#

Хорти Буслава: хто врятує Рось від бариг і чиновників

05.11.2019 06:01
Хорти Буслава: хто врятує Рось від бариг і чиновників

Рік тому з розпачу та рішучого бажання змінити ситуацію на краще на фоні бездіяльності  влади  створилося  громадське об'єднання "Хорти Буслава" (Буслав - древня назва  міста Богуслав) - об'єднання небайдужих до свого міста людей - до його благоустрою, до стану навколишнього середовища, збереження природних та історичних пам'яток в місцевості, де працюють і проживають, проводять своє дозвілля. Про їх діяльність та боротьбу проти інертних "слуг народу"
"Хорти'' - це добровільне неформальне (поки що), об'єднання громадян, яких зблизило одне: любов до свого міста, своєї землі... місця, де пуповина прив'язана. Бажання зробити його кращим, для нас, наших дітей, онуків... На наших зборах  немає офіціозу. Є добрий гумор, є думка кожного (коли й іскри летять!), є колективна праця, сміх, відчуття плеча друга. І головне - є безкорислива любов до своєї землі. А це все вкупі дає нам той адреналін і почуття свободи, які так необхідні кожній людині... Тож приходьте, приєднуйтесь, робіть свій край кращим разом з нами і він відповість вам любов'ю, розкрийте очі... подивіться яка чудова наша земля... тільки давайте їй трішечки допоможемо. Разом..." -  говорить один із співорганізаторів Юрій Гутніченко.
Місто над Россю, Богуслав, має славну тисячолітню історію. Воно розташоване на гранітних пагорбах біля річки Рось і поєднує в собі дух яскравого минулого і  тривожного сьогодення. Заснований  Богуслав у 1032 р. Ярославом Мудрим. В місті збереглися споруди та будинки  більш ніж двохсотлітньої давності, хоча місто не обминали  жорстокі вітри війн та революцій. Крім історичних архітектурних пам’яток,  таких от, наприклад,  як унікальний музей-садиба  Марка  Вовчка, або  Кам’яниця - древня будівля, яка зведена  у 18ст.  і  в якій колись була облаштована релігійна школа для євреїв, а тепер відкрито музей народних промислів, місто має надзвичайні та неповторні природні ландшафтні пам’ятки, заповідні місцини. Найбільш відомою природною пам’яткою є оголення граніту, яке утворює живописний кар’єр. За словами вчених, вік виступів породи складає близько 2 млрд. років. В цьому місці надзвичайно чиста вода, а серед порогів внаслідок видобування каменю утворився кратер-купальня.
Колись у місті переважало єврейське населення. Війна, політична та економічна ситуація зробили свою справу. Стався масовий відтік  євреїв з міста  і,  натомість, місто заселили приїжджі селяни. "Нема  прив’язки на генному рівні, - вважає Юрій Гутніченко. - Звідси – інертність  громади в питаннях життя міста, його розвитку та благоустрою, збереження природи".
На жаль, реалії сьогоднішнього життя такі,  що промислова діяльність, недбале ставлення до  навколишнього середовища  фактично є злочином проти людей і проти природи. Річка Рось , на якій  стоїть славне місто Богуслав, губиться шаленими темпами. І  цьому , крім вини  безпосередніх підприємств та організацій, сприяє повна бездіяльність влади, небажання допомогти у вирішенні цілої низки наболілих питань  та   апатичність, інертність населення, яке  мовчки споглядає  на результати варварського нищення і споживацького, хижацького  використання природних ресурсів, які, як не прикро, не нескінченні.  З приводу тривожної, можна сказати катастрофічної  ситуації на річці Рось ,"Хорти Буслава" зверталися в різні інстанції, починаючи від районних структур і до  обласних, притому, неодноразово. На засіданні  комісії  Київської обласної державної адміністарції, ініційованій громадським об’єднанням "Хорти Буслава" з приводу   проблеми щодо збереження рівню води в річці  Рось Петро Бабій, представник Регіонального  офісу водних ресурсів річки Рось зауважив:
"Басейн річки Рось - це центральний , один з найбільш зарегульованих басейнів України і має велике антропологічне навантаження. Майже 500 тисяч жителів  споживають питну воду з Росі та  водосховищ, які побудовані на ній.  10  промислових водозаборів, 1860 підприємств, 10 ГЕС, 14 водозаборів с/г  виробників. Місто Умань забирає 4,5 млн. куб.м.  води. Для врегулювання цих проблем Верховною Радою було прийнято  Водний кодекс України . За останні 10 років  якість води не  погіршилася, але   згідно  гідрометеорологічних даних встановлено, що  середня температура води в басейні річки Рось збільшилася на 2 градуси Цельсія, виникає інтенсивне цвітіння води, зелених водоростей. До проблеми, що виникла в Богуславі, призвело недотримання законодавства. Гребля та шандори знаходяться у вкрай занедбаному  стані. Водний   кодекс  вимагає у власника дотримання правил експлуатації -2300 літрів води за секунду. За обставин, що склалися, на даній гідроспоруді, виміряти це неможливо. Нехтування правилами Водного кодексу може призвести до техногенних катастроф. Станом на сьогодні на річці  Рось 1800  безгосподарних споруд".

Саме це спонукало групу небайдужих  богуславців звернутися спочатку  до районної влади в пошуках встановлення  винуватців, тобто власників( балансоутримувачів) дамби, відповідальних  за встановлення пропуску води шандорами   та вирішення  проблеми щодо збереження рівня  води в річці Рось, бо в  ТОВ "Енергія-1", підприємстві, чиї ГЕС здійснюють максимальний забір води і створюють проблему, ніякої інформації не дали. На що отримали відповідь за підписом голови Богуславської районної державної адміністрації Ірини Старенької, яка повідомляла, що: "Богуславська районна державна адміністрація не володіє запитуваною інформацією і не зобов’язана  відповідно до компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої  зроблено запит, так  як Богуславська районна державна адміністрація не є балансоутримувачем( власником-користувачем) гідротехнічних споруд на річці Рось у м. Богуслав та відповідно до Закону України  від 09.04.1999 р. №586-XIV "Про місцеві державні адміністрації". Питання дотримання встановлених режимів  роботи  водосховищ річки Рось не є компетенцією адміністрації" 

В перервах між нарадами, зустрічами, написанням чергових запитів та звернень вже у вищі обласні організації, читанням чергових відповідей та відписок, були  щоденні нічні  чергування "Хортів"  в нерестовий період біля річки, вимірювання рівня води, нічні  телефонні дзвінки та   втіха  і задоволення  від того, що  таки вдалося врятувати ікру риби від загибелі.

Наступне звернення громадян, які так  і не отримали  бажаної відповіді  від  районного керівництва, 05.04.2019 року було вже адресовано до обласних керівників:

