#

Мер Василькова Наталія Баласинович: мої найперші і найважливіші задачі – чиста та безпечна громада

12.04.2021 17:51
Мер Василькова Наталія Баласинович: мої найперші і найважливіші задачі – чиста та безпечна громада
Наталія Баласинович

Про перспективи змін у комунальній та освітній галузях, про ситуацію зі створення муніципальної варти, "Моя Київщина" поспілкувалася з очільницею Васильківської громади

- Згадуючи осінні баталії місцевих виборів, насамперед розкажіть, як все ж вдалося вибороти перемогу та відстояти результати голосування в правовому полі, адже ваші конкуренти приклали чимало зусиль аби обійти вас?

- Вибори я виграла з різницею майже у 2000 голосів. Чиясь забаганка все це скасувати і знівелювати не мала жодного шансу – ні правового,ні морального, адже мене підтримувала громада, яка хотіла змін. Було непросто, чинились різні перепони, був 31 окремий судовий позов до Окружного адміністративного суду міста Київ. Але я завжди кажу – перемагає правда. Інакше не могло бути і в мене не було жодного сумніву, що може бути інакше. Тому все сталося як мало статися.

- Як довго це тривало і коли Вас допустили до виконання обов’язків голови ОТГ?

- Протистояння тривало більше місяця і лише першого грудня у нас відбулась перша сесія міської ради, на якій ТВК оголосило мене переможцем. І це при тому, що в інших громадах все закінчувалось вже фактично в день виборів – 26 жовтня. Все, що не робиться – на краще, опоненти мене загартували. Одне лише шкода, що громада втратила час, адже потім довелося дуже швидко формувати бюджет, усі комісії тощо.

- Які ініціативи Ви запровадили першочергово і чим є похвалитися зараз?

- За цей короткий період ми створили Муніципальну варту, адже мене, як голову ОТГ, перш за все турбує безпека наших жителів. Дуже важливо йти вулицею і при цьому відчувати себе захищеним.  Варта підпорядковується громаді, слідкує за порядком, відслідковує усі адміністративні правопорушення, бореться з несанкціонованим вивозом сміття.

До речі, одна з найперших і найважливіших моїх ініціатив – чисте місто Васильків і Васильківська ОТГ. Як на мене, ситуація донедавна була, м’яко кажучи, не дуже: неякісно надавались послуги з вивезення сміття, місто постійно було брудне, приватний сектор страждав, старі сміттєві баки стояли на центральних вулицях тощо. Компанія, яка тут працювала з 2016 року, фактично вважала себе монополістом і продемонструвала невдалий експеримент над Васильковом, який тривав до 2021 року.

Ми провели новий прозорий конкурс, де перемогла інша компанія, яка, сподіваюсь, буде надавати якісніші послуги. Взагалі моя мрія – зробити тут дуже гарний благоустрій, якісний ремонт доріг, гарні охайні бордюри, красиві паркові зони з квітами та зеленими насадженнями тощо. Центр міста я хочу зробити в єдиному стилі по благоустрою, де є загальна стилістика та концепція.

Ще одна ініціатива, яку я запропонувала депутатам – встановлення камер по усій території  і виведення усіх існуючих камер в єдину ситуативну кімнату в громадській варті, які 24/7 будуть вести повне спостереження на території нашої ОТГ. Також є важливі ініціативи по наповненню бюджету – перереєстрація компаній, які фактично здійснюють діяльність, пошук нових компаній, які готові зареєструватися на нашій території. Зокрема є багато господарської роботи: наведення ладу в тепломережі тощо.

Багато чого хочеться міняти і, дякувати Богу,  в цьому підтримують депутати, адже в нас єдина монолітна команда і ми не ділимось на партії і фракції. І головне, хочу нарешті зробити нормальну воду для Василькова, бо це величезна проблема. Наразі ми працюємо над тим, щоб знайти кошти на фінансування цього проекту.

- Ви згадали про створення муніципальної варти, а як щодо проекту, який наразі реалізовується на Київщині - «Поліцейський офіцер громади»?

- Звичайно, ми теж беремо участь – підписали меморандум з поліцією Київщини, провели конкурсний відбір поліцейського громади. Усього на нашу ОТГ буде 4 офіцери. Вірю в те, що це будуть саме ті люди, які житимуть на території громади, житимуть проблемами людей і які будуть реально зацікавлені в тому, щоб міняти обстановку.

- Пригадується, що на попереднього мера котилась лавина гніву через водопровідні мережі та якість води. Ви згадали про свій проект. Про що йде мова?

- Загалом, є величезна проблематика з водопостачанням саме у місті Василькові. Десь її немає у багатоповерхівках в літній період, десь вода тече коричневого кольору, десь тимчасово немає води.  У місті Василькові є величезний проект майже на 50 мільйонів гривень, який включав абсолютно різні заходи: станції знезалізнення, нові свердловини, нові резервуари тощо. Але цей проект був профінансований наполовину. Наразі ми домовляємось про виділення коштів з державного бюджету на його завершення. На сьогоднішній день маємо підстави говорити, що він таки буде профінансований. Якщо ми повністю завершимо діючий проект, ситуація в місті Василькові з водопостачанням повністю зміниться. Принаймні в цьому є переконання інженерів та висновки експертів.

- Поговорімо про обласні програми. Які є напрацювання і перспективи для ОТГ?

- Якщо говорити про обласні програми, то наразі це співфінансування реконструкції нашого  садочка №4, а також кошти, які виділені на будівництво багатофункціонального спортивного майданчика. Зокрема, є кошти виділені обласним бюджетом на укріплення фундаменту в школі №9, адже там теж були проблеми, і після того, що трапилось із шостою школою, є побоювання чергової трагедії. Тобто, відносно вищезгаданих трьох об’єктів на сьогоднішній день вже є підтвердження, що в цьому році будуть виділені кошти.

На жаль, більш ніяких  програм для фінансування Васильківської ОТГ поки не передбачено.  Але я на це сподіваюсь, адже в нас була зустріч з губернатором, заступником міністра громад і територій, головою обласної ради. Напередодні виборів пан Володін приїздив у Васильків і пообіцяв добудувати школу №6. Але для мене було дуже великим шоком, коли вже в прийнятих рішеннях про фінансування об’єктів я не знайшла у списку цієї школи. Утім, якщо губернатор дав слово, я переконана, що це буде зроблено.

- Які ваші подальші плани відносно залучення інвестицій в громаду?

- Насамперед хочу відмітити, що в квітні у нас починає працювати підприємство великої компанії з виготовлення деталей для меблів, які відкриють тут 300 робочих місць. Згодом вони обіцяють відкрити ще більше вакансій.

Звичайно, ведемо перемовини з різними компаніями обласного рівня і пропонуємо зареєструватись у Васильківській ОТГ. Загалом мова йде про нові компанії, які створюють робочі місяця та платять податки; будівництво нових ЖК, які ми будемо зводити надавши забудовникам територію.

- До речі, у забудовників ЖК є практика не виконувати свої зобов’язання перед громадою в плані будівництва шкіл і садочків.  Ви готові до такої практики, адже Ви не перша і не остання очільниця громади, яка може зіштовхнутися із цією проблемою?

- Для мене це дуже важливо і я буду контролювати це особисто. По перше, це не мають буди довгобуди, адже в нас вже є один такий приклад - компанія «Гарден-скай», де є постраждалі інвестори. Для кожного мера це – репутація, і вкрай важливо, щоб за його каденції не з’являлись такі довгобуди. Треба ретельно перевіряти досвід компанії, перевіряти вже збудовані ними об’єкти і звичайно спілкуватися з іншими міськими головами та цікавитися, чи виконали забудовники зобов’язання по цих соціальних навантаженнях, які на них покладені. У нас, як у влади, є можливість прописати всі ці моменти, чітко затвердити їх підписами й печатками в договорах. Тому я не думаю, що хтось так буде зі мною гратися.

- Чи є проблематика передачі майна спільної власності від районних рад до територіальної громади?

- На сьогодні цієї проблематики ніби немає, адже я була головою районної ради і все майно, яке треба було передати, ми передали громадам за розміщенням на останній сесії.

- Коли розпочнеться процес інвентаризації земель?  Наскільки тривалим може бути цей процес і чи очікуються тут сюрпризи?  

- Чесно кажучи, ще не приступили до повної інвентаризації, тому що було багато організаційної роботи на етапі створення ОТГ: господарські питання, питання бюджету, створення відділів і управлінь, старостинських округів тощо. Але в найближчих планах є і повна інвентаризація землі.

Звичайно, сюрпризів буде маса, тому що в місті Василькові була така практика, коли земельні ділянки «клали» в один-два-три поверхи одну на одну і у людей, які користувалися землею 50-70 років, вона не була приватизована. Таку практику я хочу змінити, щоб кожен знав – це злочин. У місті Васильків майже немає вільної землі, але земля є поза межами населених пунктів. Тому, ми будемо знаходити можливість для нових проектів саме там. Потім, за результатами інвентаризації обов’язково розповім, як це пройшло. Зрештою, і самій цікаво, але переконана, що буде багато сюрпризів.  

- Ми знаємо, що Ви, ще будучи головою райради суттєво переймалися питаннями освіти. Чи відбулись якісь зміни в освітньому процесі і які плани на найближчий час?

- Освіта – дуже важливе для мене питання. У Василькові багато освітніх закладів і, на жаль, майже 60 % бюджету йде на їх утримання. Для мене, як для мами і як для голови ОТГ, важлива якісна освіта. Я знаю, як мають виглядати наші освітні заклади і ви точно бачили взірцеві школи, які ми створили в районі. Тому, мені є до чого прагнути, зокрема я знаю, що треба швидко робити для того, щоб змінювати ситуацію на краще. Ми вже проводили наради з директорами шкіл та спілкувались на ці теми. Приміром, зараз для дітей 1-4 класів всієї території ОТГ ми запровадили уроки фізкультури в басейні, куди учнів возять безкоштовно.

Звичайно, хочеться нового освітнього простору на кшталт зразкового професійно-технічного коледжу на території Василькова. Зараз з програмою ПРООН плануємо реконструкцію школи №7. Також у пріоритеті будівництво школи № 6, адже як ви знаєте, в 2016 році в нас була трагедія і нова школа потребує фінансування. З фонду регіонального розвитку кошти не надали і зараз ми активно працюємо з програмою ПРООН, які нам обіцяють надати 150 мільйонів гривень. На жаль, наше місцеве фінансування дуже обмежене, адже бюджет громади дуже невеликий, але є інші способи залучення – гранти, державні, обласні програми, тому  я переконана, що зміни будуть.

- Чи з’явились в ОТГ нові маршрути для сполучення між селами?

- Так, між селами з’явились нові маршрути. Наприклад, в село Яцьки, де раніше з Васильковом не було сполучення. Зараз абсолютно усі наші села, які входять в Васильківську ОТГ, мають маршрутки у Васильків. Як ви знаєте, в нас є новий районний центр Обухів, але досі немає транспортного сполучення між Обуховом і Васильковом. Я хочу звернутися до губернатора, до голови обласної ради та до усіх, хто починав впроваджувати цю реформу. Друзі, починати нове районування треба було з транспорту, який би сьогодні сполучав «старі» і «нові» райцентри.

Сьогодні, щоб доїхати з Василькова в Обухів, треба спочатку доїхати до Києва, пересісти на іншу маршрутку і доїхати вже до Обухова. Так не має бути, натомість, така ж ситуація в Калинівці, Гатному і в Глевасі з Фастовом. Я не розумію, чому люди, які мають на це безпосередній вплив, до сьогодні не організували необхідних сполучень. Мені дуже цікаво запитати пана губернатора, як люди, не маючи власного автомобіля мають доїхати, приміром, в архів з Василькова в Обухів. Я розумію, епоха змін – це перехідний час і він завжди важкий. Але, якщо ви зробили нові райони ще влітку, повісили таблички нових районів, то зробіть нарешті транспортне сполучення, - людям треба їздити!

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка