#

Локдаун для народу: чому карантинні обмеження вплинуть лише на рейтинги влади

18.01.2021 09:03
Локдаун для народу: чому карантинні обмеження вплинуть лише на рейтинги влади
Фото з мережі Інтернет

Початок 2021 року розвіяв сподівання багатьох українців на закінчення пандемії та повернення життя у звичне русло, натомість приніс чимало негативних моментів. Один із них – локдаун, який на думку влади має зупинити поширення коронавірусу, а тим самим зменшити навантаження на медичну систему. За спостереженням "Моєї Київщини", деякі обмеження викликали у громадян лише іронію…

Насправді називати локдауном зимовий карантин не дуже коректно, адже цей термін несе в собі трохи інше значення.

Локдаун – це нагальний протокол дій і система обмежувальних заходів, що вводяться з метою стримання поширення захворюваності. Локдаун зазвичай забороняє людям вільно відвідувати або залишати певну зону. Таке "блокування" або "карантин" використовується для людей всередині об’єкта чи зони від загрози зовнішніх подій. Під час локдауну діє режим ізоляції населення, обмежується свобода пересувань і дій в межах певної зони.

Як бачимо, в Україні, на відміну від частини європейських країн, по-своєму сприйняли цей термін, або вирішили ввести своєрідний напівлокдаун, який, імовірно, не дасть бажаного результату.

Від початку його введення пройшло рівно 10 днів, а це означає, що час підбити проміжні підсумки результативності. Зазначимо, що порівняно з весняним карантином обмеження суттєво пом’якшилися, зокрема в розрізі транспортних перевезень. Зараз не працюють школи та університети, проте, на радість батьків, відвідувати дитячі садочки можна. Обмежено працюють спортивні зали, а от торгові центри та господарські магазини – ні. Кафе, ресторани та кав’ярні – в режимі доставки, або на виніс.

Від запроваджених обмежень страждають у першу чергу дрібні підприємці та звичайні громадяни: перші не можуть продати свій товар, другі – його придбати. ФОПи можуть отримати одноразову грошову допомогу в розмірі 8 000 грн, але мають відразу готувати пакет документів на перевірку для податківців. Ну і в додачу неприємним сюрпризом абсолютно для всіх стало різке підвищення цін на енергоносії, що автоматично тягне за собою подорожчання комунальних послуг, ліків та продуктів харчування. Але при цьому  збільшення соціальних виплат та зарплат на 20-30% не передбачається…

Головна ідея локдауну – максимально зменшити соціальні контакти, щоб зупинити стрімке поширення коронавірусу. Проте довіряти щоденній статистиці МОЗу не варто, адже результати безкоштовного тестування методом ПЛР-діагностики обробляються дуже довго – приблизно 5-7 днів. Фактично результати спотворені, адже за тиждень багато хворих вилікуються, а здорових – інфікуються. Натомість приватні клініки, де вартість тестування коливається від 700 до 1 500 грн, роблять тест за 24 години.

 

Статистика захворюваності з початку року

Поки одні дотримуються карантину і намагаються обмежити коло спілкування, інші не відчувають жодного дискомфорту. Частина громадян сприйняла локдаун за чергові канікули і вирішила продовжити новорічний відпочинок на українських та закордонних курортах. Чого лише вартують світлини з Буковелю, де також цього року відпочивав президент Зеленський: кілометрові черги без дотримання дистанції, люди масок не одягали, а от хворі серед відпочиваючих – точно були.


Великий бізнес знайшов вихід із ситуації – товари, які не можна придбати в магазині, із легкістю Вам доставлять додому або на пошту за окрему плату. Те ж саме запровадило чимало закладів у сфері обслуговування. Проте коли покупець уже прийшов у звичайний супермаркет, де не може придбати шкарпетки, посуд чи презервативи – це виглядає кумедно, адже люди не можуть зрозуміти, як це впливає на поширення хвороби. Відповідь дуже проста: автори постанови Кабміну №1236 просто вирішили не заморочуватися з текстом, тому під заборону продавати господарські товари потрапили абсолютно всі…


Як повідомили джерела "Моєї Київщини" в регіоні, більшість мережевих супермаркетів дотримуються постанови Кабміну і придбати заборонені товари там не можна. Натомість деякі дрібні підприємці, за окрему плату, отримали неформальні дозволи на торгівлю від дільничних поліцейських: продають виключно знайомим і лише один на один, тому жодна перевірка нічого не покаже. Та й особливого сенсу шукати порушників у райцентрах немає, адже придбані набори посуду, будівельні товари чи інструменти не становлять загрози для людей, радше дискомфорт.

Проте на руку Уряду зіграло різке зниження температури до -20° С, що змусило багатьох українців залишатися в теплих домівках і зайвий раз не виходити на вулицю. Саме це може безпосередньо вплинути на епідемічну ситуацію, а не локдаун.

Зменшення кількості виявлених випадків захворювання на коронавірус говорить про те, що після 24 січня Україна повернеться до адаптивного карантину, який за необхідності буде посилюватися. Звісно, запроваджені обмеження є вимушеним кроком, тому нам усім потрібно з розумінням потрібно ставитися до цього. Але влада у свою чергу також повинна робити крок назустріч людям, адже рахунки за комунальні, лікування та базові потреби ніхто не відміняв, а кошти взяти ніде…

Ніхто не має сумніву, що потрібно запобігти поширенню коронавірусу, але бажано при цьому не втрачати здоровий глузд. Протиепідемічні заходи повинні бути ретельно продумані, а громадяни мають неухильно їх дотримуватися. У противному випадку – результату не буде… А от народної творчості з'явиться чимало, як от вірш поетеси зі Ставищ Ольги Пустовгар.

В нас ''Лохдаун'' увели,

Торгувати не дали.

''Янелохи'' не дали,

Нас у прірву завели.

 

Де купити нам папір,

Бо ''нужда'' є в нас, повір.

Бо ''нужда'' є в нас природна,

Терти пальцями не можна.

 

Де купити окуляри,

Які люди поламали.

Як газети почитати,

Як кіно нам споглядати?

 

Поламалася машина,

Де купити запчастини?

Ось порвались черевики

І проблема - це велика.

 

Бо купити їх ніде,

Карантин страшний іде.

Як одежу нам попрати, Мильний засіб, де узяти?

Голови нам не помити,

Бо шампуню не купити.

 

Заведуться у нас воші,

Дурна справа, нехороша.

Школярам ''онлайн'' ввели,

В школі вчитись не дали.

 

Скажіть: ''Будуть в них знання,

Що їх учать навмання?''.

Магазини всі закриті,

Не дає нам влада жити.

 

В нас ''лохдаун'' увели,

Торгувати не дали.

Цей ''лохдаун'' – нерозумний,

Що ввели в нас так бездумно!!!

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст