#

Київщина без світла: що відбувається з лімітами на електрику

06.06.2024 08:00
Київщина без світла: що відбувається з лімітами на електрику
Київщина постійно потрапляє під відключення

Протягом останнього місяця більшість регіонів країни серйозно страждають від постійних відключень електроенергії. Особливо гострою проблемою це стало для Києва та столичного регіону. Чи зможе влада за наявної ситуації якщо не повністю вирішити проблему, то хоча б пом’якшити життя рядового українця за таких обставин, розбиралася «Моя Київщина»

Безумовно, ситуація в українській енергетиці в результаті постійних рашистських ударів по об’єктах інфраструктури можна охарактеризувати як катастрофічну. Нещодавно заступник міністра енергетики Микола Колісник повідомляв, що втрати становлять понад 9,2 ГВт потужності. Деякі західні ЗМІ говорять про ще більші втрати: так, британське видання Financial Times пише про те, що якщо до повномасштабного вторгнення Росії внутрішнє виробництво електроенергії в Україні становило близько 55 ГВт електроенергії, то зараз ця потужність виробництва впала нижче 20 ГВт.

Щоправда, пізніше в у Міненерго заявили, що матеріал Financial Times «має ознаки дезінформації та ІПСО в інтересах Росії». Але виявилося, що претензії у міністерства на чолі з Германом Галущенком не до того, скільки втрачено енергетичних потужностей, а до того, що британські журналісти звернули увагу на зростання тарифів. 

Відомство назвало неправдивою інформацію про підвищення тарифів удвічі. «Зокрема констатується, що 31 травня було ухвалено рішення про підвищення тарифів на електроенергію для населення у 2 рази. Це є відвертою брехнею і маніпуляцією. Адже розмір тарифу збільшився на 63% і є велика різниця між 60 та 100%», - підкреслили у Міненерго.

Ще одне зауваження від міністерства: мовляв, анонімне джерело у коментарі FT заявило, що в Україні «повинні готуватися до життя в холоді і темряві».

«Таке твердження спрямоване на поширення страху та паніки серед населення», - вважають у Міненерго.

На яке саме населення – британське чи все ж українське – була спрямована стаття британського видання Financial Times, питання риторичне. Тим паче, що схожі речі нещодавно заявляв радник премєр-міністра, енергетик Юрій Бойко.

Водночас доводиться констатувати, що попри справді вкрай складну ситуацію з енергетикою влада часто замість того, щоб в такій скрутній ситуації підтримати людей та вести повноцінну інформаційно-просвітницьку роботу, формує своєю (без)діяльністю ще більшу недовіру з боку суспільства.

Мабуть, чи не найбільш яскравий приклад безвідповідальних дій влади полягає в тому, що обіцяні владою (а також деякими «прокладками» на кшталт ахметівського ДТЕК) графіки практично ніколи не дотримуються. Причому, це стосується як початку відключення, так і його завершення. Люди і так позбавлені світла протягом десяти, а то й п’ятнадцяти годин за добу, і хотіли б розпланувати той недовготривалий «світлий» час на різні необхідні речі, але позбавлені такої можливості.

Окрема історія – так звані ліміти. На цій темі регулярно спекулюють представники енергетичної системи. Так, ввечері в середу, 5 червня, «Укренерго» повідомило, що через перевищення лімітів на Київщині зараз запроваджено аварійні відключення електроенергії. Що це означає на практиці – зрозуміло: область поринула у пітьму.

Але насправді влада не пояснює, у чому ж саме полягають ці ліміти. І чому в один день світло є, а в інший його нема. Така мовчанка закономірно призводить до появи різних конспірологічних теорій як-то байку про олігархів, які нібито крадуть електроенергію, продаючи її на Захід.

Про олігархів – трошки нижче. Наразі важливо те, що цілковита «совковість», яка простежується у діях керівництва Міненерго, веде до серйозних проблем і падіння довіри до влади у громадян. Як розповіли «Моїй Київщині» джерела в енергетичному секторі, Кабмін вдарив в штангу з так званими лімітами, фактично розподіливши їх за принципом «середньої температури по палаті» - виділяючи приблизно однакові потужності на кожну з областей країни. І це притому, що близько 20-25% населення України наразі живуть саме в Києві і області.

Є надія, що в Кабміні врешті прокинуться і затвердять новий механізм визначення лімітів споживання електроенергії. Подейкують, що вже зараз над цим ведеться робота. Утім, це лише частина величезної проблеми.

Справді, у нас склалася вкрай дивна ситуація, коли хвіст у вигляді ДТЕК та його «дитини» Yasno, що належить олігарху Рінату Ахметову, виляє собакою, а конкретно – мало не всією українською енергетикою. Подейкують, що згадане вище різке (хай не 100%, а 60%) зростання тарифів є ніщо іншим, як результатом «лобіювання» групи Ахметова.

На жаль, і тут влада веде себе досить інертно. Хоча приклад того, як можна безболісно прибрати «прокладку», яка сидить на енергетиці, заробляючи гроші на повітрі, лежить на поверхні. Так, минулого року іншого олігарха – втікача Дмитра Фірташа – позбавили облгазів.

Після націоналізації незаконно прихватизованих Фірташем облгазів не сталось катастрофи. Навпаки, держава отримала можливість впливу на стратегічні активи. Та головне – приватний монополіст втратив можливість шантажу.

Виникає закономірне питання – чи ми можемо собі дозволити «зайвий рот» у вигляді Ахметова? Чи може все ж таки краще почати реформувати енергетичну галузь. І не лише розбудовуючи галузь по-новому, але й прибираючи з неї паразитів. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст