#

Легалізація медичного канабісу: як бути?

03.08.2023 08:00
Легалізація медичного канабісу: як бути?
Фото з мережі Інтернет

Бути чи не бути медичному канабісу в Україні вирішуватимуть у Верховній Раді вже зовсім скоро. У першому читанні за законопроєкт №7457, що передбачає легалізацію медичного канабісу, проголосували 268 депутатів. Щоправда, така підтримка нововведень від народних обранців дещо обурила громадян. Які ж є «за» та «проти»  узаконення маріхуани в нашій державі та чого очікувати вже найближчим часом, читайте в матеріалі «Моєї Київщини» 

Що таке медичний канабіс?

Медичний канабіс або ж медична маріхуана – рослинна сировина коноплі, що містить канабідол або ж дельта-9-тетрагідроканабідол (ТГК). Саме дві вищезазначені з-поміж понад сотні різних психотропних речовин, наявних у коноплі, застосовуються із лікувальною метою. Причому канабідол не має вираженої психоактивної дії, а ТГК – має незначні наркотичні властивості (залежно від дозування).

Зауважимо, що медичний канабіс (рослину Cánnabis satíva чи виділені з неї хімічні речовини) використовують у 56 країнах світу в процесі лікування більше 50 патологічних станів, зокрема хронічного болю, артриту, ревматизму, діабетичної нейропатії, різних форм склерозу тощо. Його також уживають задля знеболення симптомів онкозахворювань, хвороб Альцгеймера і Паркінсона, а також рідкісних форм епілепсії серед дітей та постравматичного стресового розладу (ПТСР) серед військових.

Відтак на необхідності легалізації медичної маріхуани наголошує Міністерство охорони здоровʼя України, запевняючи, що це не наркотики, які викликають залежність, а ліки:

 

Вони потрібні більш ніж двом мільйонам українців – такі дані Мінсоцполітики. А оскільки триває війна, кількість тих, хто потребуватиме такого лікування, збільшуватиметься.  

Спроби легалізувати медичний канабіс в Україні

 

Перша спроба датується ще 2019 роком. Саме тоді більше 50 народних депутатів зареєстрували проєкт закону 10313 «Про забезпечення фундаментального права на життя»Відповідно до регламенту, документ зняли з розгляду, як тільки Володимир  Зеленський розпустив парламент.

 

Згідно з законодавством України, до 2021 року в медичній практиці використовували три імпортовані препарати на основі канабісу для лікування розсіяного склерозу, фармакорезистентної епілепсії, а також подолання наслідків хімієтерапії в онкохворих. Однак 9 квітня 2021 року Кабмін виключив вищезгадані речовини з переліку психотропних речовин, наркотичних засобів і прекурсорів. 

 

Новий законопроєкт № 5596 «Про регулювання обігу конопель у медичних цілях і науково-технічній діяльності» зареєстрували вже в червні 2021 року на вимогу електронної петиції, яку підписали понад 25 тисяч людей. 

 

13 липня того ж року відбулося позачергове засідання, на якому одним із пріоритетних питань Президент визначив саме законопроєкт про медичний канабіс. Але документ не затвердили йнавіть у першому читанні («за» були лише 184 нардепи). Додам, що цих голосів забракувало й для скерування документа на доопрацювання в комітет.

 

Фактично через рік, 10 червня 2022 року, у парламенті зареєстрували проєкт закону №7457 «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни».

 

Свої «за” висловили Міністерство охорони здоровя України, Рада національної безпеки і оборони та Президент країни Володимир Зеленський.

 

Отож 13 липня 2023 року Верховна рада в першому читанні ухвалила відповідний законопроєкт про легалізацію медичного канабісу. Із-поміж 341 присутніх нардепів ініціативу підтримали 268. 


Зокрема 183 голоси «за» віддали представники політсили «Слуга народу»19 – від партії «Голос»16 – «Платформа за життя та мир» (колишня ОПЗЖ), 12– депутатська група «Довіра», 11 – партія «Відновлення України»10 – «Європейська солідарність» та 8 із групи «За майбутнє». Найбільше голосів проти було у фракції «Батьківщина». Ініціативу підтримала лише депутатка Олена Шкрум.

Як голосували депутати-мажоритарники з Київської області?

  • Округ №90 – Микола Бабенко («Біла Церква разом») – «за»;
  • Округ №91 – Олег Дунда («Слуга народу») – «за»;
  • Округ №92 – Валерій Колюх («Слуга народу») – утримався;
  • Округ №93 – Анна Скороход («Слуга народу») – «за»;
  • Округ №94 – Олександр Дубінський – відсутній; 
  • Округ №95 – Олександр Горобець («Слуга народу») – «за»;
  • Округ №96 – Ольга Василевська-Смаглюк  («Слуга народу») – «за»;
  • Округ №97 – Микола Галушко («Слуга народу») – не голосував;
  • Округ №98 – Сергій Бунін («Слуга народу») – «за».

Отже, 6 із-поміж 9 депутатів-мажоритарників схвально проголосували за законопроєкт про легалізацію медичного канабісу. Не голосував лише Микола Галушко, Валерій Колюх утримався та був відсутній Олександр Дубінський.


Законопроєкт прийнято за основу в першому читанні. Згодом буде ще й друге читання.

 

Народний депутат України від Київщини Валерій Колюх наголошує:

 

Хотів би зауважити, що попри те, що я свідомо утримався при голосуванні за відповідний законопроект у першому читанні, я не проти легалізації медичного канабісу. Проблема цієї теми в тому, що згаданим законопроектом передбачена не лише легалізація медичного канабісу для тяжкохворих пацієнтів. Тут йде також мова про вирощування канабісу на сільськогосподарських угіддях нашої держави, що призведе до перетворення України в сировинний придаток та постачальника сировини для глобальних фармкомпаній - виробників препаратів на основі канабісу. 

 

І як би мене не переконували у тому, що цей закон принесе надприбутки нашим фермерам і сільгоспвиробникам, які засіватимуть поля не кукурудзою чи соєю, а коноплею, я впевнений, що подібне рішення призведе насамкінець до виснаження наших чорноземів та падіння доходів тих же фермерів. 

 

Крім того, для тих, хто вважає, що легалізація медичного канабісу сприятиме зниженню доходів наркоторговців та їх покровителів, зауважу, що для реалізації цієї мети варто піти шляхом декриміналізації вживання та зберігання канабісу для особистих потреб. Як це робиться в багатьох цивілізованих країнах, які не вирощують сировину самостійно, а лише переробляють її та легально розповсюджують. 

 

Народний обранець Колюх також наголошує, що ухвалення відповідного законопроєкту відверто лобіюють у парламентських колах: 

 

За чотири роки депутатської діяльності я вперше стикнувся з таким відвертим лобізмом, тиском та навіть погрозами за необхідність прийняття цього законопроекту, що говорить про те, що за гарною ідеєю допомоги та гуманізму для пацієнтів, можуть приховуватися невиправдані ризики для нашого суспільства.

 

Про ризики говорить і ексголова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець, наголошуючи, що для використання канабісу в медицині не потрібно ухвалювати спеціальний законопроєкт:


У нас є перелік постанов, де регламентовано десятки медичних препаратів, що використовуються з обмеженим медичним доступом. Є спеціальний реєстр, як їх виписувати, як їх списувати, як їх отримувати тощо. До жодного з цих препаратів ніякі закони не приймалися, тому що в цьому немає потреби.

 

Приймати закон потрібно не задля легалізації медичного канабісу. Йде маніпуляція суспільною думкою і багатьом здається, що закон потрібен щоб облегшити біль онкохворих.  Насправді для цього ще 5 років тому просто потрібно було постановою Кабміну внести канабіс у перелік препаратів із обмеженим використанням. Усе, крапка. І для тих категорій, що страждають ПТСР чи мають онко і потребують канабісу, канабіс був би вже давно доступним.

 

Відтак Ольга Богомолець вважає заклик легалізувати медичний канабіс цілковитою брехнею та маніпуляцією. Річ у тім, що:

 

Закон потрібен, щоб легалізувати саме вирощування канабісу у промислових масштабах. І не медичного, а розважального канабісу. 

Тож тим, хто лобіює наркобізнес. варто вийти до людей і сказати чесно, що вони не будуть сіяти соняшники, кукурудзу тощо. Не розвиватимуть економіку, а вирощувати в Україні канабіс, тобто маріхуану-коноплю. До того ж цей законопроєкт не звільняє від відповідальності за незаконний обіг канабісу.

 

Натомість депутатка Верховної Ради від фракції «Голос» і членкиня комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ольга Стефанишина переконує, що постановою не можна вирішити питання, які стосуються легалізації медичного канабісу. До того ж народна обраниця запевняє, що в законопроєкті №7457: 


Ми виписуємо досить жорсткі умови контролю процесу вирощування медичного канабісу в Україні. Це вирощування в теплицях, відеоспостереження, штрих-коди на кожному кущі, електронні рецепти, роль і зобов’язання МВС і МОЗ у забезпеченні належного контролю. 

 

Щодо думок, чи експортуватимуть вирощений в Україні медичний канабіс за кордон, Ольга Богомолець стверджує:

 

Це ліки передусім для українців, які потребують медичного канабісу. А таких наразі приблизно 6 мільйонів. Щодо продажу ліків або сировини за кордон, наразі ми не робили заборони на експорт. На мою думку, закон і не має це робити. Як буде далі, побачимо.

 

Отож у питанні медичного канабісу все залежить від дозування. Якщо доза коноплі завелика, то це вже наркотик, який викликає фізичну залежність та зміни у психіці людини. Якщо ж притомна, то медичний препарат, що застосовується передусім для знеболення тяжких патологічних станів, а не лікування захворювань. 

 

Важливо, що законопроєкт про легалізацію спрямований на узаконення вирощування коноплі в Україні. Відповідно й усіма ризиками щодо несанкціоноваго вирощування та тим, що сировину або ж ліки експортуватимуть у країни, де вирощування канабісу в медичних цілях не легалізоване. Відкритими залишаються й питання, хто зароблятиме на новому бізнесі та чи не вб’є новий закон бізнес українських аграріїв.

 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст