#

Кадровий дефіцит, або Чому кожен дев’ятий житель Київщини не отримає сімейного лікаря

25.01.2019 06:07
Кадровий дефіцит, або Чому кожен дев’ятий житель Київщини не отримає сімейного лікаря

Медична реформа в Україні є однією з пріоритетних. Щоправда, цей процес все більше стає схожим на глобальну оптимізацію, адже основне навантаження за контролем здоров’я населення лягає на плечі сімейних лікарів. "Моя Київщина" вирішила розібратися, який стан із впровадженням сімейної медицини у столичному регіоні

Варто почати з того, що теперішня модель медицини розділена на три ланки, яким відповідає рівень складності надання медичної допомоги. Проте основою всього залишається "первинка", реформуванню якої приділялося найбільше сил та ресурсів. Для цього будуються нові ФАПи та амбулаторії, а також ремонтуються старі будівлі. За рахунок державної субвенції у Київській області буде додатково збудовано 16 нових медичних закладів, які безумовно потрібні для надання медичної допомоги мешканцям області.

За інформацією нашого видання, більше 1 млн жителів Київщини, що становить близько 60% населення столичного регіону, вже підписали декларації з сімейними лікарями, тобто обрали собі того фахівця, до якого буде постійно можна буде звернутися зі своїми скаргами. Кількість тих, хто заключив договір з лікарем, постійно зростає, адже з липня 2019 року громадяни без свого сімейного лікаря не зможуть отримати безкоштовні послуги (перелік), які передбачило МОЗ України.

Ні для кого не секрет, що від кількості підписаних декларацій залежить заробітна плата лікаря первинної ланки. Відповідно до регламентованого навантаження, медики у сільській місцевості можуть обслуговувати до 1 200 чоловік дорослого і дитячого населення, а в містах – до 1 500.

Якщо говорити про міста, то тут ситуація простіша, адже густота населення велика, а це дозволяє заключити договір з тим спеціалістом, який знаходиться поруч. От у селах все набагато гірше: малого того, що вони можуть знаходитися далеко одне від одного, так ще й жителів там буде дуже мало, а це не дозволяє "посадити" в кожному віддаленому населеному пункту по лікарю.

Усе це відбувається на фоні серйозного кадрового дефіциту. За даними Департаменту охорони здоров’я Київської ОДА, у столичному регіоні є 1 027 лікарів первинної ланки, які зареєстровані в системі електронного здоров’я НЗСУ eHealth, що становить 98,5% від загальної кількості. Але найбільш гостро стоїть питання нехватки 168 лікарів загальної практики. Зрозуміло, що мова йде не про міста та районні центри, а про віддалені села, але там також проживають люди, переважно похилого віку, які також потребують медичної допомоги.

Нашому виданню також стало відомо, що у Київській області діяла "обласна програма підготовки лікарських кадрів для лікувальних закладів сільської мережі на 2010-2018 роки", яка була затверджена рішенням сесії від 30.09.2010 № 809-34-V зі змінами (внесені рішенням сесії від 21.06.2012 №370-19-VI). Відповідно до цієї програми, за кошти обласного бюджету в НМУ ім. О.О. Богомольця навчалися 148 студентів. Але після закінчення навчання в університеті вони зобов’язувалися відпрацювати 3 роки лікарями загальної практики у сільській місцевості Київської області.

Але сталася "маленька" проблема, про яку нашому виданню повідомив один із колишніх студентів НМУ, який навчався за загаданою вище програмою. Після завершення навчання в медичних закладах екс-студенти ще не можуть працювати лікарями, для цього потрібно пройти інтернатуру. Але обласні чиновники не передбачили коштів на навчання в інтернатурі. В обласному департаменті знайшли унікальний вихід: молоді люди повинні самостійно заплатити за своє навчання.

Наш співрозмовник зазначив, що у нього особисто не було можливості оплатити своє навчання, тому стати лікарем йому не вдалося. А ті, хто змогли оплатити від 60 до 100 тис грн за навчання в інтернатурі, працювати сімейними лікарями не погодилися, а обрали собі більш вузьку спеціальність, а тому позбулися всіх попередніх зобов’язань. Залишається відкритим питання, хто винен у тому, що область втратила велику кількість молодих спеціалістів?

За даними Головного управління статистики Київської області, кількість жителів столичного регіону становить близько 1,8 млн людей. Якщо зараз в області не вистачає 148 лікарів загальної практики, значить трохи більше 200 тис жителів Київщини потенційно залишаються без медичної допомоги на первинній ланці. Тобто фактично йдеться про кожного 9 жителя столичного регіону. Важко повірити, що у Київській ОДА зможуть знайти потрібну кількість кадрів до липня поточного року, аби усі жителі Київщини мали змогу отримати свого сімейного лікаря…

Антон Болбочан, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram