#

Безкультур'я: чому на Київщині обрізали фінансування

20.01.2021 08:01
Безкультур'я: чому на Київщині обрізали фінансування
Фото з мережі Інтернет

"Моя Київщина" досліджує та підводить підсумки "культурного" року в Київській області, а також говорить про закладені в бюжет суми на розвиток галузі у 2021 році

Пандемія коронавірусу минулого року докорінно змінила плани по мистецтву, фестивальному рухові, а також книговидавництву, не лише Київщини, але й України та й всього світу загалом. Карантинні обмеження не найкращим чином повпливали на мистецькі заходи, що зрештою змушені були перейти в режим онлайн, або ж взагалі скасовані чи перенесені на наступний рік. Але, попри заборони та карантини, потреба людей у мистецтві не зникла, а навпаки стала більш відчутною, бо це – один із найголовніших чинників, що сприяє піднесенню духу та покращенню настрою.

Ми вирішили зробити підбірку цифр, які демонструють, як жив культурний напрямок Київщини протягом 2020 року , а також "культурний паспорт" області.

Робота всіх закладів культури області підпорядкована Управлінню культури Київської обласної державної адміністрації, що було перейменовано розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 15.07.2020 року № 341 "Про упорядкування структури Київської обласної державної адміністрації".
Відповідно  до розпорядження 3 серпня 2020 року № 372, було затверджено Положення про Управління культури Київської обласної державної адміністрації. За даними звіту роботи Управління культури Київської обласної державної адміністрації за перше півріччям 2020 року, мережа закладів культури складається з 835 клубних закладів, 870 бібліотек, 61 школи естетичного виховання, 41 державного музею, 2 парків культури та відпочинку, Академії мистецтв ім.Павла Чубинського, курсів пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв культури, обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи, центру охорони  і наукових досліджень пам’яток культурної спадщини.
Професiйне  мистецтво  області представлене  Київським академічним обласним музично–драматичним театром iм. П.К.Саксаганського, навколо якого донедавна точилися серйозні кадрові баталії, Будинком органної та камерної музики, симфонічним оркестром "Академія". Усього в області 1814 закладів та установ культури. Мережа музейних закладів Київської області складається з 41 музею, із яких 2 заповідники та 6 музеїв обласного підпорядкування. Музеї Київської області в першому півріччі 2020 року відвідали понад 3,7 тис осіб, кількість предметів основного фонду зросла на 21 тисячу (3%) і становить 398,4 тис одиниць обліку, проведено 11 тис екскурсій, організовано 622 виставки. На території Київської області під охороною держави перебуває 4 209 об’єктів культурної спадщин.

Станом на цей час у Київській області  функціонує 12 кінотеатрів, 9  – міських, 3 – у сільській місцевості, 24 зали для демонстрування із загальною кількістю місць – 3 332.  

У селі  Фурси Білоцерківського району діє клуб дитячої творчості "Калина", у селі Дибинці Богуславського району – гончарська школа, у місті Вишгород – школа юного гончара, у Василькові діє студія образотворчого мистецтва та гончарства ім. Михайла Денисенка, щорічно в Білоцерківському краєзнавчому музеї проходить обласна дитяча виставка творів декоративно-прикладного мистецтва "Краса руками молодих".    

Варто зауважити, що Управління культури Київської ОДА співпрацює з обласними відділеннями та осередками національних творчих спілок, організовуючи та проводячи спільні мистецькі акції. Кращих із кращих діячів культури, мистецтв, майстрів народної творчості відзначають преміями – Київською обласною літературною премією імені  Григорія Косинки, Київською обласною премією в галузі народного мистецтва імені Петра Верни, Київською обласною премією в галузі образотворчого мистецтва імені Івана Сошенка, обласною  музичною премією, 20 стипендіями голови Київської облдержадміністрації видатним діячам культури області. 
На теренах  області діють мистецькі навчальні заклади, мережа яких складається з Академії мистецтв, якій у 2019 році присвоєно почесне ім’я Павла Чубинського, та 61 школи естетичного виховання, де навчаються 544  студенти  Академії мистецтв,  зокрема 426 – на денному відділенні та 118 – заочно. У школах естетичного виховання навчаються 19 902 учні, у сільській місцевості навчається 4470 учнів. Їх навчають відповідно  2066 викладачів, із них у сільських школах – 440.  На базі шкіл  функціонує 389 художніх колективів, 22 з них  –  мають почесне звання "зразковий" і  10  колективів викладачів мають звання "народний". Кращі творчі колективи, а також окремі виконавці із шкіл мистецтв та Академії брали участь у найпрестижніших мистецьких проектах національного і міжнародного рівнів та отримали найвищі оцінки та нагороди.

Як звітує Управління культури КОДА, протягом першого півріччя 2020 року було організовано та проведено низку пам’ятних, державних та культурно-мистецьких  заходів, зокрема: День Соборності України, мітинг-реквієм до Дня вшанування пам’яті Героїв Крут, обласний захід із вшанування Героїв Небесної Сотні, із нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, медіакультурний проєкт "Київщина читає Ліну Костенко", присвячений 90-річчю від дня народження поетеси, урочисті заходи з нагоди  відкриття першого в Україні пам’ятника видатному громадському діячу, вченому-етнографу, фольклористу,  автору Державного гімну України Павлу Чубинському та проведення Всеукраїнського мистецького фестивалю "Чубинський fest" у місті Бориспіль, Обласні заходи з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні (приміщення облдержадміністрації), XXIX Обласний огляд-конкурс читців, присвячений пам’яті Т.Шевченка (м.Київ), Обласні заходи з нагоди Дня пам’яті та примирення та відзначення 75-ї річниці перемоги над нацизмом у  II Світовій війні, пленер "Мар’янівська пастораль -2020. Подих Акварелі", присвячений 120-ій річниці від дня народження І.С.Козловського".

У 2020 році  на Київщині  відбувся обласний конкурс "Бібліотечний stand-up вперше Made in Ukraine". Незважаючи на те, що в Україні впроваджено карантин, у бібліотеках Київської області життя вирувало в режимі онлайн. Так, КЗ КОР "Київська обласна бібліотека для дітей" за підтримки Київської обласної державної адміністрації та Київської обласної ради провела Обласний конкурс теревень "Бібліотечний stand-up вперше Made in Ukraine".

6 листопада 2020 року, напередодні  Дня української писемності та мови, у  КЗ КОР "Білоцерківський краєзнавчий музей» відбулася презентація двох тематичних виставок:

"9 листопада – День української писемності і мови" із фондів наукового архіву та бібліотеки музею, де представлені книги, які утверджують українську мову як єдину державну мову України, та фотодокументальну виставку "Українська мова – це наша гордість, мудрість та щасливе мирне майбутнє", хоча в позаминулому році був прецендент, коли на День писемності та мови музей зачинив свої двері для відвідувачів та виставки робіт

"Земля із небом гомонить" заслуженого  художника України Анатолія Марчука, мотивуючи це раптовою боротьбою з міллю та гризунами.

У серпні 2020 року КЗ КОР "Київський обласний центр народної творчості" було започатковано та проведено Перший Київський обласний відкритий фестиваль "ФолькКрай", що відбувався дистанційно.  Для перегляжу журі від численних  аматорських колективів області було надіслано майже сто відеороликів українських пісень.
Десятки конкурсів та фестивалів, організованих  ентузіастами спільно з відділами культури районів області, або ж без них, також  відбувалися в онлайн режимі. До прикладу, так провели у липні-серпні літературно-мистецький фестиваль "Поезія лелечого поля" на Васильківщині, фестиваль дитячої творчості "Ранкова зірка" на Ставищенщині та ін.

Із книговидавничою галуззю ситуація дуже критична. Не було зроблено жодних кроків із боку держави, щоб підтримати і книговидання, і книгопоширення. Карантин значно знизив купівельну спроможність населення, а закриття книгарень під час карантину негативно повпливало на стан справ у галузі, яка не настільки розвинена, аби продававти книги онлайн, забезпечивши цим нормальне функціонування та життєдіяльність. За інформацією ЗМІ, у мережі книгарень "Є" заявили, що без підтримки держави українські книжки невідворотно витіснятимуть російські.

Нагадаємо, що на сесії  Київської обласної ради депутати більшістю голосів ухвалили обласний бюджет Київської області на 2021 рік. Про це повідомила Київська обласна рада, зауваживши, що з початку нового року на Київщині буде стабільне фінансування  важливих соціальних сфер, зокрема медицини, освіти, культури. Також бюджетом передбачена підтримка пільгових категорій громадян і жителів області, що опинилися в скруті.
Варто зауважити, що новий бюджет підтримали депутати від "Батьківщини", "Слуги народу" та "ОПЗЖ", тоді як депутати "За майбутнє" та "Європейської солідарності" не голосували, мотивуючи це тим, що побачили проєкт бюджету тільки у сесійній залі буквально напередодні голосування. Оскільки мають до нього багато зауважень, то збираються оскаржувати ухвалу в суді.

За бюджет-2021 проголосували 43 депутати. Як повідомив у себе на фейсбук-сторінці депутат від ЄС Тарас Костін:

Проєкт бюджету було роздано депутатам прямо на сесії. Швиденько в турборежимі, без обговорення, чинна влада пакетно проголосувала за всі питання, яких ніхто не бачив. Ясно, що навіть за кілька годин такий об'єм документів неможливо опрацювати. Такий важливий документ протягнули наосліп, у ручному режимі. Звісно, реальну картину ми побачимо вже після Нового року, коли цей бюджет оприлюднять.

Тарас Костін у своєму дописі озвучив такі  цифри:

Окремо хочу зупинитися на питанні, із яким хотів виступити, а саме: чому зменшено фінансування комплексної програми розвитку культури Київської області на 2021 рік із 3,1 млн гривень на 1,04 млн. Яку сучасну та демократичну державу можна збудувати з таким ставленням до культури? Зменшено навіть таку мізерну суму. Однак збільшено фінансування на правоохоронні служби...

На виконання заходів Програми розвитку творчого потенціалу та культурного простору Київської області на 2017-2020 роки в 2020 році було передбачено кошти у сумі 3 100,0 тис грн. Проте, як видно зі звіту, протягом I півріччя 2020 року на виконання заходів Програми кошти не виділялися.

У новому році уряд уже встиг затвердити План заходів щодо реалізації новітньої Концепції реформи фінансування системи культурних послуг.

Він спрямований на перехід від утримання бюджетних установ до фінансування наданих ними культурних послуг, що має сприяти раціональному використанню ресурсів,  і що, власне,  є однією із засад децентралізації влади в Україні.

Поки ж деякі новостворені ОТГ зачиняють та ліквідовують бібліотеки, музеї та будинки культури з огляду на їх нерентабельність. Тож, чи буде виконаний хоч один пункт із цього плану з огляду на досвід минулих років та при такому бюджеті, покаже час.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст