадках, справа фактично "заглохла". Завдяки старанням колишнього начальника поліції Київщини Дмитра Ценова відомості таки були внесені до реєстру та на якийсь момент здалося, що все вирішиться позитивно.

Усе відбувалося згідно з процедурою: спочатку взяли пояснення в потерпілої сторони, а слідчий почав вивчати справу. Проте довести її до кінця не зумів, адже його перевели в інший відділок. Згодом було призначено нового слідчого, тому потерпілому довелося заново давати пояснення, а представнику поліції вивчати матеріали. Усе б нічого, але, за словами чоловіка, після цього слідчі змінювалися ще три рази, а справу списали в архів. Насамкінець її було закрито через відсутність складу злочину…

Як виявилося, шукати правосуддя в українській правоохоронній системі виявилося марно, адже більше трьох років звернень, пояснень та розмов не дали жодного результату. Звісно, ситуація була б зовсім іншою, якби чоловіку вдалося довести, що дії колишнього підлеглого мали ознаки шахрайства чи крадіжки. Окрім того, у нашій країні поняття інтелектуальної власності дуже примарне, а якщо говорити про соцмережі – взагалі відсутнє. Зараз єдиний варіант відновлення справедливості для потерпілого – техпідтримка Facebook, але точно не правоохоронці. Хоча недоречно стверджувати, що це їх провина, це лише чергова прогалина в законодавстві…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст