Масниця 2020: як на Київщині зустрічають весну
Його називають по-різному – Масляна, Масниця, Сиропуст, Колодій, Запусти. Але відзначають завжди однаково гучно та весело. Традиційно в останній тиждень перед Великоднім постом на Київщині проходять народні гуляння – зиму проводжають танцями, спалюванням Кострубатого діда та в’язанням колодок. На одному з таких святкувань побували і кореспонденти «Моєї Київщини»
Давнє українське свято Національний музей народної архітектури та побуту, що в Пирогові, відзначачає уже понад 20 років. Тут вірять – проводжати зиму потрібно гучним святкуванням, і разом з нею відпускати все погане. На території музею під відкритим небом зібралося декілька сотень українців. Всі танцюють, смакують традиційні частування та знаходять розваги кожен на свій смак – хтось міряється силою, хтось катається на конях, а хтось вирішив взяти участь у веселих конкурсах. Розважають народ фольклорні гурти із різних регіонів – вони приїхали, щоб розповісти про свої старовинні обряди.
Кострубатий дід
Обов’язковим елементом святкування є хода з Кострубатим дідом. Це солом’яне опудало, яке символізує зиму. Раніше таких «чоловічків» використовували, як дороговкази.
Коли все засипало снігом, їх ставили на дорозі, аби було видно шлях до села, а вже навесні спалювали. Як розповідає директорка Національного музею народної архітектури та побуту Оксана Старак-Повякель, з часом ця традиція втратилася, і відродили її саме працівники Пирогова, які привезли обряд із однієї з експедицій. Тепер Кострубатого діда, а з ним і все погане, спалюють щороку під кінець свята.
Колодка
Молодь на святі можна побачити з прив’язаними до рук і ніг дерев’яними паличками. Це найвідоміша традиція Масниці – в'язання колодки. Аналогів їй немає у світі. Як розповідають етнографи, це таке собі покарання хлопцям та дівчатам за те, що вони не одружилися до Великого посту. У свій час цей обряд мав виховне значення і нагадував молоді про важливість продовження роду.
Бабський тиждень
А ось заміжні жінки «колодкувати» ходять до корчми. Там вони святкують народини, пеленання та хрестини Колодки… І так аж до п’ятниці, поки вона не помре. Здавна вважалося, що прекрасна стать, яка весь час багато та тяжко працює, цей тиждень може робити все, що їй заманеться. А чоловіки, натомість, повинні виконувати будь-які забаганки своїх дружин.
Тож, млинці чи вареники?
Тиждень перед постом ще називають Сиропусним. Великою популярністю користуються страви з сиру, адже м’яса за звичаєм у ці дні вже не їдять.
Звісно, сьогодні цього мало, хто дотримується. А ось основним символом Масниці є вареники. Хоча в більшості людей свято й досі асоціюється з млинцями. За словами директорки музею, це російська традиція, і в Україні їх майже не готували.
Прощена неділя
А день, яким закінчується тиждень святкувань – особливий. У Прощену неділю всі просять вибачення перед ближніми та своєю совістю. Саме сьогодні важливо примиритися з усіма та відпустити образи, щоб розпочати весну та піст із чистим серцем.
Читати "Моя Київщина" у Facebook