 "До голови Київської обласної державної адміністрації
Терещука О.Д.
         Раніше річка і місто мирно  співіснували з місцевою ГЕС та був чітко регламентований водозабір згідно Режимів роботи водосховищ комплексного призначення та  водогосподарських систем.
У басейні  річки Рось нові власники  не дотримуються екологічних витрат 2.3 м. куб/сек і повністю ігнорують дане положення. Внаслідок цього вода в основне русло не подається майже зовсім, а 99% потоку спрямовано   через ГЕС. В зв’язку з цим центральна частина міста залишилася без річки. В маловодний період, тобто, влітку, ГЕС  працює вночі, не даючи рівню річки хоч якось затриматись. Це вже призводило до екологічної катастрофи у 2014 році, а зараз ситуація постійно знаходиться "на межі". Враховуючи відсутність санітарних проходів води  через велику дамбу( яка знаходиться  у казковому містечку "Шумок"), в минулом  році на центральному пляжі, що вище дамби, та на  якому купаються як діти так  і дорослі, була виявлена кишкова паличка. Зважаючи на це  пляж для відпочивальників було закрито.   
       З 29 березня  2019 року наказом Управляння державного агенства рибного господарства у м. Києві  та Київській області  встановлюється нерестова заборона. Також існує розпорядження  голови Киїівської ОДА "Про захист  водних біоресурсів  в Киівській області у нерестовий період 2019 року". Але завдяки високим коливанням води даний   наказ та розпорядження  виконати неможливо. Як наслідок-  на межі зникнення більшість цінних видів риби  басейну річки Рось, які  не мають змоги віднереститись.
       В цей час місцева влада не може або не хоче вирішувати проблему, виносити її  на громадські слухання, шукати шляхи вирішення  і лише замовчує ситуацію. Регіональний офіс водних ресурсів  річки Рось, який відповідає за режими, стверджує, що  їхньої вини тут нема, на папері всі  показники в нормі. ГЕС  теж відхрещується. Винних, як завжди , нема! Точнісінько  так само, як і води в річці. Оскільки до ключових повноважень  обласних державних адміністрацій віднесено врегулювання питаль використання землі, природних ресурсів та охорони довкілля- просимо невідкладно втрутитися  в ситуацію, що склалася на річці Рось в місті Богуслав.
     Звертаємося до Вас  від імені жителів  міста Богуслав з великим проханням  посприяти   вирішенню  даної проблеми, ухвалити компромісне рішення, щоб діяльність  енергетиків не була на шкоду міста, жителям та  екосистеми річки  Рось в  цілому.
     Переконані, що комплексне  вирішення    існуючої ситуації можливе лише із залученням всіх зацікавлених сторін- органів місцевої  влади та самоврядування, ГЕС,  Регіонального офісу  водних ресурсів річки Рось  та інших. Враховуючи актуальність та   важливість даної проблеми( особливо початок нерестового періоду) просимо розглянути наше прохання у найшвидші терміни".
 12.04.2019 року "Хорти Буслава" отримали відповідь від  заступника  департаменту-начальника управління  Київської обласної державної адміністрації А.Андрущенка, який  повідомив:
"Департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації (далі- Департамент) в межах компетенції розглянув колективне звнрнення мешканців м. Богуслав щодо екологічного стану  річки Рось, яке надійшло від Київського обласного контактного центру 05.04.2019 р. №0000027-ХИ та повідомляє наступне:

Для покращення екологічного стану річки Рось, забезпечення потреб у воді населення та підприємств басейну, Басейновим управлінням водних ресурсів річки Рось у 2018 році розроблено інвестиційний проєкт " Зменшення  надмірної зарегульованості та покращення гідрологічного стану річки Рось".
На даний час проєкт розглянутий Міністерством екології та природних ресурсів України та знаходиться в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України.
Інвестиційний проєкт передбачає здійснення наступних заходів:
- реконструкцію підприємств водопровідно-каналізаційного господарства;
-будівництво очисних споруд на зливовій каналізації міст  і селищ;
-відведення прибережних захисних смуг вздовж річки  та навколо водойм;
- реалізацію державного інвестиційного проєкту " Зменшення надмірної зарегульованості та покращення гідрологічного стану річки Рось";
-приведення  у відповідність до вимог чинного законодавства  користування водними об'єктами на умовах оренди;
- підвищення відповідальності  за стан  прибережних захисних смуг вздовж річок та водойм;
-підвищення відповідальності за невиконання режимів роботи водних об'єктів.
Реалізація даного інвестиційного проєкту спрямована на дотримання режимів роботи водних об'єктів  та дозволить покращити гідрологічний та екологічний стан річки Рось".

