#

Культурний процес на Київщині: чи згадає новий губернатор про "гуманітарку"

19.11.2019 06:00
Культурний процес на Київщині: чи згадає новий губернатор про "гуманітарку"

Столичний регіон має глобальні проблеми в освітньому, медичному та культурному напрямку. Як зупинити «схлопування» цих галузей на Київщині – на це питання має відповідати влада на чолі з новим головою ОДА, якщо він справді захоче цим займатися, а не сконцентрується на інших – більш вигідних напрямках діяльності

Після того, як 28 жовтня наказом президента Володимира Зеленського харківський бізнесмен Олексій Чернишов був призначений головою Київської обласної державної адміністрації, серед експертів та громадських діячів почали прогнозувати, на яких питаннях зосередиться новий очільник Київщини. Особливо активно обговорювалися питання, так би мовити, економічного характеру. Як приклад, наведемо цитату екснардепа Сергія Лещенка: «Ціна питання - потоки і земля в Київській області, яка є найдорожчою в Україні».

Навряд чи при такому розкладі бралися до уваги вирішення новим губернатором інших проблем області, зокрема й гуманітарних.

Нещодавно, 14 листопада, Верховною Радою в другому читанні ухвалено проєкт закону про Державний бюджет України на 2020 рік. За це рішення проголосували 280 народних депутатів. У новому бюджеті порівняно з минулорічним передбачені збільшені показники видатків, за винятком субсидій, на всі види соціально-гуманітарної сфери, а також уперше заплановані окремі бюджети у сфері освіти на «Спроможну школу для кращих результатів» вартістю 3,5 млрд грн, щорічну грошову підтримку для кожного молодого вчителя (21 000 грн); у сфері креативної індустрії та культури: програма мобільності молоді – 500 млн грн.

Зрозуміло, що згідно з Державним бюджетом і в бюджетах обласних рад зміняться плани, цифри, та показники на наступний рік. Невідомо тільки, чи зміниться щось конкретно в освіті, культурі, спорті, які завжди фінансувалися по залишковому принципу, і на які, як у країні в цілому, так і в областях, зокрема в Київській, давно та міцно покладено великий хрест. Інколи з-під нього вибираються окремі смільчаки, але частіше вигулькують спритники від бюджету - майстри «пиляння і розпилювання».

Програмі створення опорних шкіл як новинці у сфері освіти передувало закриття сотень малих і безперспективних шкіл, реанімувати які ніхто й не брався. А для кожного села, де закрилася школа, це, хоч і невелика, але справжня трагедія. Нема школи, вважай – нема села. І навпаки, питання катастрофічного перевантаження закладів шкільної та дошкільної освіти пристоличних зон, як в Ірпіні, Броварах та інших містах-супутниках Києва теж ніхто не береться вирішувати вже чимало років.

Це ж саме можна сказати й про будинки культури, бібліотеки, музеї, більшість із яких виживають тільки завдяки ентузіазму та винахідливості їх працівників. Область «схлопується»: закрито та ліквідовано десятки дільничних лікарень, відділень пошти та ощадбанку, аптек та дитячих закладів. Це, зрозуміло, зроблено не за один рік, але нинішній стан є незадовільним, і це треба якось вирішувати.

Звичайно, були певні здобутки та зрушення. Проте, вони нівелювалися такими випадками, як, наприклад, обвал стелі нового спортивного залу в школі №4 у м. Вишневе у грудні 2018 року, де дивом вдалося уникнути жертв. У результаті досі ніхто й пальцем із чиновників не поворухнув, щоб відремонтувати будівлю…

Музеї, бібліотеки – у більшості сіл та містечок Київщини вони знаходяться в абсолютно занедбаному стані. Шкільні довгобуди, зокрема в Українці та Микуличах, це лише верхівка айсбергу.

Як на ці та інші подібні проблеми в Київській області відповість Олексій Чернишов? Чи зацікавить нового очільника-бізнесмена стан гуманітарних справ довіреної йому області? Чи зрозуміє пан Чернишов важливість цього напрямку?

Пану Чернишову доведеться добре напрягтися, аби до кінця року встигнути продемонструвати хоч якісь наочні успіхи. І головна проблема полягає в тому, що Київщині, аби стати «вітриною соціальних реформ та взірцем економічного зростання для всієї країни», як заявив голова ОДА у своєму першому зверненні до громади столичної області, недостатньо бажання лише самого губернатора…

Тетяна Іванчук, « Моя Київщина» 

Читати "Моя Київщина" у Telegram