#

Корупція на Бородянщині: як голова Пісківської ОТГ Рудніченко напрацювався на дюжину кримінальних проваджень

17.07.2020 12:10
Корупція на Бородянщині: як голова Пісківської ОТГ Рудніченко напрацювався на дюжину кримінальних проваджень
Рудніченко з Пісківки

Образно кажучи, на "до і після Рудніченка" поділився час для багатьох жителів селища Пісківка, що на Бородянщині, і вони вважають, що мають громаду не республіканського типу (республіка – із латиниці "спільна справа"), а феодальну вотчину, де вміло використовується риторика децентралізації, а на практиці застосовується суто середньовічні прийоми впливу на підлеглих, зокрема й на залежних від голови депутатів, бо деякі з них мають власний бізнес і не хотіли б неприємностей із боку влади.

Загалом, під мішень інтересу всеукраїнського руху проти політичної корупції "Під контролем" Рудніченко потрапив ще тоді, коли виконкомом очолюваного ним ОТГ були застосовані непрозорі схеми при реконструкції котелень громади, зокрема й для Тетерівської школи.

З’ясувалося, що у грудні 2017-го під керівництвом Анатолія Рудніченка в ОТГ почали облаштувати котельні для теплопостачання соціальних об’єктів. Саме тоді виконком ОТГ уклав угоди на виконання робіт по будівництву та реконструкції, не маючи кошторису робіт та без проведення експертизи. При цьому оплата здійснена до завершення виконання робіт. Згідно з оприлюдненими договорами, роботи виконував місцевий підприємець Олександр Наконечний. Проте навіть сам голова громади визнав, що роботи виконував не він, а абсолютно інша фірма.

Але увага громадських експертів зовсім не заміняє інтересу правоохоронців. А втім, після того, як ця ситуація набула розголосу, події почали розвиватися досить швидко. Ще до кінця 2017-го прокуратура Фастівського району відкрила кримінальне провадження. А в лютому 2018 року громадяни Пісківської селищної об'єднаної територіальної громади ініціювали петицію щодо висловлювання недовіри своєму голові.

Ініціатор збору петиції громадський активіст Ірина Пастернак мотивувала появу її "відсутністю результатів роботи голови ОТГ на займаній посаді". Тим більше, що підставою для цього є воля людей, які на звітних зборах у Пісківській гімназії 11 лютого 2018 року більшістю голосів визнали його роботу за 2,5 роки незадовільною. Люди громади кричали голові "Ганьба!"

Претензій, озвучених людьми, було чимало. "За більше ніж два роки роботи голова не зміг організувати роботу апарату належним чином, не створив ефективно-діючих комунальних закладів, повністю переклавши відповідальність за комунальну сферу на ФОПи,  що й не виконують роботи, за які отримують кошти. Гроші, отримані з бюджету на медицину повернули в район, обіцяна лікарня нормально не функціонує. Дороги в селищі жахливі, при бюджеті у 48 млн за минулий рік для благоустрою селища не зроблено нічого. Крім того, голова не може знайти порозуміння з громадянами, підприємцями і меценатом, який із Канади фінансує розвиток спорту у селищі", - розповіла Ірина Пастернак.

Електронну петицію встигли підписати двісті осіб. Натомість регламентна комісія місцевої Ради тоді відмовилася провести позачергову 27-му сесію, тим паче з таким порядком денним. Формальним приводом для відмови стали зауваження щодо важкості ідентифікувати декого з підписантів, а також претензії щодо лексики тексту документу, що "дискредитує органи державної влади". Також зазначено, що в ньому наведені твердження, які, мовляв, "не мають юридичного підтвердження".

Але це були, як кажуть лише квіточки. А про ягідки також із явно корупційним смаком свого часу немало писали в ЗМІ.

"Дивні речі відбуваються в селі Пісківка Київської області: ми вже писали, на що перетворив селищний голова Анатолій Рудніченко “курорт місцевого значення”, фактично знищивши водойму. Але це ще не все. Влада хоче збанкрутити житлове комунальне підприємство (ЖКП) через штучно створений борг у 1,7 мільйонів гривень, але чомусь знаходить 1,5 мільйони на утримання за рахунок бюджету так званої "кишенькової армії", а точніше – приватної охоронної фірми!", - йдеться у зачині матеріалу "Кримінальна варта Пісківки: кишенькова армія "феодала" завдає удару по ЖКП", опублікованому минулого року.

Також у публікаціях розповідається, як навчився Рудніченко розправлятися з принциповими працівниками, які не хотіли йти на його оборудки – з директором ЖКП Віктором Федоровим та з юристом цього підприємства Оксаною Федієнко.

Окремої розмови заслуговує розповідь про придбання автомобіля швидкої допомоги, який відразу після придбання у селищі  прозвали "катафалком", оскільки автівка зовсім не відповідала вимогам надання медичної допомоги, оскільки в ній ноші треба класти на підлогу. А що можна покласти на підлогу, як не мертве тіло? Окрім того, виявляється, що в кабіні не було місця для медичного персоналу.

До того ж придбана машина була з грубим порушенням закону, але про це дещо нижче.

Загалом кримінальні провадження проти Рудніченка – справа перманентна,  сам він підтверджує лише три, правозахисники кажуть про дванадцять епізодів, які нині знаходяться в стадії досудового розслідування.

Щодо відкритих кримінальних проваджень голова Пісківської селищної ОТГ полюбляє самовпевнено повторювати тезу: "Внесення в єдиний державний реєстр досудових розслідувань абсолютно нічого не означає".

Схоже, голова ОТГ, вміло маневруючи між поняттями володіння, користування та розпорядження майном та  бюджетом громади, ще й набив руку в протистоянні судовим позовам, як квартиранти з "Воронячої слобідки" з роману Ільфа та Петрова "Золоте теля". Пам’ятаєте: "Такий квартирант сипатиме всілякими юридичними слівцями, яких набрався в різних "присутственних" місцях, говоритиме не "карається", а "наказуються", "не вчинок", а "дєяніє". Себе називатиме не "товариш Жуков", як йому належить називатися з Дня народження, а "потерпіла сторона"?

Приміром, у травні минулого року суд у рідному Бородянському районі закрив справу проти нього, відкриту за ст. 172-4 Кодексу про адміністративні правопорушення "Порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності". Позивна претензія констатувала відсутність у декларації інформації щодо наявність корпоративних прав, а саме: одночасне співзасновництво приватної фірми (мабуть, без зайвої скромності названої на свою честь) ТОВ "Рудкомплект Плюс" та заняття виборної посади голови Пісківської селищної ОТГ .

Про один із позовів сам Рудніченко 27 січня поточного року на власній сторінці у Facebook із приємністю повідомив:

"Сьогодні відбулися судові засідання щодо обрання мені міри запобіжного заходу. Слідчі подавали клопотання про домашній арешт і відсторонення від займаної посади, та суд відхилив клопотання як бездоказові. Висловлюю вдячність усім тим, хто знайшов час і не побоявся відкрито мене підтримати".

Побоюватися "відкрито підтримати" чинну владу, погодьтеся, це щось новеньке, коли представники влади для збереження своїх позицій навпаки скрізь на повну використовують адміністративно-командний ресурс. У цьому контексті дивним виглядає й намагання Рудніченка назвати своїх опонентів "кишеньковою опозицією".

Вищезгадане видання "Народна правда" свого часу досить яскраво описало ситуацію, коли рішенням виконкому ОТГ у селищі було засновано КП "Громадська варта""охоронна контора, яка за повноваженнями не може навіть місцевих наркоманів ганяти, але гроші отримує регулярно", - констатували тоді колеги, звертаючи увагу на те, що одночасно була запроваджена програма її підтримки з місцевого бюджету.

"От тільки такого громадського формування ніде не зареєстровано, а є КП. Тобто, програма у нас фінансує громадське формування, а гроші перераховують на комунальне підприємство!" – розкрила журналістам парадоксальну й досить цікаву схему фінансування новітніх і вельми затратних "дружинників" громадська активістка Ірина Пастернак.

"Немає коштів на дороги, соцвиплати, а на варту знайшлися! І чималі. У 2018 році для цієї організації був куплений автомобіль за 200 тис грн і виділено 900 тис грн фінансування з місцевого бюджету. Майже 1,3 млн грн отримали відразу, отак сходу, нічого ще не робивши. Крім цього, було виділено приміщення, ремонт зробили, людей набрали", – каже Ірина Пастернак.

"Можливо, у великих містах і є сенс, щоб на підмогу поліції створювати таке формування. У нашому селі я такого сенсу не бачу. Камери поставили, був відділ в апараті селищної ради з трьох осіб, ну нехай би ще взяли пару, але створювати повноцінне підприємство з головним бухгалтером, начальником, диспетчером, водіями і охоронцями в масштабах невеличкого селища! Такого прикладу я більш ніде не знайшла!" - підсумувала вона в торішній публікації.

На 28 липня перенесено засідання Вишгородського районного суду щодо розгляду обвинувального акту відносно голови Пісківської селищної ради об’єднаної територіальної громади за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України (розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена в особливо великих розмірах) КК України та ч. 1 ст. 366 КК України (підроблення офіційних документів).

Також Прокуратурою Київщини до Господарського суду Київської області пред’явлено позов в інтересах держави в особі Північного офісу Держаудитслужби України, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Пісківської селищної об’єднаної територіальної громади до замовника та переможця торгів про визнання недійсним рішення, договорів та зобов’язання повернути грошові кошти в сумі майже 600 тис грн.

Так, Фастівською місцевою прокуратурою встановлено, що переможцем вказаної закупівлі обрано товариство, тендерна пропозиція якого не відповідала усім умовам та кваліфікаційним критеріям, зазначеним в тендерній документації. Більше того, предмет закупівлі придбано за завищеною ціною.

Унаслідок вказаних дій на рахунок юридичної особи з бюджету селищної об’єднаної територіальної громади перераховано 590 тисяч гривень, незважаючи на те, що легковий автомобіль фактично не являв собою автомобіль швидкої медичної допомоги, а право власності на транспортний засіб не було перереєстровано за селищною об’єднаною територіальною громадою.

"У разі доведення вини в суді останньому загрожує покарання у виді позбавлення волі строком до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна",- резюмує у релізі пресслужба прокуратури Київської області.

Тим часом соратниця голови ОТГ пані Юлія Соловйова в одному з останніх постів у соцмережі радісно сповіщає земляків: "Маю хорошу новину, майже (тут і далі- курсив - наш) завершальний етап по створенню курорту місцевого значення "Пісківка і прилеглі території" розпочато... 14.07.2020 року подано і 15.07.2020 року оприлюднено через Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля подано Повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля".

Курорт, звичайно, - справа непогана, але практика свідчить те, що якщо впроваджувати такі проєкти без достатніх інвестицій, то процес може затягнутися надовго і земляки ще не один рік будуть милуватися зовсім не курортним пейзажом навколо себе. Пам’ятаєте, як у вже згаданих Ільфа і Петрова слюсар-інтелігент Полєсов вирішив модернізувати ворота на подвір’ї будинку, де мешкав, зовсім не один? І доки ходив до крамниці за матеріалом та обладнанням,  сусідні хлопчаки розібрали кріпильні деталі на сувеніри. Тож стало неможливо не тільки вдосконалити ворота, але й використовувати їх у класичний спосіб…

Окремої розмови заслуговує затяжна епопея з намаганням Рудніченка накласти лапу на майно спорткомплексу (який був збудований на кошти закордонного інвестора з Канади, уродженця селища),  що стало яскравою ілюстрацією на недавньому круглому столі "Розвал спортивної інфраструктури Київщини: безвідповідальність влади та "засилля схемщиків" у спортивній індустрії". І до цієї теми ми ще повернемося у наших наступних публікаціях.

Наразі, як зізналися опоненти Рудніченка, зменшити його фінансово-майнові апетити неможливо, апеляція до районних та обласних структур неефективна. Перші пропонують знайти згоду, в області за більш реалістичну перспективу: взяти за арбітра саму громаду на наступних виборах, які відбудуться рівно через сто днів. На свідомий вибір земляків вони власне й розраховують.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Олександр Воронін
журналіст