На жаль, ні вартості даного проєкту, ні термінів його виконання вказано не було. Хоча на одному з попередніх засідань в районній райдержадміністрації  її головою Іриною Старенькою було озвучено суму 1,5 млн. грн, виділених з обласного бюджету та витрачених для розчистки відрізка русла річки Рось, яка, нібито не дала ніяких результатів.
Далі по хронології:
24.04. 2019 року  - запит до Департаменту КМДА з питань  цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;
 22 травня 2019 року –  спільна нарада   в районній держадміністарції з питання: "Шляхи вирішення проблеми щодо збереження рівня води в річці Рось";
10 червня 2019 року - чергова нарада  в районній держадміністрації з питання: "Шляхи вирішення пробеми щодо збереження рівня води в річці Рось";
13 червня 2019 року -  нарада   з питань  техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Богуславської районної державної адміністрації з питання: "Про  недопущення екологічної катастрофи у басейні  річки Рось на території Богуславського раойну, пов’язаної з діяльністю Богуславської ГЕС".
На цьому засіданні були заслухані думки сторін,  а саме,  представника Регіонального  офісу водних ресурсів  річки Рось  Олександра Махиню, який підтвердив,  що  робота ГЕС безпосередньо впливає на витрати  води, які йдуть по основному руслу річки Рось; заступника  голови райдержадміністарції Олександра Салату, голову райдержадміністрації Ірину Стареньку, які анонсували проведення  комісії ТЕБ та  НС з метою вжиття   більш дієвих заходів щодо обмеження шкідливої  діяльності підприємства ТОВ  "Енергія-1" та позитивного вирішення проблеми.   На жаль, ТОВ "Енергія-1",відповідач, до якого позивається громадське об’єднання "Хорти Буслава"  з приводу проблеми  щодо збереження  рівня води в річці Рось, надала  документи , які підтверджують право власності лише  перед початком наради, тому вивчити їх досконало  не було можливості.  Начальник відділу   техногенно-екологічної безпеки ТОВ «Енергія-1» Євген Сенча всіляко відстоював інтереси підприємства, посилаючись  на  документи, затверджені Держводагенством України, згідно яких, мовляв,  і працює ГЕС.
Виступив також юрист ТОВ "Енергія-1" Олександр Чередниченко, який спростував попередню інформацію голови Богуславської райдержадміністрації Ірини Старенької про те, що не зважаючи на сплачені податки, дане підприємство не  зробило  відповідних вкладень у розвиток інфраструктури району, з ним не  було заключено  соціальної угоди про  співпрацю,  та повідомив, що з початку роботи ТОВ "Енергією-1"  були внесені    інвестиції не тільки   в бюджет міста, а й в районний. Той випадок, що не знаєш, кому й вірити, не маючи відповідних документів для підтвердження.
Громадська  активістка з об’єднання "Хорти Буслава" Юлія Гейко поділилася статистичними даними: "Згідно інформації  з відкритих джерел внесок ТОВ "Енергія-1" в бюджет району становить 0,64% від загального  бюджету  міста, весь податковий  внесок становить 1,8 млн. гривень, що означає 50 грн. на 1 людину в рік.  Натомість ми маємо величезні екологічні проблеми та рекреаційні втрати".
За підсумками наради, бо були ще й проміжні  з протоколами та рішеннями,  вирішили  і постановили:
1.1. Пропозиції О.Салати - заступника  голови райдежрадміністарції вдяти довідома.
1.2. Директору  ТОВ "Енергія-1" Т. Дзвінчук спільно  з Регіональним офісом  водних ресурсів річки Рось:
Розробити  правила експлуатації Дибинецької та Богуславської ГЕС з відповідним погодженням та надати  відповідні  копії документів до Богуславської районної державної адміністрації та Богуславської міської ради.
Термін до 01.08.2019 року.
1.3. Богуславському  міському голові В. Дяченку та  Регіональному офісу водних ресурсів річки Рось:
Вжити  заходів щодо встановлення та забезпечення функціонування пункту обліку води на основному руслі річки Рось    у місті Богуслав . Термін до 01.09.2019 року.
1.4. Богуславському міському голові:
Вжити  заходів  щодо   встановлення  власника греблі на основному руслі  річки Рось у місті Богуслав.
Термін до 01.08.2019 року.
1.5. Директору ТОВ "Енергія-1" Т. Дзвінчук:
Після встановлення власника греблі на основному  руслі річки Рось  власнику  провести ремонтні роботи греблі  та замінити шандори.

І найголовніше: жоден з цих пунктів  виконаний не був ні до призначеного терміну, ні тим більше, після.  Своєрідним гальмом  цьому, як вбачають громадські активісти  "Хорти Буслава", послужила безвідповідальність та безкарність  чиновників при владі, недолугість  наших законів, перетасування владних повноважень,  непевна поки що ситуація  зі створення ОТГ. У будь-якому разі лише активність місцевих жителів може змусити чиновників та бариг-бізнесменів все ж таки дати задню - і повернути Рось до життя...

Тетяна Іванчук, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook