#

Коли навколо всі – бандити: хто і чому не поділив "Столичний" ринок під Києвом

04.06.2021 08:00
Коли навколо всі – бандити: хто і чому не поділив "Столичний" ринок під Києвом
Столичний ринок

Розбірки між двома напівкримінальними угрупуваннями за контроль над одним із найбільш прибуткових суб’єктів господарської діяльності Київщини переросли в повноцінну – ледь не військову – операцію. "Моя Київщина" вирішила розібратися в тому, хто і чому не поділив "Столичний ринок"

Журналісти з місця подій у четвер 3 червня повідомили:

Уранці о 6:30 до павільйону увірвалося 100 спортивних молодиків із кувалдами, сокирами та у бронежилетах. Пригнали для штурму БРДМ. Поліція приїхала та заблокувала тітушок усередині. О 9.30 сюди пригнали Нацгвардію, яка оточила павільйон.

Сторони конфлікту – а всередині теж знаходилися тітушки – застосували димові пакети та шумові гранати.

Реакція поліції була традиційно більш стриманою. За словами правоохоронців, на ринку "Столичний" стався конфлікт на ґрунті з’ясування прав власності. Показово, що на місце прибули не лише патрульні, але й вибухотехніка та спецпризначенці.

Зі свого боку адміністрація Столичного ринку на офіційному сайті та у Facebook заявила, що "відбувається силове рейдерське захоплення ринку".

Загалом, якщо звести цю історію до одного знаменника, то диспозиція в цьому шоу вийшла такою: атакують "тітушки", що пов’язані зі скандальною забудовницею Владою Молчановою. Захищаються "тітушки", пов’язані зі структурами донбаського "авторитета", екснардепа Юри Єнакієвського (справжнє прізвище – Іванющенко). Хто з них правий? Як це часто буває в подібних історіях, ніхто.

Для того, щоб зрозуміти ситуацію, варто перенестися в 2010 рік – у "незабутні" часи режиму Януковича, коли дерибан землі набув просто циклопічних масштабів. Ділянка, на якій з’явився ринок, раніше належала до земельного фонду державного агрокомбінату "Пуща-Водиця"  це держпідприємство за часів Януковича нахабно "розпилили", забравши у нього близько тисячі гектарів землі в Києві та Київській області. Так, сади у столичному мікрорайоні Виноградар, які тоді відібрали у "Пущі-Водиці", вирубали та зараз цю територію забудовує компанія "Stolitsa Group", власницею якої є згадана вище Влада Молчанова.

Власне, приблизно та ж історія відбулася з ділянкою 160 га в Софіївській Борщагівці, яку віддали ділкам під ринок. Тоді спрацювали централізовано – із одного боку діяв міністр АПК в уряді Азарова Микола Присяжнюк, із іншого – активно сприяв цьому ще один Присяжнюк – Анатолій, на той момент голова Київської ОДА. Пізніше – уже після Революції гідності – він приїздив туди та піарився, розповідаючи про свої здобутки в розбудові ринку. Здобутки справді були, але куди "текли" гроші?

Питання – кому ж належить цей ринок – довго залишалося відкритим. Журналісти-розслідувачі головним куратором цього проєкту називали тодішнього голову МінАПК Миколу Присяжнюка. Власником 77,5% підприємства "Ринок сільськогосподарської продукції "Столичний" було ТОВ "Аграрний маркетинговий центр". Його засновниками на паритетних умовах виступали львівський центр "Шувар" (їм належав аналогічний ринок у місті Лева) і киянин Віктор Пономаренко.

Держава щедро вкладала гроші в цей приватний проєкт. Будучи заснованим у 2009 році, уже через рік "Ринок сільськогосподарської продукції "Столичний" отримав від Міністерства аграрної політики статус гуртового ринку. Тоді ж новостворена структура почала активно освоювати бюджетні кошти. У 2010-2011 рр "Столичний" отримав із держказни майже 110 млн грн.

Але вже в 2012 році прийшов час знімати вершки: мажоритарним акціонером стала британська "Goodlight Capital Limited", що входить до сфери бізнес-інтересів народного депутата від "Партії регіонів" Юрія Іванющенка, хоча формальним бенефіціаром був такий собі Олександр Стельмах. Журналісти відстежили, що на цю лондонську компанію був також оформлений інвестфонд Іванющенка "Нові технології", який керував іншими його активами.

На думку спостерігачів, ця схема передачі структурам Іванющенка була задумана з самого початку – тим паче, що пізніше стало відомо, що власники ТОВ "Аграрний маркетинговий центр" (засновник ринку "Столичний") продали свої частки компанії Goodlight Capital Ltd за… 44 тис грн. Таким чином, у структур, пов’язаних із Юрою Єнакієвським, опинилося 55% акцій цього ринку.

Утім, у "Столичного" був ще один співвласник  фірма "Сучасні ринкові інновації". Вона фігурувала серед майже сотні компаній, що входили до "Stolitsa Group" Молчанової. Деякі з них — "Конкорд-ДС Плюс" та "Мартін"  також отримали під забудову землі агрокомбінату: ті самі, що на Виноградарі.

Тривалий час жодних проблем у міноритаріїв із оточення Молчанової та бенефіціаріїв із орбіти Юри Єнакіївського не виникало. Ба більше, на думку деяких дослідників цього корпоративного конфлікту, фактично обидві структури мали спільний координаційний центр. Важливу роль тут відігравала (і, схоже, відіграє) фігура однієї з найвпливовіших і одіозніших фігур в оточенні Януковича – Андрія Портнова, який був заступником голови Адміністрації президента, а також головним "смотрящім" за судами.

Майже всі представники "Stolitsa Group", так чи інакше, були пов’язані з Портновим. Депутат Київради Денис Москаль (за часів Януковича намагався "клонувати" в Київраді "Батьківщину", але йому це "пробачили") був помічником-консультантом нардепа Портнова, коли той перебував у БЮТі. Цивільний чоловік Молчанової – одіозний ексочільник управління юстиції Криму Сергій Коровченко, теж у минулому – помічник Портнова. Сестра Коровченка – дружина депутата Київради Віталія Нестора – Яна, теж побувала у "приймах" в одіозного посіпаки Януковича.

Цікаво спостерігати за подальшими подіями. Наприкінці 2020 року в ЗМІ з’явилася інформація про те, що проти "фунта" Юри Єнакіївського Олександра Стельмаха відкрили кримінальну справу за шахрайство. Буцімто він узяв 2,5 млн доларів авансу за продаж частки в 54,25% у ринку "Столичний". Купляти цю частку зібралася "Stolitsa Group". Однак після отримання грошей Олександр Стельмах без жодних причин і пояснень раптово перестав виконувати взяті зобов'язання і з порушенням досягнутих із покупцем угод звільнив колишнє керівництво "Столичного" і призначив туди своїх людей.

До того ж у грудні минулого року стало відомо, що в тих самих 54,25% акцій з’явився інший власник – київський підприємець Євген Горбач. У ЗМІ (і в команді Молчанової, яка просувала відповідні меседжі у пресу) побачили руку Андрія Портнова – того самого, який до цього так дружив із групою "Stolitsa Group", а тепер забезпечував юридичний супровід по активах Юрія Іванющенка в Україні.

Нібито саме за ініціативою Портнова контрольний пакет "Столичного" ринку було переоформлено на Євгена Горбача, який є директором-підписантом у фірмах Івана Гранцева та Євгена Веничука – близьких соратників і бізнес-партнерів Андрія Портнова.

Власне, це й стало стартом повномасштабної війни. І вже, схоже, ніхто не може точно сказати, чи справді Стельмаху давали ті 2,5 млн доларів. Протягом майже року біля ринку "Столичний" чергували члени правих організацій, зокрема "Правого сектору" із "безстроковою протестною акцією" й погрожували покупцям унести їх до чорного списку – мовляв, їхні гроші йдуть "на підтримку бойовиків і сепаратистів". Нещодавно "Правий сектор" пікетував будинок міністра юстиції Дениса Малюськи.

Міністр натомість повідомив про спроби рейдерського захоплення ринку "Столичний" через маніпуляції з Єдиним державним реєстром.

Зараз же все дійшло до прямого протистояння між угрупуваннями та спробою силового вирішення суперечки.

Виникає закономірне питання: як заспокоїти обидва угрупування "добродіїв", що перетворили найбільший ринок Київщини на майданчик для бойових дій? Імовірно, одним із найкращих варіантів вирішення цього питання стало б повернення до так званого "нульового" етапу. Справа в тому, що на державній землі (можна собі уявити, скільки коштує 160 га біля столичної Кільцевої) за державні кошти було збудовано ринок, яким користуються (а деякі – намагаються) персонажі із м’яко кажучи неідеальною репутацією.

Чи можливо повернути "Столичний" ринок у державну форму власності (або створити комунальне підприємство при Київській ОДА)? Як тут не згадати про те, що всередині травня президент Володимир Зеленський доручив провести повний аудит земель і державних резиденцій в Конча-Заспі і Пущі-Водиці та встановити повний перелік осіб, які там проживають. Земля під ринком, як ми писали вище, належить державному агропідприємству "Пуща-Водиця". І закономірно було б повернути її назад – разом із ринком.

Та чи піде на такий варіант Банкова? У будь-якому разі вирішувати цю проблему доведеться на найвищому рівні – інакше скоро молодики прийдуть туди не з кувалдами, а з автоматами. А судячи з настроїв обох сторін, там заради контролю над ринком готові на все…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Микола Тицький