#

Київщина туристична: найцікавіші місця Переяслав-Хмельницького району

19.06.2020 08:00
Київщина туристична: найцікавіші місця Переяслав-Хмельницького району
Церква Іоана Богослова

"Моя Київщина" продовжує серію матеріалів, в яких познайомить читачів з унікальними місцями столичного регіону. Ми пройдемося по кожному району області, щоб показати унікальні місця та красоти Київщини

Переяслав-Хмельницький район знаходиться на півдні Київської області, й  має дуже давню історію, як решта районів Київщини. За епохи Київської Русі це було Переяславське князівство, яке тоді охоплювало всю лівобережну частину Середньої Наддніпрянщини і землі на північний схід, у XVII—XVIII ст. — Переяславський полк. Із ліквідацією автономії України наприкінці XVIII ст. Переяслав став повітовим центром Полтавської губернії. А вже з 1921 року Переяславський повіт входить до Київської губернії, а після утворення Київської області в 1932 році Переяславський район ввійшов до її складу. В 1943 році Переяславський район став звичним для нас Переяслав-Хмельницький.

Нині адміністративно-територіально район поділяється на 1 міську раду та 31 сільську раду, які об'єднують 51 населений пункт, де можна відвідати дуже багато цікавих місць. Зокрема, сучасна територія району зберігає пам’ятки Трипільської, Зарубинецької та Черняхівської культур, багато цих пам’яток відкрито по обох берегах Дніпра, а також уздовж річок Трубіж і Супою. А історико-культурну спадщину Переяславщини представляють:

  • 63 пам’ятки історії та культури;
  • 123 археологічні пам’ятки;
  • 29 пам’ятних знаків жертвам Голодомору;
  • 5 могил воїнів-інтернаціоналістів.

Отже, перейдемо до ТОП- 8 цікавих місць даного району.

Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини

Це музей просто неба, який знаходиться в околицях міста Переяслав. На території 30 га розміщено 13 тематичних музеїв, в яких на огляд відвідувачів виставлено 122 пам'яток народної архітектури та понад 30 тисяч пам'яток матеріальної і духовної культури. Музей відкритий щодня з 9-ї до 17-ї години.

Можна багато розповідати про це місце, але краще його побачити на власні очі, адже цікаво побувати в тематичному музеї українського рушника та дізнатися більше про однин з найголовніших символів українського народу. Окрім того, тут є  музей космосу, де на огляд виставленні крісло-ложемент з космічного корабля «Союз», комплекс обчислювальної техніки «Мінськ-1», чинний макет космодрому «Байконур» та інші експонати.



«Криниця святого Георгія»

Зовні вона не примітна, але належить до геологічної пам'ятки природи місцевого значення, та за словами жителів і легенд, має цілющі властивості, у які вірити чи не вірити обирає кожний для себе сам.

Спочатку, за переказами, там було джерело, але потім, щоб воно не замулювалося, хтось викопав у тому місці криничку, яка освячена церквою на честь св. Георгія та знаходиться в урочищі «Гай» у селі Горбань.

Ташанський парк

Цей надзвичайно гарний парк був закладений у 1775 році графом Петром Рум'янцевим-Задунайським, який отримав, згідно з указом Сенату, від Катерини ІІ село Ташань. Тоді він побудував замок на високому правому березі річки Супій. Далі парк тільки збільшувався. Син графа наказав викласти з цегли широку алею, яку з обох сторін обсадили каштанами та кленами у два ряди, а також за його життя у парку збільшилася кількість дерев різних порід.

Кожний наступний власник Ташані всіма силами розвивав парк та підтримував його в належному стані. Навіть за радянської влади парк «почував» себе непогано, не зважаючи на  те, що було демонтовано графський замок, а на його місці відкрили базарну площу.


Зараз, на жаль, ситуація гірша. Студениківське лісництво перестало впорядковувати парк, адже на початку 1990 року перестали виділяти кошти для цього. У багатьох місцях з'явилися чагарники, лісові зарослі, а також були непоодинокі спроби вирізки цінних порід дерев.

"Акація біла"

Це дерево у 1845 році в місті Переяслав висадив відомий переяславський лікар А. Й. Козаченком разом із Тарасом Шевченком.


Церква Святого Іллі

На жаль, до наших часів збереглися лише руїни даної церкви, яку побудували 1861 році коштом колезького секретаря Кирила Оплачка. Вона мала риси псковсько-новгородського архітектурного стилю з класичними елементами оздоблення, з п'ятьма цибулеподібними куполами.

У радянські часи храм перетворили на склад для зерна, але з 1941 року служби відновилися та тривали аж до 1960 року, поки село Циблі не було перенесене дещо вище із зони затоплення Канівського водосховища. А коли водосховище було заповнене водою, то церква опинилася на невеликому острові неподалік від берега, до якої можна дістатись лише човном або вбрід.



Церква Воскресіння Христового

Також до нашого часу збереглася у вигляді руїн. Церкві Воскресіння Христового була збудована в 1855 році. Тоді на її зведення виділив кошти поміщик Михайло Каневський.

Великої руйнації церква зазнала під час радянських часів, але стіни храму виявилися міцними та достояли до наших днів.



Михайлівська церква

Одна з найстаріших будівель Переяслава. Була побудована 1750 році з каменю. Споруда накрита двосхилим дахом, а по периметру церква оперезана фризом, прикрашеним керамічними розетками. В середині можна побачити розписи XVIII–XIX ст., які належать до київської школи живопису. Також поряд розташована дзвіниця.

Музей патології людини

Був створений відомим лікарем та краєзнавцем Переяславщини Олексієм Стефановичем, який власними руками збирав унікальні експонати та сам консервував їх у формаліні. Музей знаходиться у місті Переяслав на другому поверсі приміщення патологоанатомічного відділення центральної районної.


Там можна побачити понад 100 експонатів. На огляд виставленні органи людей, які мали серйозні проблеми зі здоров’ям.

Усі фото взяті з мережі Інтернет. 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Єва Басіста
журналістка