#

Лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок: В Київській обласній раді наша сила співпрацює з "Батьківщиною"

21.09.2018 05:00
Лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок: В Київській обласній раді наша сила співпрацює з "Батьківщиною"
"Моя Київщина" поспілкувалася з Олегом Тягнибоком

Під час візиту на Київщину голова Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олег Тягнибок поспілкувався з кореспондентом «Моєї Київщині», розповівши про діяльність нинішньої Верховної Ради, бачення виборчої реформи, підвищення тарифів на газ та електроенергію для населення, а також про політичні амбіції

- Політичний сезон почався разом зі стартом роботи Верховної Ради – головного політичного майданчику країни напередодні президентських виборів. Яких якісно нових змін можна очікувати від нової сесії парламенту?

- Ніяких якісних змін від нової сесії очікувати не доводиться, бо це одна з останніх сесій цього скликання. Ми вступили в передвиборчий період, і відповідно буде маса популізму та обману. А говорити про якість якісні законопроекти й годі. Крім того цей парламент вже давно не є легітимним. Згідно з законом, парламент може працювати коли в ньому офіційно створено коаліцію більшості. В Конституції написано: більшість формується фракціями. Коли ми були в минулому скликанні парламенту і входили в коаліцію більшості, кожен з депутатів писав заяву, де оголошував що входить в коаліцію «Європейський вибір». Відповідно коли будь-хто міг зробити запит на депутатів які входять в коаліцію, керівництво ВРУ цей список показувало.

Останні два роки громадські діячі, журналісти та політики вимагають показати список коаліції більшості, але вони не показують, бо його немає. Тим не менш парламент існує і ухвалює закони, хоча насправді юридично він не є легітимним.

Я вже мовчу про якість законів, які ухвалюються цим складом парламенту виключно в інтересах олігархічних кланів. Тому що ці політики є слугами олігархів і відповідно закони ухвалюють в їхніх інтересах. Єдине, що зараз може зробити парламент, це ухвалити нову редакцію закону про вибори за пропорційною системою та відкритими списками. І саморозпуститися, що піде на користь українській державі більше ніж те, що вони ще півтора роки будуть фактично протирати штани.

- Як ви ставитесь до питання виборчої реформи? Чи взагалі вона потрібна?

- Виборча реформа потрібна: нинішня система виборів за якою ми зараз живемо, це вибори за мажоритарно-пропорційною системою – 50 на 50. Цю систему свого часу придумав Віктор Медведчук, який був Головою адміністрації президента Кучми, для того щоб зберегти владу Кучми. Активно нею користувався і Андрій Клюєв (екс-секретар РНБО), як керівник штабу Януковича. Ця система дає змогу проводити маніпуляції і махінації на виборах, фальсифікувати їх результати. Зрештою теперішня влада обіцяла на Майдані, що вона змінить цей закон. Але це було тоді, коли вони були опозицією, а ставши владою, звісно що захотіли той закон зберегти, що дозволить вже їм залишитися при владі. Ми, «свободівці» вимагаємо не просто ухвалення нового виборчого кодексу, але й його вдосконалення, адже для нас не є важливим сам факт зміни виборчої системи. Вона має бути реальною, відповідати можливості проведення чесних і справедливих виборів.

- Чи справедливим на Вашу думку є підвищення ціни на газ в обмін на кредит МВФ?

- Звичайно, невиправданим, враховуючи, що вже зараз українці платять за газ в три-чотири рази більше, ніж мали би платити. «Свобода» завжди пропонувала аби для побутових потреб українцям продавали газ власного видобування, який коштуватиме набагато менше, ніж зараз нам його продають.

Крім того вимоги МВФ, якими прикривається влада, підвищуючи ціни на газ, є трошки іншими. Людей обманюють, бо насправді МВФ вимагає не підняття ціни на газ, а балансу бюджету, його бездефіцитного забезпечення,  тобто аби видатки не перевищували доходи. Це пропозиція української сторони Міжнародному валютному фонду: мовляв, давайте нам мільярд кредиту, а ми вам балансуємо бюджет підняттям ціни на газ. Це є не правильним. Тим більше, якщо врахувати, що можна обійтися без позик у МВФ, якщо б ухвалили «свободівський» законопроект про повернення коштів з офшорів. Адже за найскромнішими даними, за час незалежності України 154 мільярдів доларів було вивезено з нашої держави, а нам треба 1 мільярд за такі, не зовсім справедливі і вигідні пропозиції МВФ.

- Окрім здорожчання газу піднімуться ціни і на електроенергію за формулою «Роттердам+». Відповідно в українських містах відбувається підвищення ціни на проїзд у метро, тролейбусі та трамваї? Чому постійно зростають тарифи і чи можна цього уникнути?

- Тарифи постійно зростають через політику уряду. Уникнути цього можна, позбавивши українців цієї влади. Я не хочу людей обманювати, при цій владі ніякого економічного зростання і соціальної справедливості не буде. Бо ця влада, як я вже казав, працює в інтересах олігархів. «Роттердам+» – це є олігархічна схема. І ця схема вже давно  висвітлена, визнана НКРЄКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, - Ред) і іншими державними структурами як нормальною, і особливої реакції людей на це немає.

У будь-якій країні світу люди б уже четвертували  владу за такий обман. Психологія влади така – ми людей дуримо, вони це сприймають, значить можна дурити далі. «Свобода» запропонували антиолігархічний пакет докорінних перетворень, в якому передбачена ціла низка законопроектів, які дозволили б не підвищувати тарифи, а навіть знижувати їх. Це і наш закон про повернення коштів з офшорів, закон про демонополізацію, зміни до податкового законодавства та багато іншого. Але теперішня влада не є зацікавлена в ухваленні таких законів. Тому ми вважаємо що дана влада має бути не просто змінена, а й покарана.

- Україна ймовірно наближається до одержання Томосу про автокефалію православної церкви. Якщо це таки станеться, то яким чином це вплине на нашу державу?

- Насправді це дуже позитивно, що Україна нарешті отримає незалежність від Московської церкви, і дай Боже, щоб не спрацювали ніякі фактори. Адже зараз Московська церква активно працює над тим, щоб Україна не отримала цього документу. Між іншим, «Свобода» давно за це боролася, адже ми чи не єдина політична сила, яка в своїй програмі має пункт про створення в Україні єдиної помісної православної церкви.

Це є нонсенс, що в нас вільно діє іноземна церква, церква країни агресора та окупанта, церква, яка дуже часто виконує не релігійну, а політичну функцію, поширення «русского міру» тощо. Як відомо, московські попи відмовляються відспівувати наших загиблих воїнів.  Коли Україна отримає автокефалію, ми будемо мати незалежну православну церкву, яка не буде залежати від Московської Церкви. І це дуже серйозно вдарить по Москві та стане одним із потужніших та міцніших кроків подалі від Москви. Тому ми звісно підтримуємо цей процес.

- Вже п’ятий рік триває війна на Сході України. Чотири роки цю війну намагаються припинити шляхом Мінських угод. Чи можуть взагалі ці угоди зупинити війну?

- Ні, ці угоди не можуть її зупинити, бо зміст цих угод – це фактично капітуляція України в цій війні на умовах Путіна. Мінські угоди передбачають амністію для усіх тих бандитів, горлорізів і терористів, які воюють на Сході України. Зокрема, Мінські угоди передбачають проведення виборів на окупованих територіях, фактично за умовами Кремля. За Мінськими угодами мають бути створені органи прокуратури, суди, народна поліція, які будуть підпорядковуватись не Києву, а тим органам влади, які будуть обрані за списками Кремля. І найцікавіше що все це має фінансувати Українська держава.

Тому з самого початку коли Порошенко призначив переговорниками в Мінську Кучму, Медведчука, Шуфрича тощо., зразу було очевидно, що це не буде в інтересах України. Тому «Свобода» є єдиною фракцію, яка не голосувала за закон про особливий статус Донбасу, який є частиною так званих Мінських угод. На нашу думку це, було абсолютно помилкове рішення – навіть зрадницьке рішення – по відношенню до державності України. 

- У Київській обласній раді чітко проглядається співпраця "Свободи" і  "Батьківщини". Чи може цей союз оформитися на всеукраїнському рівні? Зокрема, чи правда, що в такому разі, Ви на наступних виборах претендуватимете на посаду голови ВР?

- Насамперед, ми прагнемо до того, щоб був єдиний кандидат від націоналістів. Так, наша співпраця в облраді з «Батьківщиною» є: ми контактуємо, комунікуємо і на сьогодні  знаходимо спільні точки дотику.

Не приховую, що на парламентських виборах очолив би посаду голови ВР. Але це залежатиме не від тих чи інших домовленостей, а від того, наскільки великою в нас буде фракція. Тому якщо люди проголосують кількісно і якісно за «Свободу», безперечно, ми будемо мати свою фракцію в Верховній Раді. Ми впевнені, що фракція «Свобода» в наступній раді буде велика, тому не виключено, що я буду претендувати на голову ВР.

- Об'єктивно кажучи, позиції "Свободи" на Київщині доволі слабкі. В місцевих радах її представників є 2-3 людини, та й то не в усіх. У чому проблема того, що електорат вас так слабко підтримує? Як будете виправляти цю ситуацію?

- Якщо брати динаміку, то ми бачимо, що насправді є ріст прихильників по представництвам. Тобто ми навпаки бачимо зріст підтримки. Також є переконання в тому, що в 2020 році коли відбудуться наступні загальні місцеві вибори, «Свобода» матиме набагато кращі показники, особливо зважаючи на те, що ці вибори відбудуться після парламентських. З іншого боку, ми ніколи не були партією, яка бореться за миттєвий результат, але динаміка позитивна в нас є і ми будемо її зберігати.

- Ви особисто будете йти на президентські вибори? Якщо так, то що ви запропонуєте українцям?

- «Свобода» обов’язково братиме участь у президентській кампанії. Який формат участі, ми будемо вирішувати в процесі. Останні півтора року ми маємо дуже хорошу співпрацю  з нашими ідеологічно близькими політичними і громадськими організаціями і з націоналістичними структурами. Так, ми підписали між собою меморандум - «Національний маніфест». Це ідеологічний документ, який ми і виконуємо протягом останніх півтора року. Ми вважаємо, що буде правильним висування єдиного кандидата від націоналістів в президенти і єдиного списку в парламенті. Якщо це буде старий закон то звісно ж що і розподілу відповідно мажоритарних округів, щоб націоналісти не пересікалися, а допомагали одне одному. Ведуться консультації, і станом  на сьогодні ми не маємо остаточного рішення яке б ми могли озвучити для преси і громадськості, але те що я можу сказати напевне, було б правильно, і ми цього прагнемо, кандидат має бути від націоналістів.

- Ще стосовно виборів президента. Якщо не будете, або у випадку програшу в першому турі, кого б підтримали?

- Як вже сказано, ми зараз визначаємося з тим, хто буде єдиним кандидатом. В цьому не буде нічого дивного, якщо саме кандидат націоналістів зайде в другий тур. Свого часу була така істерія, що нібито Тягнибока готують для того, щоб він зайшов в другий тур з Януковичем. Це робилось для того, щоб страшити людей Тягнибоком, аби в другий тур зайшов Янукович. Тоді я сказав, що ми повинні зробити все тільки б Януковича не було навіть в першому турі.  Тому вийшло так, що у 2014 році Янукович був не в першому турі, а в Ростові.

Тому ми особисто віримо в те, що є всі шанси, зважаючи на ту ситуацію, яка є, і зважаючи на кандидатів які йдуть. Адже не йде ніхто новий, і всі вже себе проявили в той чи інший спосіб. І я не бачу нічого дивного, якщо представник націоналістів буде в другому турі. У такому разі ми і будемо його підтримувати.

- В ефірі одного з українських телеканалів ще у 2014 році Ви на запитання, чи буде третій Майдан, відповіли, що обов’язково буде. Чи не змінилась Ваша думка?

- Ми всі бачимо, що насправді Революція гідності не завершилась, тому що досі не втілені основні її вимоги. Не відбулася люстрація, очищення влади, змін до виборчого законодавства, тобто все те що фактично декларувалося на майдані. В людей є велике розчарування, але будь-яка революція сама не приходить. Вона є тоді коли є революційний настрій. Зараз із цим є проблема, адже люди вже втомлені війною і хочуть мирних змін. Тому ми, власне і  готуємось до виборів.

Спілкувалася Надія Савчук, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram